| irinaa_7148 a întrebat:

Am si eu o problema. Am 15 ani si am o relatie foarte buna cu prietenul asa ca am decis sa imi incep viata sexuala cu el. Sunt contienta de riscuri si sunt pregatita si fizic si psihic. Dar as vrea sa intreb si eu ceva. Daca imi incep viata sexuala mai pot face vaccinul pentru cancerul de col uterin? Si-a mai inceput cineva de aici viata sexuala la 15 ani?

8 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Ar fi bine sa iti faci intai vaccinul si apoi sa astepti 6 luni inainte de inceperea vietii sexuale. Discuta cu parintii tai (oricum trebuie sa le spui inainte de a-ti incepe viata sexuala), cere-le sa te vaccineze, imi asteapta 6 luni, timp in care si tu si partenerul tau va faceti analizele necesare si abia apoi iti poti incepe viata sexuala.
Daca nu mai poti astepta 6 luni, vei putea sa te vaccinezi si mai tarziu, dar numai dupa ce te testezi daca nu esti deja infectata cu HPV. Fiindca daca te vei infecta, vaccinul nu va mai avea nici un efect.

| mgtow a răspuns:

E, pai sunt fete care isi incep viata sexuala la vreo 11 ani.

| EUSIATIT a răspuns:

E bine sa te gindesti de 10 ori inainte de a face un lucru. sa nu cumva sa. incepi si sa te lase balta si deflorata si cu burta mare. Ce crezi ca nu ai timp de asa ceva? sau te. gidila si nu te poti decit,, scarpina. asa

| membrugirl2010 a răspuns:

Stiu ca daca faci sex in timp ce ti se administreaza vaccinul(8luni e perioada), nu si face efectul si nu e bine.
Nu ai mai vrea sa astepti totusi...ai 15 anistraight face...big grin
Cat de vaccin, vorbeste cu mama ta sa ti-l faca.
fundahappy?

| catalina_8997 a răspuns:

Ai 2 variante ori faci vaccinul ori ai contactul sexual. daca iti incepi viata sexuala vaccinul nu isi mai are rostul il faci degeaba.Cat despre faptul ca ai doar 15 ani nu sunt eu in masura sa te judec faci cum simti tu dar ar fi bine sa mai ast putin macar sa poti sa faci vaccinul bafta!

| Alina. a răspuns:

Nu este un lucru asa rau sa-ti incepi viata sexuala la vastra asta, daca spui ca ai o relatie foarte buna cu el, cu privire la vaccinul ala tot timpul am fost impotriva acestuia nu este o metoda sigura si in plus au fost cazuri in care dupa 2 ani fetele au facut cancer. acum fiecare cu parerea lui. Cat despre relatia ta te sfatuiesc sa fiti foarte deschisi la aparitie orcarei probleme.

| cazacdenis a răspuns:

Da eu

| yOoa a răspuns:

Da poti sa il mai faci dar nu mai are efect total, adica il faci degeaba, eu zic sa mai astepti, o sa te plictisesti de atata...asa ca mai asteapta pentru ca altfel o sa regreti mai tarziu...