| DulceCandy95 a întrebat:

am si eu o nelamurire si daca cumva vi s-a intamplat si voua va rog ajutati-ma.Deci totul incepe cu parintii mei, am 16 ani si nah vreau si eu un prieten dar nu unul p ascuns adica de care sa stie si eihappysi spre fericirea mea e unul de varsta cu mine adica asa cred ca e mai bine.Sa continuam, si as vrea sa ma ajutati cu un sfat cum sa fac sa o conving si eu pe mama sa am un prieten, mama e genul mai strict mai ales ca am un bunic care stiti cum e cu fata sa fie fata pana la maritish ei respect chesti asta si chiar cred ca asa e bine dar totusi un prieten eu zic ca e inofensiv mai ales daca stiu si parintii si sa nu uit mama e berbec si zic asta ca sa ii intelegeti caracterul nu are rabdare se enerv repede si tot tacamul. tata nah.ca se ia dupa mama deci nu stiu ce sa fac. si invat bine adica nu sunt un copil problema nu i-am sup pana acum si am asc nu sunt genul care bate cluburile in lung si in lat nu ies des prin oras. etc. Multumesc anticipat... dau fundita.:X scuze ca am scris mult. dar am vrut sa intelegeti

Răspuns Câştigător
| stefania_3113 a răspuns:

Buna, Xandra. Poi-inteleg problema tha si daca chiar iti doresti atat de mult ca parintii tai sa stie ca ai sau vei avea un pr e absolut OK(comunikrea este cea mai buna cu familia)ei vor avea mai multa incredere in tine si dupa akeea nu va trebuie sa ai "procese de constiinta" ca ai un secret "mare"de care mama si tata sa nu stie.

Si incearca sa-l corectezi p bunicul tau pentru ca o fta daca are prieten nu inseamna neaparat ca nu mai e "fata mare". Aceasta este o vorba si o traditie a "batranilor"(scuze expresia); ca "fata mare trebuie sa`si pastreze virginitatea pana in noaptea nuntzii".
Incearca sa-l faci sa intelegeaga ca fata mare poate sa fie "fata mare"si dupa ce are un prieten si din cate se observa, nu cred ca esti genul d fta care sa se dea`n vant dupa sex dupa 2 luni de relatie.Asta depinde de caracterul actualului sau viitorului tau prieten si de al tau. Dar stai kalma toate se vor intampla cum e mai bine.
Sper ca te-am ajuthat.Bafta!

4 răspunsuri:
| Mandy a răspuns:

Eu zic sa prinzi un moment cand e bine dispusa si sa vorbiti imi multe chestii asa ca de la mama la fiica.Intreab-o daca ar avea ceva in potriva unui iubit. Daca nu...ai dat lovitura.Bineinteles ca nu o sa scapi fara acel discurs traditional, despre cat d eimportant e sa FII CU CAPUL PE UMERI, SI SA AI GRIJA BLAH BLAH BLAH...

| federerdinamo a răspuns:

Poti sa ai unul si pe ascuns daca ei nu te lasatongue. Trebuie sa faci cum crezi tu nu cum cred altii, la 20 de ani tot asa o sa iti zica. fa ce crezi tu chiar daca ei nu sunt de acord, trebuie sa isi dea seama nu mai esti copil, ai mai crescutwinking.

| DulceCandy95 explică:

Multumesc mult tuturor pentru sfaturi. voi tine cont si voi incerca, sa vad reactia mamei, am luat cate ceva din sfaturile tuturor, mersi mult...revin cu rezultatul...pfff si dupa cum presimt si am dreptate in majoritatea cazurilor,,, nu va fi de acord eh.asta e nu mai am mult doar nu imi va zice si la 17-18 ani ca nu am voie un prieten. Ms stefania ai dreptat insemna ca nu am scris degeaba atat, ai inteles totusi la ce ma refer si o parte din mine:*Mai ast sfaturi by3

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Wow o adevarata problema.eu cred ca cel mai bine ar fi sa vb totusi cu mama ta pentru ca nu stii care va fi resp pan la urma adica nici tu nu o cun chiar asa de bine.indravar un prieten la varsta ta e inofensiv si poate vor intelege si cand le spui incearca sa fii mai lingusitoare si sa scoti si calitatile si meritelel pe care le ai
(prima data cand am avut un prieten nu le'am zis parintilor dar totusi au aflat si au fosr de acord pan la urma dar nu te sfatuiesc sa il tii ascuns)