| monykutza a întrebat:

care ar fi varsta potrivita sa iti incepi viata sexuala? si ce riscuri exista? astept cat mai multe raspunsuri multumesc!

16 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Viața sexuală o începi după 18-20 de ani, atunci și organismul este maturizat dar și tu ai un minim de cunoștințe privind contactul sexual.
www.seximus.ro
Pa, pa.

| AIRIUS a răspuns:

Buna!
Viata sexuala nu are varsta de incepere, numai ca exclus14/15 ani,dupa parerea mea.
Si daca alegi s o faci la o varsta atat de mica,fii matura,mai tarziu s ar putea sa regreti ca ai facut o cu o persoana nepotrivita.
Idee e ca,tipul cu care alegi s o faci pentru prima data,trebuie sa fii mandra de el,un om capabil,un om integru si responsabil.
Nu ai de unde sa stii ce urmarii are contactul acela si poate se lasa cu,,ochii,,.
De aceea, e mai bine sa fie la ovarts un pic mai mare, ca sa nu regreti la 20 de ani, cum ai ales la 14/15.
Sper sa alegi cu,, mintea,,!
Numai bine!

| Heather2001 a răspuns:

Varsta potrivita este atunci cand te simti matura si crezi ca ai intalnit persoana potrivita.Riscuri:sarcina nedorita,cancer de col uterin(in cazul in care esti prea mica), BTS-boli cu transmitere sexuala, si cam atat...succes!winking

| Beiibby a răspuns:

Nu cred ca exista o varsta anume,atunci cand te simti pregatita emotional, cand te simti ocrotita si in siguranta cu iubitul tau, atunci cand il iubesti! Cat despre riscuri...te poti proteja ca sa nu apara riscurile kiss gen prezervativ sau anticonceptionale happy Sper ca ti-am fost de ajutor. Take care

| Beiibby a răspuns (pentru Beiibby):

Cand il iubesti si te iubeste :* sorry

| radugolgolut a răspuns:

Dupa 17 ani!

| lAnne a răspuns:

Nu exista o varsta potrivita. Iti incepi viata sexuala atunci cand esti pregatita si simti ca iubesti si te iubeste persoana cu care o faci, ca sa nu regreti apoi. In ziua de azi fetele isi incep viata chiar si la 12 ani. Nu exista o varsta dupa parerea mea. Riscuri: pai ar fi un risc sa ramai insarcinata asta e clar, trebuie sa folosesti metode contraceptive.

| blari a răspuns:

Varsta potrivita nu prea cred ca exista totusi nici foarte devreme nu e bine sa iti incepi viata sexuala (organismul nu e inca pregatit) din punct de vedere emotional poti incepe atunci cand iubesti si te simti iubita, ocrotita, in siguranta, daca crezi ca nu tine la tine nu o face, mai ai putina rabdare
daca ai facut-o nu iti face mari griji la urma urmei sa iti incepi viata sexuala e ceva normal, toti trecem prin asta (unii mai repede altii mai tarziu, fiecare cand se simte pregatit)
riscuri ai grija la sarcinile neprevazute (eu sunt impotriva avortului, daca stai bine sa te gandesti e o crima, iti ucizi propriul copil indiferent cat timp are 2 zile, 2 saptamani, el traieste din momentul in care cele 2 celule se unesc, daca nu ar fi viu nu s-ar putea dezvolta) si mai sunt bolile cu transmitere sexuala pentru a te proteza de aceste 2 "riscuri" exista o singura metoda : folosind prezervativ
Bafta!:*

| AnnaRawrrr a răspuns:

Cel mai bine ar fi sa ai peste 16 ani si sa te informezi despre metodele contraceptive. Ai grija mare la baiatul cu care va avea loc actul sexual, sa fie de incredere ca sa nu te trezesti ca a doua zi iti da papucii si toata lumea stie ce s-a intamplat in noaptea precedenta.

| ღஜღLife4Loveღஜღ a răspuns:

Nu exista o varsta potrivita parerea mea nu inainte de 16ani happy Pa`Pa

| PattyxPaty a răspuns:

„Toate la timpul lor", se zice. Sunt fete care-si incep activitatea sexuala la 11 ani si fete care o incep la 24 sau mai tarziu. E evident ca pentru primele e mult prea devreme iar pentru celelalte te gandesti „Oare de ce au asteptat atat?" Totusi sa dai o varsta potrivita e imposibil. Fiecare fata se dezvolta atat fizic cat si psihic in mod diferit. Dupa ce veti citi randurile urmatoare o sa intelegeti mai bine.

