| ElenaCatalina1994 a întrebat:

Am un apartament doar al meu pentru la facultate. Si iubitul meu nu mai are bani de chirie. Eu m-am gandit sa il chem sa stea cu mine. Dar parintii mei nu prea vor. Cum sa ii conving? Ce sa fac? Nu vreau ca el sa ajunga pe drumuri.

Răspuns Câştigător
| Pitzipoanca a răspuns:

Se cheama misandra, nu misogina. Si, da nu spuneam nimic. Pentru ca intretinerea femeilor de catre barbati s-a practicat sute (mii) de ani. Poate nu e asa cum spun eu. Sper sa fie el exceptia. Dar exista si camin. In afara cazului in care alege medicina (sau eventual arhi), poate face facultate si sa si munceasca. Parintii lui nu vor sa ii dea tocmai petru ca stiu ca ar exista cineva care sa-l sustina - tu. La camin nu costa asa mult. Si nici conditiile nu sunt cele mai proaste. E normal ca ai tai sa nu fie de acord sa stea in acel apartament. Pentru ca ai tai (presupun, nu am de unde stii) au facut ceva eforturi ca tu sa ai locuinta ta la 18-19 ani. Si nu le convina sa apara la sfarsit copilul unei familii care nici la facultate nu il sustin. Tu esti acum indragostita si nu vezi asta, dar cand te mariti / ai o relatie serioasa cu cineva, o ai si cu rudele sale, inclusiv verii de gradul 16. Inca o data, sper sa ma insel. Totusi, in Romania, esti considerata nimic daca nu ai un barbat care sa te reprezinte. Oricate merite ai avea, sunt egale cu zero, cat timp nu esti pe buletinu' unuia. Iti place sa fii reprezentata de un baiat cum e prietenul tau? Nu, nu sunt materialista (mai mult decat altii). Sunt doar realista.

9 răspunsuri:
| iluminous a răspuns:

Parerea mea...nu face asta. nu interveni la ai tai cu propunerea asta. le ceri prea mult oferind prea putin. Si te grabesti, crede-ma.

| Liviucu a răspuns:

Te-ai gandit ca el poate ca baga motive ca nu are bani tocmai ca sa-l chemi la tine? Fii mai smechera decat el si adu-ti aminte ca esti fata si ca fetele sunt cu un pas inaintea noastra! Daca fumeaza, spune-i sa renunte la tigari pentru o noua locuinta ieftina. Poate sta fara nici un fel de problema intr-un apartament cu 2 camere cu inca 3 baieti, 2 cu 2. Va plati ieftin de tot.
Succes!

| neutrino a răspuns:

Adica tu doresti ca parintii tai sa participe la intretinerea amantui fetei lor. Am gresit undeva?

| Pitzipoanca a răspuns (pentru neutrino):

Tot cam asta voiam sa spun, dar mai soft putin.
Daca iubitul tau a venit cu ideea geniala sa stea la tine, e un profitor nenorocit. Fa-i vant rapid.
Daca tu ai venit cu aceasta idee, esti fraiera. E barbat. Scrie in codul lui genetic, ca trebuie sa se descurce.
Primul pas e sa-l primesti la tine, apoi sa cumperi mancare, apoi sa-i dai bani de buzunar. Sa continui?
Poate se va purta bine, dar poate nu. Si ar fi nasol momentul cand tu il vei "creste" (intretine + ii vei spala, calca), plina de dovezile lui de iubire (vanatai). Daca el vrea facultate, sa se descurce. Cum adica nu are bani de chirie? Sa stea la camin. Sau sa nu mearga la facultate daca vrea doar alcool, gagici, distractie.

| ElenaCatalina1994 explică (pentru Pitzipoanca):

Scuze ca iti zic da esti misogina. Saracu de el nu are bani si parintii lui nu vor sa ii dea. Si apropo vrea sa mearga la facultate. Si eu l-am invitat. Si te-am facut misogina pentru ca daca era o fata si eu eram baiat nu mai ziceai nimic.

| Pitzipoanca a răspuns (pentru ElenaCatalina1994):

Se cheama misandra, nu misogina. Si, da nu spuneam nimic. Pentru ca intretinerea femeilor de catre barbati s-a practicat sute (mii) de ani. Poate nu e asa cum spun eu. Sper sa fie el exceptia. Dar exista si camin. In afara cazului in care alege medicina (sau eventual arhi), poate face facultate si sa si munceasca. Parintii lui nu vor sa ii dea tocmai petru ca stiu ca ar exista cineva care sa-l sustina - tu. La camin nu costa asa mult. Si nici conditiile nu sunt cele mai proaste. E normal ca ai tai sa nu fie de acord sa stea in acel apartament. Pentru ca ai tai (presupun, nu am de unde stii) au facut ceva eforturi ca tu sa ai locuinta ta la 18-19 ani. Si nu le convina sa apara la sfarsit copilul unei familii care nici la facultate nu il sustin. Tu esti acum indragostita si nu vezi asta, dar cand te mariti / ai o relatie serioasa cu cineva, o ai si cu rudele sale, inclusiv verii de gradul 16. Inca o data, sper sa ma insel. Totusi, in Romania, esti considerata nimic daca nu ai un barbat care sa te reprezinte. Oricate merite ai avea, sunt egale cu zero, cat timp nu esti pe buletinu' unuia. Iti place sa fii reprezentata de un baiat cum e prietenul tau? Nu, nu sunt materialista (mai mult decat altii). Sunt doar realista.

| Pitzipoanca a răspuns:

Dragule, invata gramatica. Esti pe langa. Pa.

| Pitzipoanca a răspuns:

Sper sincer ca nu vei ajunge vreodata la facultate. Nu meriti. Tot recitesc postarea ta si ma ingrozesc cat esti de agramat si lipsit de orice urma de educatie. Condoleante parintilor.

| XHHHX a răspuns:

Incerca roaga-te de iei daca il iubesti intr-adevar o sa insisti pana parinti spun da

| ElenaCatalina1994 explică:

Cam ai dreptate. Si eu sunt fata si cred ca ar trebui ca baieti si fetele sa ne comportam egal. Nu ca sunt fata si ajuta-ma si fami. Trebuie sa fim egali.