| bebethomeu a întrebat:

eu am 15 ani si prietenul meu are 19. Nu mi-a cerut niciodata sa facem sex dar sunt sigura ca el vrea asta. Vreau sa va zic ca psihic sunt pregatita fizic la fel adica sunt dezvoltata ba chiar foarte bine nu toata lumea imi da 15 ani. As vrea sa va intreb daca credeti ca este prea devreme pentru a-mi incepe viata sexuala. Am uitat sa precizez ca sunt impreuna cu el de 1 an si jumate si am incredere deplina in el.

9 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Este prea devreme din punct de vedere medical. Rotatia colului uterin se termina in jurul varstei de 17 ani si jumatate-18, cel mai devreme pe la 17 ani. Pana atunci, contactele sexuale cresc enorm riscul cancerului de col uterin. Faptul ca te gandesti la asta la doar 15 ani arata ca desi esti dezvoltata fizic, ai o oarecare intarziere de maturizare psihica, ca nu ai reusit inca sa ai discernamantul necesar, ca ai o maturitate sub cea normala la varsta de 12 ani. Asa ac nu esti pregatita din nici un punct de vedere. Trebuie intai sa implinesti 17 ani pentru partea fizica. Apoi trebuie sa capeti discernamant. Tinand cont intarzierea ta de maturizare psihica din acest moment, e posibil sa fii pregatita psihic de-abia in jurul varstei de 19 ani, desi cu ajutorul unui psiholog e posibil sa recuperezi si la 18 ani sa fii pregatita din toate punctele de vedere (adica si fizicul sa fie pregatit si sa ai si capacitatea mentala de a-ati suma raspunderea). Asadar, mai ai de asteptat ani buni. Discuta si cu ginecologul mamei tale (sau cu cel pe care ti l-ai ales tu), vei vedea ca iti spune aceleasi lucruri ca si mine.
Prietenul tau probabil are minte mai multa si de aceea nu discuta despre sex cu tine. Oricum, inaintea oricarei discutii cu tine pe aceasta tema el trebuie sa ceara acordul parintilor tai (fiindca esti minora) si isi da si el seama ca parintii tai nu isi vor da acordul deocamdata.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Ar TREBUI să mai AŞTEPŢI vreo 3 ani :)

Dacă îţi începi acum viaţa sexuală, evident că RISCURILE sunt mult mai MARI!

Principala cauză a CANCERULUI de col uterin este "debutul precoce al vieții sexuale" - vezi detalii la linkul :
http://ro.wikipedia.org/wiki/Cancer_de_col_uterin

http://www.sfatulmedicului.ro/......evreme_750

http://www.csid.ro/health/cancerul-de-col-uterin-2780272/

http://www.ginecologie.ro/......fault.aspx

Viaţa sexuală TREBUIE începută DUPĂ 18 anişori!

Vezi alte detalii la linkul :
http://www.tpu.ro/......mai-mul-i/

Toate cele bune.

| neutrino a răspuns:

Femeie la 15 ani este cam devreme, dar daca acesta este idealul tau...

| Emilian65 a răspuns:

Mai fetito, esti cam mica pentru a face sex. Asteapta sa mai cresti si apoi vedeti voi ce faceti.

| Alcyon a răspuns:

Nu ti-a cerut sa faci sex cu el, fiindca e mai matur si-si da seama ca esti doar o fetita. A fi pregatit inseamna a fi gata de a-ti asuma consecintele unui act sexual, care pot fi: BTS-uri, anumite afectiuni ginecologice, sau sarcini nedorite. Crezi ca esti pregatita sa devii mama? Sa stii ca metodele contraceptive mai esueaza, mai ales cand n-ai experienta.

| Skilline2012 a răspuns:

Daca acum faci sex la 30 de ani o sa arati ca la 50 si tot asa.

| corhaz a răspuns:

Oricum o vei face degeaba zicem noi sa nu o faci. daca ramai gravida pastreaza intrebarea in legatura ca cat costa avortul.

| masokista a răspuns:

Daca chiar iti doresti... poti lua inainte de a face sex o pastila care se numeste inainte. daca nu ailuat inainte sa faci poti lua alta care se numeste dupa... bafta
:]]

| Tbx_IuLy_1999 a răspuns:

Fa ce simti! Nu planuii asta! Totul vine de la sine.