De ce nu prea devreme?

Organele genitale se formeaza in cursul vietii intrauterine. Ele sunt practic inactive in copilarie si din acest motiv sunt foarte putin dezvoltate. Scopul pubertatii este acela de a le pregati in vederea functionarii lor fara probleme.

Functia primara a organelor genitale este aceea de a aduce pe lume copii. Psihologii spun insa ca trairea placerii sexuale este la fel de importanta si ca o cautam de cele mai multe ori fara sa dorim urmasi. Asa, pur si simplu, de dragul placerii.

Dar si pentru dobandirea placerii e nevoie ca organele sexuale sa atinga un anume grad de dezvoltare. In plus, activitatea sexuala te afecteaza emotional in sens pozitiv sau negativ. Poate esti pregatita, poate nu, poate iti doresti cu adevarat sau, poate doresti sa mai astepti pana esti sigura ca a venit timpul.

Inceperea vietii sexuale inaintea maturizarii organelor genitale, in special a vaginului, poate fi cauza aparitiei unor tulburari de dinamica sexuala. Acestea sunt dificultati in functionarea normala a organelor genitale. Ele dau suferinta fizica si psihica in loc sa aduca placerea. Sa vedem care sunt acestea:

Tulburarile de lubrifiere care constau in secretia insuficienta de mucus de catre glandele vaginale. Acest mucus are rolul de a facilita penetrarea. Fara el poate aparea durerea la contact.

Dispareunia este durerea vaginala sau abdominala aparuta la contactul sexual. Ea apare precum spuneam datorita tulburarilor de lubrifiere dar si datorita insuficientei dezvoltari a vaginului.

Anorgasmia sau incapacitatea de a avea orgasm, apare din aceleasi motive: insuficienta dezvoltare a vaginului, insuficienta dezvoltare a clitorisului, lubrifierea insuficienta si dispareunia.

Tot aceste tulburari pot sa apara si din cauza ca nu esti pregatita psihic, emotional pentru actul sexual.

Totusi, de ce sa nu astepti prea mult?

In general, fetele care n-au facut sex pana la 23-25 de ani devin tot mai timide. Isi gasesc o relatie din ce in ce mai greu. Se simt lasate in urma de celelalte femei iar asta le complexeaza si le accentueaza timidiatea.

Deci, care e momentul potrivit pentru tine? Tu vei sti cel mai bine. Dar fi atenta: trebuie sa fii pregatita fizic si psihic, sa ai cunostintele necesare (cum sa te feresti de problemele ce pot sa apara).

Motive pentru care sa nu faci sex

Multe fete isi incep activitatea sexuala din motive gresite iar apoi regreta. Poate ca multe dintre voi doriti sa scapati cat mai repede de virginitate. Oare de ce?

"Alte fete au facut deja sex. Ele sunt deja femei. Au un aer de superioritate si chiar rad de mine ca sunt inca virgina". Decizia prietenelor tale de a face sex nu trebuie s-o influenteze pe a ta. Ai timp destul. Sunteti persoane diferite. Fiecare cu viata si experientele ei.

Prietenul tau poate ca iti zice: "Daca nu faci sex cu mine, inseamna ca nu ma iubesti"; "Te iubesc, fa sex cu mine, arata-mi ca ma iubesti si tu"; "Daca nu faci sex cu mine, te parasesc" Cine incearca sa te santajeze in felul acesta nu te merita. Sexul e important intr-o relatie dar nu prin sex tii pe cineva langa tine. Daca nu te iubeste, va pleca oricum dupa ce faceti sex.

