| Dony20 a întrebat:

De cativa ani am o problema cu mine insumi. Imi doresc sa ma schimb dar imi este practic imposibil, sunt o persoana cu incredere de sine scazuta si par un copil bleg in fata tuturor. Am 22 de ani si ma integrez destul de greu in anumite cercuri de prieteni si in general sunt mai mult retras datorita acestei stari. Eu zic ca sunt limitat! Mereu cand incerc sa ma deschid sa fiu altfel ceva se intampla in mintea mea si ma tine pe loc (o teama, o neliniste) de multe ori incep sa transpir si sa am o stare foarte urata nu ma simt bine deloc! Nu pot trece peste acel sentiment si dese ori incep sa gandesc negativ si ajung sa intru si intr-o stare de depresie sad
Nu am fost la psiholog si nu stiu ce sa fac vreau sa gasesc catava informatii sa ma pot schimba inainte, ceva sugestii etc.
In general acea stare apare atunci cand incerc sa fac ceva. De exemplu: Ma trezesc dimineata, mananc, ma spal si dupa vreau sa pelc undeva, deja de aici incep sa simt o stare de neliniste ingrijorare parca ceva imi spune ca nu e bine ce fac desi eu ma duc doar pana in oras sau la cineva, dupa ce plec acea stare incepe sa se accentueze si sa ma simt foarte aiurea pana in momentul cand totul s-a terminat (chiar daca nu s-a intamplat nimic deosebit sau s-a petrecut un lucru normal ce s-a mai petrecut si in zilele trecute). Cand ies cu prietenii la discoteca si beau putin ca sa ma simt bine tote acele stari inceteaza sa mai imi faca viata un calvar si ma comport diferit parca nu as mai avea nimic parca ma simt mai increzator in mine nu ma mai afecteaza nimic. Va rog mult cei care au trecut sau trec prin ceva de genul sa ma ajute intr-un fel cu cateva sfaturi sau orice. Ma gandesc doar ca ceva in viata mea m-a marcat si de aici pleaca toate aceste stari (un gand sau o traire mai veche) poate ca am o viziune grasita asupra unui lucru pe care trebuie sa o schimb. Chiar vreau sa fiu o persoana deschisa si sigura pe mine indiferent de situatie (m-am saturat sa fiu un om limitat in general)

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tine mult de increderea in tine,conteaza mult sa mergi la scoala sau la un job bun care sa iti placa.
Parerea mea este ca ai multe lipsuri ca si mine si de aia te simti asa,mai ales cand te uiti in jur la ceilalti,acum tu stii care e situatia.
Un psiholog nu stiu daca ne poate ajuta cu ceva,desi m-am gandit si eu sa merg,dar costa bani si nu prea am incredere ca o sa se intample ceva deosebit cu mine.
Nu ne poate da ce ne lipseste asta este cauza de nu ne poate ajuta
Poate ca ai avut si ghinionul sa ramai fara prietenii din copilarie ca mine, in sensul ca prietenii sunt toti plecati, altii nu mi-am facut pentru-ca nu am iesit prin oras aproape deloc, decat atunci cand am dat o tura cu bicicleta si acum nu vorbesc o saptamana la telefon.
Asta nu inseamna ca esti un om limitat, ceilalti cu ce sunt mai buni pentru ca au tupeu.
Contaza cel mai mult relatiile sociale in care evoluezi sau exemplul din familie pe care l-ai urmat.

| DumitruS a răspuns:

M-am confruntat cu ce spui tu si inteleg ce zici, inca ma mai confrunt.

Mergi la un psiholog, acolo poti primi ajutor specializat. Fata de noi, el va determina exact care sunt motivele pentru care esti asa. Probabil e ceva din copilarie, vreunul din parti care a fost prea dur cu tine sau ceva de genul si atunci ai ramas asa.

Ma repet, mergi la un psiholog, el e cheia.

| LilPeep a răspuns:

Suferi de anxietate la fel ca mine, stiu simptomele mult prea bine...

| kymico a răspuns:

In primul rand nu te demoraliza.Esti o persoana sociala puternica si super cool.asa te tii mereu sa te faci voios si nu te lasa ca cineva sa te calce in picioare nu inseamna ca esti un om rau daca iti exprmi punctul de vedere si daca ai un prieten(ni) buni explica-le ce ai pe suflet, si nu renunta, iate in mani sau daca nu poti exprimate unui pixlog.adica nu am vedere sa te numesc, am in vedere sa iti imparti punctul de vedere cu o persoana experimentata care te va intelege. Rudele tot sunt un bun rol de sustinere dar mai ales parintii, la ei ar trebui sa-ti pui acceste probleme, ei te vor intelege. Sper ca te-am ajutat si daca mai ai problrme poti apela la TPU (adica comunitatea noaastra unitA) Panglica pls?

| kymico a răspuns:

Fii mandru de tine