| melisameli13 a întrebat:

Cum sa-mi conving parintii sa-mi i-a un bison? si nu vor nici sa auda mai ales mama

Răspuns Câştigător
| SakuraChan a răspuns:

Si eu am avut exact aceeasi problema. Tot ce trebuie sa faci e sa le arati alor tai ca poti fi destul de responsabila astfel incat sa ai grija de un animal.
NU incepe sa plangi sau sa fii trista si smiorcaita daca raspunsul
este nu. Asta va arata ca nu esti matura.
INTERESEAZA-TE! Gaseste rasa de Bichon care iti place. (eu iti recomand Bichonul Frise pentru. ca nu ii cade parul si este o rasa cuminte si usor de intretinut) Cauta multe informati despre acea rasa. Cauta si un crescator de Bichoni (Frise, Maltese). Apoi, prezinta parintilor aceste lucruri ( crescatorul gasit si info despre
rasa).
GANDESTE-TE! Un animal nu este o jucarie. Trebuie hranit, scos afara si iubit. Nu te gandi ca este usor, fiindca nu este. E adevarat, e foarte frumos sa ai un caine, dar daca il vrei doar pentru ca au si prietenele tale, inseamna ca nu ti-l doresti ca pe o responsabilitate, ci il crezi un accesoriu.
Mult succes si mai gandeste-te ce vrei cu adevarat!

6 răspunsuri:
| angelwithgreeneyes a răspuns:

Invata sa scrii si dupa aceea, sa iti iei un BICHON

| Anaisssss a răspuns:

Raspunsul meu e acelasi ca la cealalta intrebare a tawinking Si se scrie BICHON * :-J vai de capu'tau!straight face

| vader a răspuns:

Pai nu vor pentru ca tu il vrei numai pentru ca au si prietenele tale si grija lui va cadea tot in sarcina parintilor.

| melisameli13 explică:

Hei mersi mult jessa dar nu-i pot convinge dar mersi pentru raspuns

| ღJєššåღ a răspuns:

Cumpara-i cadouri,promite-i ca vei asculta de ea,ca te vei ocupa de catelus,vei munci mai mult ca de obicei,spune-i ca este o sansa unica(te-ar ajuta,sa fii mai responsabila,grijulie)daca nu-i plac animalele le v-a considera fleacuri(nimicuri),dar nu e adevarat,-eu imi doream o sora(am rugat-o mult pe mama iar intr-o zi mi-a zis ca as fi o sora numa)subiect-orice animal merita o sansa,(mama ta nu i-o acorda),dar,capul sus, ca sunt multe solutii:
~roaga-o(asta as face eu si ar merge la "mama" mea)
~prefate trista si ingrijorata(ingrijorata sau descurajata)
~petrece mult timp cu mama ta, si afla-i secretele(legate de problema cu animalele)poate are o amintire sau un motiv intemeiat pentru a nu-i placea animlele
! tata si bunica mea zic ca nu le plac animalele doar sa le vada!
~poate nu aveti posibilitatea de a tine un animal(un catel)sau mama ta crede ca iti vei lasa scoala in urma
a da solutii:
~poti sa-i scrii o scri9soare unde sa iti revarsi sentimentele(fata de familie si cat de bine var prinde putina companie)scrisoarea daca e bine facuta o poate atinge la inima pe mama ta
~arata-i niste filme sensibile sau filme cu catelusi care scot la iveala iubirea de care ati putea sa aveti parte de preferat filmul "hachiko"
~cumpara-i ceva dragut si bine-dispuneo
~succes(bafta)atata stiu

| ღJєššåღ a răspuns:

Cuplacere ma inspirat varamea cu aceeasi cauza, ma bucur, daca raspunsul SakureiChan te-a ajutat