| Pissu_6243 a întrebat:

am si eu o intrebare sau mai multe pentru fete(daca raspund si baieti nu e nicio problema) Ce simti atunci cand crezi ca esti pregatita sa faci dragoste pentru prima data cu iubitul tau? Cum ai putea sa-i spui asta? Doare? Ce consecinte poti avea? Ti se deformeaza corpul? Multumesc:* Dau funda la cel mai bun raspuns.

Răspuns Câştigător
| ՀԷՑ a răspuns:

Mmm... Pentru prima intrebare nu stiu ce as putea sa-ti raspund, stii tu, nu poti explica in cuvinte ceea ce simti, asta o sa descoperi tu...
Poti sa fi directa, si sa-i spui ca vrei sa faceti dragoste, sau, cand o sa va intalniti, si o sa fiti singuri, arata-i prin gesturi ca vrei sa faceti [saruturi lungi si pasionale, te asezi peste el etc.] si el isi va da seamahee hee
Te doare putin la inceput, bine, depinde si de fiecare persoana. Insa nu e cine stie ce. Inceputul e mai greu, dupa aia nu o sa t mai doara delocwinking
Consecinte poti avea doar daca nu te protejezi, adica un copil, sau anumite boli [daca el e infectat, desigur]. Insa daca t protejezi poti sta linistita, nu se intampla nimic.
Nu ti se deformeaza corpul, asta zic unii doar ca sa nu o facioh go on. Ca asa-s romanii mai retarzi. In alte tari precum Italia, Anglia, Germania fetele se dezvirgineaza la 12/13 ani... Si daca esti minor si mergi la ginecolog si ii zici ca vrei sa o faci iti da prezervative sau anticonceptionale mocahee hee

4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Esti pregatita sa faci dargoste cu iubitul tau cand ai varsta minima recomandata de medici (17 ani si jumatate), cand relatia este una stabila, bazata nu numai pe dragoste, dar si pe respect, intelegere, cand va cunoasteti deja bine, ati trecut prin momente si bune si rele impreuna, stii ca puteti avea incredere netarmurita unul in altul. De asemenea, inainte de a declara ca esti pregatita trebuie sa discuti cateva probleme cu partenerul tau: ce metoda contraceptiva folositi, cine plateste analizele necesare inainte de inceperea vietii sexuale, apoi consulturile ginecologice regulate ale fetei, ce faceti in caz de sarcina (nu exista metoda contraceptiva 100% sigura, asa ca inceperea vietii sexuale inseamna automat risc permanent de sarcina).
Daca in urma acestei discutii amandoi va simtiti in stare sa va asumati toate responsabilitatile (contraceptie, protectie impotriva bolilor, consulturi ginecologice, posibilitatea unei sarcini), abia atunci sunteti pregatiti. Daca vreunul din parteneri e minor, la discutia asta trebuie sa participe obligatoriu parintii lui (ai celui minor).
De spus e simplu: hai sa discutam, uite m-am gandit sa ne incepem viata sexuala, moment in care urmeaza discutia serioasa de mai sus.
Deflorarea le doare pe majoritatea femeilor. Daca se foloseste prezervativ si lubrifiant, durerea este una minora si suportabila.
Consecintele sunt: posibilitatea ed a lua boli cu transmitere sexuala (chair un partener virgin poate fi infectat prin instrumentar medical, chirurgical, stomatologic, de manichiura, frizerie, tatuaj), cresterea numarului de responsabilitati: necesitatea unei metode contraceptive sigure (anticonceptionale sau prezervativ), necesitatea ca fata sa faca consuturi ginecologice regulate (anual, incepand cu prima luna de la inceperea vietii sexuale), posibilitatea permanenta a unei sarcini.
Corpul nu ti se deformeaza dupa inceperea vietii sexuale. daca este inceputa dupa 17 ani si jumatate, viata sexuala nu produce modificari in organism. Daca este inceputa mai repede de aceasta varsta minima, creste, pentru fata, de 9-10 ori riscul de cancer de col uterin.

| mgtow a răspuns:

Nu se deformeaza nimic. La fete doare mult prima data

| MinnieHaha a răspuns:

De deformat nu se deformeaza nimic!
Cu exceptia faptului ca, pe noi fetele ne doare prima data, nimic nu se deformeaza!
Cat despre consecinte...
Hmmmm...Sa vedem...Atata timp cat o faci protejat nu cred ca e vreo problema!
Dar in rest puteti sa o faketi pentru ca nu va avea consecinte!

Sper ca am ajutat!happy

| elaiubv a răspuns:

Nui spune dai de inteles fi mai atasata de el ca intodeauna dar nici sufocanta daca doare dipinde ce pozitii alegeti si ce prezervative folositi alea din latex simplu cele cu dungi de tigru sunt mai indicate nu provoaca durere asa mare dar depinde si de pozitie dupa cum ti-am mai zis si stai linistita nu ti se deformeaza corpu adica nu are cum pupic:8 sper ca ti-am fost de ajutor