| lllorenusssuumeu a întrebat:

Buna am si eu o problema vreau sa ma schimb vreau sa nu mai imi recunosca nimeni comportamenul sa fiu diferi ta vreau sa imi schimb viata, am 15 ani si toti imi spun ca gandesc ca un copil mic, mai exact si prietenul meu imi zice uneori asa vreeau cunvite noi sa invat sau cum se spune vreau sa vorbesc diferit cu toti sa fiu mai matura cine ma poate ajuta dau funda puppy dog eyes asta imi doresc cel mai mult sa ma pot schimba incat toti sa isi dea seama ca nu mai sunt ca inainte.

13 răspunsuri:
| LeontinAndrei a răspuns:

Dupa modul in care ai scris observ ca esti o persoana grabita. Oamenii nu se schimba, asta este filosofia mea. Faptul ca esti inca un copil imi pare absolut normal la varsta de 15 ani. Schimbarile vor aparea in perioada liceului cand vei schimba anturajul si vei incepe sa intelegi incet, incet cam cum stau lucrurile cu viata. Nu te grabi sa faci schimbari in viata ta, este o prostie. Bucura-te de tinerete, iesi cu prietenii, distreaza-te si lasa maturizarea pentru mai tarziu cand va fi ceva natural si normal.

Be smart and take care.winking

| grab a răspuns:

Mai, daca vrei sa pari putin mai matura, observa un timp comportamentul unor fete de 17-18 ani si vezi daca distingi niste trasaturi pe care le poti reproduce natural. Daca nu poti, atunci just wait! Timpul le rezolva pe toate!

| gingergirl1 a răspuns:

Nu trebuie sa te schimbi pentru altii! Cine te iubeste,te iubeste asa cum esti tu! Eu sunt o fire mai..."nebuna"ca sa zic asa! Sau eram si sincer m-am schimbat umpicut pentru ca am observam ca nu toti din jurul meu erau obisniti cu "micile mele nebunii"laughing si ii cam speiam,dar nu am facut-o pentru ei,am facut-o pentru MINE! si imaginea mea
Si ce daca gandesti ca si un copil,eu as prefera pe cineva cu gandire de copil, mai gingas si mai jucaus decat o persoana "matura"care nu stie de gluma sau etc
Apropo, daca tu chiar vrei sa te schimbi, nu neaparat acum, trebuie sa iti doresti cu adevarat!

| BLeur a răspuns:

Bună.

Nu te poţi schimba chiar aşa peste noapte, îţi trebuie ceva timp. Dar, eu nu înţeleg de ce crezi tu că merită să te schimbi pentru nişte ' prieteni ' care mâine/poimâine poate nu vor mai fi lângă tine. Sau pentru prietenul tău, care la fel poate dispărea în orice clipă. Nu merită să te schimbi pentru nimeni şi nimic, cine te place te place aşa cum eşti. Cine te iubeşte, nu te schimbăwinking [ spune-i asta prietenului tău, nu o să mai aibă cuvinte ].

Succes.

| Hαppiηеss a răspuns:

Dar nu trebuie sa te schimbi, persoanele care te iubesc cu adevarat te iubesc exact asa cum esti tu si nu vor incerca niciodata sa te faca sa fi altcineva! Ai 15 ani e nornal sa gandesti ca un copil nu ai cum sa fi matura la varsta asta, maturitatea vine odata cu cresterea, cu greutatile vietii depinde. Tu ramai exact asa cum esti si simta-te bine in pielea ta nu te mai lasa influenta de altii si nu te modela dupa bunul lor plac! te pup.

| elComandantee a răspuns:

Ai pus o întrebare de copil de 9 ani.

| OlariuRox a răspuns:

Matura la 15 ani serios? esti inca copil la 18 ani devi matura nu te schimba pentru ca nu plac ei asa. Daca te schimbi nu le va conveni nu le face fata pe plac lor.ramai tu asa cum esti.

| Elsker a răspuns:

Din punct de vedere psihologic maturitatea este etapa cuprinsa in 35-60 de ani. Prietenul ar trebui sa te considere matura pentru ca: iti asumi responsabilitatea pentru faptele tale, iti accepti esecurile si le poti depasi, ai incredere in tine. Nu are niciun drept sa iti ceara sa te schimbi. Nimeni nu are acest drept asupra ta. Totusi ai 15 ani, bucura.te de anii acestia, niciodata nu o sa se mai intoarcawinking

| Ghita_Ioana_Ruxandra_1990 a răspuns:

Daca cineva tine la tine, te accepta asa cum esti. Daca tu esti fericita in copilarimea ta, de ce te-ai schimba?

| Rox1610 a răspuns:

De ce te sa te maturizezi? Ai destul timp sa fi si matura. Bucura-te de copilarie! Intr-un an sau 2 te vei schimba radical fara sa vrei. Pana atunci, bucura-te de perioada asta pentru ca altii ar da timpul inapoi sa mai fie iar copii.

| rody97lory a răspuns:

Eu zic sa ramai asa. La un momentdat iti fa fi dor de copilarie si de varsta adolescentei. Si eu sunt la o varsta apropiata de a ta. Am 16 si sincer imi doresc sa raman asa laughing dar daca totusi iti doresti ca ceilalti sa te considere matura, incearca sa te gandesti de mai multe ori cand iei o decizie, sa nu fii alintata laughing si sa fii mai serioasa. Dar te sfatuiesc sa ramai copila care estiwinking toate la timpul lor :*

| yeonwol1 a răspuns:

Ai 15 ani! Esti un copil.De ce trebuie sa te schimbi pentru altii? Ei trebuie sa se schimbe pentru tine! Fii originala´(intr-o zi vei gasi persoane care au nevoie chiar de partea mai copilaroasa din tine). Poti pierde lucruri importante daca te schimbi...De ce sa fii ca restul fetelor care isi cumpara numai haine si oje, dar nu au nimic nici in cap si nici in suflet.Tu esti inocenta! De ce vrei sa pierzi ceva ce nu vei mai primi niciodata inapoi? Ai sa observi cand vei fi mare ca erau mai speciale momentele cand erai copilaroasa.Cand esti copil totul e special, cand esti adult aproape totul devine monoton.Ramai cum esti! Sunt persoane care te apreciaza pentru ceea ce esti nu pentru ceea ce incerci sa fii.Cei care te critica nu iti sunt prieteni.Un prieten nu iti cere sa te schimbi ci te accepta asa cum esti.

| biscuitiii a răspuns:

Dacă vrei să vorbești diferit nu e greu, citește!
Nu ai cum să te schimbi cu una cu două, nu poți să spui că de acum sunt o altă persoană mai matură, nu, totul se rezolvă în timp.