| Magda9299 a întrebat:

Bună am si eu o problemă. In urma cu 2 săptămâni am avut un contract protejat. Iar în urmă cu 4 zile mi.a venit menstruația. Iar astăzi mi s-a opri. Întrebarea mea este de ce mi s-a oprit menstruația?

4 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Ce ai avut? un contract? Fain si citi bani ti au iesit din contract?

| corbulalbrosu a răspuns:

Deoarece sexul a fost efectuat cu folosirea unei metode de protectie nu s-a format o sarcina si in mod logic din acest motiv s-a pornit si menstruatia. Perioada ca numar de zile de scurgere a menstruatiei poate sa fie diferita de la luna la luna, de asemenea poate sa difere si in privinta celorlalte aspecte (cantitate, culoare, miros, flux zilnic, etc.). Se considera ca numarul de zile de manifestare/scurgere a unei menstruatii normale este cuprins intre 3-5 zile. Cantitatea de menstra care se elimina este in functie de dimensiunea endometrului format in ciclul menstrual care tocmai s-a terminat, in consecinta aceasta va influenta si numarul de zile de menstruatie. In acest caz eliminarea intreagii cantitati de menstra s-a terminat in cele 4 zile, deci acesta a fost motivul opririi. Multa sanatate.

| Magda9299 explică (pentru corbulalbrosu):

Menstruație mi-a venit la timp dar îmi făceam griji deoarece este prima data când îmi ține doar 4 zile.

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Magda9299):

Asa cum ti-am explicat, in fiecare ciclu menstrual in uter se formeaza o noua captuseala de tesut cu aspect mucilaginos, adica un endometru nou cu scopul de a gazdui uneventual ovul fecundat. Dimensiunea endometrului ca grosime, volum, si vascularizare, poate sa fie diferit in fiecare ciclu, deoarece depinde de echilibrul existent in producerea celor 2 hormoni feminini estrogen si progesteron in ciclul respectiv. Astfel ca dimensiunea/marimea endometrului poate varia luna de luna putand fi unul anemic, firav sau unul foarte bine dezvoltat/gros si in consecinta in momentul destramarii acesteia sa rezulte o cantitatea de menstra mai mica care se elimina rapid 1-2 zile, medie ce se elimina in 3-4 zile sau o cantitate foarte mare de menstra pentru a carei eliminare sunt necesare 5-7 zile sau in cazuri exceptionale chiar si 10 zile. In concluzie nu trebuie sa reprezinte un motiv de ingrijorare faptul ca numarul de zile de menstruatie variaza chiar foarte mult de la un ciclu menstrual la altul.