| bebe_7919 a întrebat:

am si eu o problema si sper ca ma poate ajuta cineva. mi-a intarzia mensta, am folosit prezervativ ca metoda de contraceptie...si nu mi-a venit nici acum.trebuia la inceputul lunii sa vina...mentionez ca am facut un tratament cu antibiotice pentru o infectie la masea...ar avea vreo legatura? asta ar fi cauza pentru care nu mi-a venit, din cauza antibioticelor?:****

9 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

E putin probabil sa ai o intarziere de 10 zile din cauza antibioticelor. Daca ai folosit prezervativ corect la fiecare contact sexual, riscul de sarcina e minim (nu zero, fiindca nu exista nici o metoda de contraceptie 100% sigura).
Oricum, o intarziere atat de mare impune vizita rapida la ginecolog. Asa ca, cel mai tarziu luni sau marti, fa-ti un test de sarcina din urina de dimineata si apoi du-te la ginecolog.

kittyalexandra
| kittyalexandra a răspuns:

E posibil. Fă un test de sarcină şi mergi la ginecolog.

| liz23 a răspuns:

Antibioticul nu are nici o legatura...se mai intampla sa intarzie, iar u ai zis ca v-ati protejat... dar ca sa fi tu linistita poti lua un test de sarcina

| SweetCandy a răspuns:

E ff posibil sa intarzie din cauza actului sexual, mai ales daca esti la inceputbig grinhormonii o iu razna...oh go on nu te pnica, daca ati folosit prezervativ, iar acesta nu s-a rupt nu ai de ce sa iti faci griji si nu te mai stresa, si stresul determina dereglari menstruale!

| MissCamelia a răspuns:

E posibil sa intarzie, daca te-ai protejat nu cred ca esti insarcinata, fa-ti pentru linistea ta un test si mergi la doctor

Răspuns utilizator avertizat
| bebe_7919 explică:

Am uitat sa mentionez ca mi-am facut test si a iesit negativ.prez nu s-a rupt...in iunie mi-a venit pe 28 si a tinut pana pe 1 iulie... apoi mi-a mai venit pe 1 august(pe 20 iulie am fost internata in spital, deoarece am facut gastrita din cauza stresului-bacu si-a facut prezenta-am urmat si atunci tratament cu antibiotice)...si acum nu stiu ce sa fac...il aveam destul de regulat pentru ca timp de 1 si 7 luni am luat antibebe si am incetat sa mai iau din cauza reactiilor adverse...am luat cateva kg in plus...de atunci numai cu prez...niciodata fara...de cand mi-am inceput viata sex au trecut 2 ani si cateva luni...mersi mult

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poate sa aiba legatura, pentru ca in organism toate organele si nervii au legatura una cu alta.
De la stres, soc, la fel pot aparea intirzieri.
Pentru orice eventualitate poti procura un test, sa te asiguri ca e totul in regula.
Succes

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai mare grija, sa nu cumva sa ti se fi rupt prezervativul.nu cred ca antibioticele au vreo legatura.hai putea sa til intarzie o zi doua dar nu atata timp...ai mare grija...