| Harababura16 a întrebat:

Buna. Am tot citit pe net că testele de sarcina sunt concludente după 21 de zile de la contactul neprotejat, este adevărat? Deoarece, eu am făcut marți un test de sarcina și a ieșit negativ. Joi, tot negativ. Iar azi pozitiv. Menționez că trebuia să îmi vina menstruația dar nu a venit

Răspuns Câştigător
| Madaxo97 a răspuns:

Daca a ieșit pozitiv, înseamnă ca ești însărcinată. Testele fals pozitive sunt foarte rare, deci daca spune ca e pozitiv 99% așa e, mai ales ca nici menstruatia nu a mai venit. Pentru siguranța maximă mai fac si săptămâna asta 1, 2 teste.

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Da, testul de sarcina cu urina se pot face dupa 21 de zile de la ultima partida sexuala, pentru ca hormonul gravidiei sa aiba timp sa apara in rina.

Se mai poate face un test de sarcina luat din sange, la orice centru medical, dupa 14 zile de la ultima partida sexuala, fiindca in sange hormonul este prezent mai devreme.

| Harababura16 explică (pentru Violleta2022):

Mulțumesc. Am mai făcut unul azi cu determinarea săptămânii de sarcina, și apare pozitiv cu peste 3 săptămâni de la concepție. Dar la ecografie nu se vede nimic

| Aurelian321 a răspuns:

Mai poți repeta unul chiar azi sau mâine. Dacă este pozitiv felicitări pentru sarcină, te poți duce la medic pentru un consult amănunțit și îți va spune exact ce și cum.