Inceperea vietii sexuale nu e o urgenta, desi uneori asa ni se pare. Daca vreti s-o faceti, ar fi bine sa fie din cauza ca va simtiti suficient de mature pentru asta si nu din cauza presiunii celorlalti. Nu-i lasati pe altii sa aleaga pentru voi. Trebuie sa fie decizia si dorinta voastra.

Primul act sexual

E foarte important unde, cu cine, in ce conditii iti pierzi virginitatea. Primul act sexual te poate marca pe viata daca e un accident. Fii atenta, un baiat dragut nu e neaparat si atent la nevoile tale sau asa cum te astepti.

Trebuie sa stii ca o sarcina se poate produce dupa primul contact sexual. La fel, bolile cu transmitere sexuala, care sunt foarte raspandite, pot fi contactate dupa un singur act sexual. Pana la urma interesul tau este in primul rand sa fii sanatoasa si sa ai incantarea ca ai facut alegeri potrivite. Tu esti prietena ta cea mai buna!

FUNDA(daca vrei):*

| Doicu2q a răspuns:

Iubita cat mai tarziu. baietii sunt niste nemilosi "unii" crede-ma stiu de la fostele mele prietene care s-au culcat cu niste baieti, iar ele credeau ca le iubesc si bla bla bla si pana la urma s-a dovedit ca statea cu ele numai sa le. si vezi cu relatiile cu baietii uni iti dupa 2 saptamani iti spun pai si ai de gand sa nu facem nimic eu nu mai suport si u ca proasta ca sa nu te desparti de el si sa il pierzi te culci cu el. ai grija de virginitatea ta eu as da orice ca s-o am inapoi. da este un risc : iti pierzi virginitatea. este dureros dar daca te ia cu frumosul iti vb frumos te saruta te excita se poarta frumos cu tine in pat o sa vezi ca nu o sa te doara. dar SFAT de la mine ai grija cui ii arunci virginitatea ta. nu iti bate joc. eu regret crede-ma. te pupici sper sa iti fi fost de folos raspunsul meu

| ramonyk93 a răspuns:

Nu exista o varsta,altfel se pune problema,trebuie sa simti cu adevarat ca iti doresti asta, si conteaza si persoana, nu e indicat sa te lasi pe mana unei pers e care abia ai cunoscut-o

| Andra940 a răspuns:

Sincer nu iti pot spune o varsta.normal adultii ne zic ca pe la 17-18 ani si m-am convins ca asa e pentru ca atunci esti suficient de matur sa privesti sexul nu numai ca pe o provocare pe care ti-o da iubitul tau sau ca pe o constrangere sau pur si simplu ca pe o curiozitate.atunci simti cu adevarat ce inseamna sa faci dragoste si sa stii ca intotdeauna conteaza cui te daruiesti prima oarabatting eyelashesriscurile cred ca le sti si tu dar cu cat iti incepi viata sexuala mai tarziu cu atat esti mai constienta de riscuri si ai grija mai mare.gandeste-te cum ar fi ca dintr-o prostie de copil sa te trezesti la randul tau cu un copil in brate pentru ca eu sunt una din tipele care nu sunt de acord cu avortul si atunci decat sa ajung sa risc cat sunt inca copil.,.mai bine sa fiu matura si sa stiu sa ma descurcbatting eyelashesmai scurt: ai grija ce decizii iei in viata si nu te grabii! bucura-te de adolescenta:*

| Marusse a răspuns:

Pai. Uite aici. Varsta potrivita o s-o gasesti tu la momentul potrivit cu persoana iubita sau cu oricinealtcineva. Riscuri nu exista, doar satisfactii;-)

| Marusse a răspuns:

Varsta potrivita o gasesti tu, in viitorul apropiat, cu persoana iubita, sau cu oricinealtcineva. Aici depinde de tine. Riscuri nu exista. Exista numai satisfactii;-)