| Maria1927 a întrebat:

Buna,am un prieten de 6 luni,iar in august implinim 7, el este peste hotare acum, dar cind implinim 7 luni as vrea sa ma felicite,dar niciodata n-a facut asta.Vreu sa-i zic ceva, cumva ca sa ma felicite de-acum inainte. Dati-mi citeva sfaturi va rog.

7 răspunsuri:
| neutrino a răspuns:

Aceasta pretentie este ridicola, atunci hai sa ne felicitam din zi in zi! Sarbatoresti atunci cand implinesti 1 an, 10 ani, nu sarbatorim si pentru fiecare luna ca la bebelusi.

| Cristiann25 a răspuns:

Eh lasa ca si eu uitam da imi amintea prietena.Nu-i asta o problema! Omu mai are si altele pe cap.Sa te iubeasca asta conteaza, nu?

| Hαppiηеss a răspuns:

Hei, nu trebuie sa te afecteze treaba asta sti ca baietii in general nu sunt atenti la detalii, poate nu mai tine minte data aniversarii voastre sau poate nu i se pare un detaliu foarte important. In ziua respectiva il poti felicita tu prima si ii spui intr-un mod delicat ca ti-ar placea ca pe viitor sa o faca si el ca pentru tine conteaza mult chestia asta, nu trebuie sa iti fie teama sau rusine trebuie sa existe comunicare altfel el nu are de unde sa stie ce te deranjeaza pe tine. Te pup!

| Maria1927 explică (pentru Hαppiηеss):

El imi zice a doua zi, nu in ziua respectiva

| Hαppiηеss a răspuns (pentru Maria1927):

Poate el crede ca atunci e nu o fi stiind data exacta sau poate e ocupat si uita e omenesc, totusi e de apreciat ca iti spune mai bine mai tarziu decat niciodata nu trebuie sa le pui pe toate la suflet.

| ceaiuldetei a răspuns:

În cazul ăsta, n-o să fie singurul prieten pe care ai să îl ai : )

Bucură-te. Nu ești singura în situația asta. Nici prima și nici ultima.

Reține: bărbații au talentul să uite. Și nu doar că au talentul să uite, dar nici nu prea își dau interesul ca să rețină chestii de genul ăsta. Au ei alte treburi pe planetă și ei consideră că a ține minte o aniversare (sau cum o numești tu), ține mai mult de femei/fete și nu de ei. Iartă-i și mergi mai departe.

Când îți va spune "îmi pare rău că am uitat, dar uite, sunt stresat" și alte chestii cu care îți mai vine în față, tu fă-te că ai auzit și ai înțeles, dar fă ca tine. Pentru că tura următoare, va proceda la fel : ). E viața. Nu trebuie să te superi.

Fie îl schimbi (ca să pățești la fel), fie rămâi cu el. Depinde ce anume te ține lângă el și depinde și de cum te simți lângă el și așa mai departe.

Dacă merită să îi faci vânt, pentru că nu te mai ține mare lucru, atunci dă-i papucii și așteaptă-l pe următorul.

Nu te gândi că următorul n-o să facă la fel. Ba chiar ai putea să dai peste unul care reține absolut TOT : )

Și multe persoane nu vor nici asta. Nu vor nici să rețină totul, nu vor nici să uite totul. E o treabă ciudată, nu?

Ai putea să îi spui "băi, mie îmi place să mă bucur de noi, cu fiecare lună care trece și îmi place să adaug săptămânile și lunile, dar nu vreau să fiu singura care ține minte chestia asta, iar dacă tu nu pui preț, păi să știi că mă supăr și nu îmi convine, așa că te-aș ruga să vorbim despre asta, ca să știu și eu cum fac în legătură cu treaba asta" sau ai putea să nu îi spui și să aștepți să se schimbe singur.

N-o să se întâmple : )

Bărbații/băieții, se schimbă puțin sau deloc. Și de obicei se schimbă atunci când pierd prea multe sau când așa simt ei că trebuie să facă. Dar nu o vor face niciodată că le zice cineva. : )

Trebuie să accepți chestiile astea, altfel îți faci rău singură.

Tu nu ești obligată să îți faci inimă rea și nici să reții toate lucrurile alea, chiar dacă o parte, crezi tu, te fac foarte fericită.

Nu prea sunt sfaturi pentru tema asta și îmi pare rău : )

Și eu am trecut pe acolo și m-am uitat împrăștiat. Până mi-am dat seama, de fapt, cum funcționează treburile.

Și nu funcționează așa cum ți-ai dori tu. E frustrant, dar trece repede. : )

Axează-te pe tine, pe sentimentele tale, pe ce vrei tu, dar nu îl forța să facă ceva ce nu îl place, pentru că s-ar putea într-o zi să nu mai ai de unde să îl ai. Și s-ar putea să fii tentată să dai vina tot pe el : ) Se practică și asta. Dar nu e întotdeauna adevărat.

Cel mai bine ar fi să discutați. Dacă se poate. Și pentru asta trebuie căldură și deschidere. Și fii cinstită în tot ce zici. Îi convine, bine, nu îi convine, la fel de bine. Vezi și tu ce iese...

Dacă vrei minuni, nu prea ai să ai parte de ele, pentru că așa e viața, nu pentru că e vina ta sau vina altcuiva.

Capul sus și nu fi supărici. Trece. : )

| неизвестныйй a răspuns:

Îl întrebi cum vrea diseară, cu prezervativ sau fără?