| Mari0128 a întrebat:

pe data de 28 februarie am avut un contact sexual si prezervativul s-a rupt, a doua zi am luat pilula de a doua zi, mentionez ca am avut menstruatia de pe 23 pana pe 28 feb iar dupa administrarea pilulei mi-a venit iar pe 6, 7, 8 martie. Astazi am avut aceeasi problema, as mai putea administra pilula sau exista alta varianta? Multumesc multt

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Un raspuns cert, precis si mai ales corect NU se poate formula in acest caz fiindca NU ai precizat care este caracteristica ciclului tau menstrual adica daca este NEREGULAT sau REGULAT. De asemenea NU ai precizat ceea mai importanta informatie in privinta ciclurilor si anume lungimea lor de a fi mai mare sau mai mica fata de lungimea considerata normala, adica de 28 de zile si nici daca a ajuns sau nu sperma in vagin. Din acest motiv se poate doar presupune ca ciclurile tale au avut lungimea mai mare de 24 de zile (asa cum ar fi normal) si daca presupunerea este corecta, atunci rezulta ca actul sexual a avut loc inainte de prima zi a PERIOADEI FERTILE fiindca s-a produs in cea de a 6-a zi a ciclului. Pe baza rationamentului probabil corect, se poate considera si afirma ca formarea sarcinii in conditiile prezentate a fost atat teoretic cat si practic IMPOSIBILA si ca atare partila contraceptiva a fost folosita cu totul INUTIL si IRESPONSABIL.
Aproape intotdeauna se produce sangerarea de care ai amintit, (cu foarte rare exceptii probabil in 5% din cazuri), fiindca dupa folosirea oricarei pastile contraceptive : Escapelle, Postinor2, sau EllaOne, apare o sangerare care reprezinta de fapt o reactia adversa prin care organismul incearca sa se aparare de asaltul invaziv provocat de cantitatea imensa de hormoni sintetici care ajuns in corp, in urma folosirii acelei pastile blestemate. Sangerarea care apare de regula, reprezinta un proces cat se poate de ''normal'' care se poate manifesta pe parcursul a minim 2-3 zile prin sangerari slabe cantitativ si intensitate. Respectiva sangerare se produce de regula dupa trecerea a minim 4 si maxim 7-8 zile dupa data de administrare a pastilei contraceptive. Practic NU apar si nu se manifesta absolut niciun fel de simptome vizibile sau ''palpabile'', insa in astfel de situatii pot sa lipseasca simptomele premenstruale si sa intarzie mai mult sau mai putin menstruatia, datorita faptului ca intreaga activitate hormonala a organismului este dereglata. Absolut nimeni nu are capacitatea sa aprecieze in ce mod va evolua ciclul menstrual si mai ales in ce moment se va termina, adica sa prevada in ce moment va porni sangerarea menstruala. Ai facut deja o prostie impardonabila si ar fi culmea absurdiului sa o repeti din nou. Multa sanatate!

4 răspunsuri:
| Andreeush a răspuns:

Pilula de a doua zi se ia o dată la un interval de 7-8 luni.
Caută o altă metodă de contracepție.

| DaniGl a răspuns:

In primul rand nu trebuia sa iei pastila de a 2 zi, deoarece nu a existat ejaculare in interior. Pastila iti va deregla ciclul menstrual pentru cateva luni. Si referitor daca sa mai iei odata pastila, te-as sfatui sa nu o faci.

| Mari0128 explică (pentru DaniGl):

Dar acum exista sansa sa fiu insarcinata?

| DaniGl a răspuns (pentru Mari0128):

Poti sta linistita, nu sunt sanse sa fi ramas.