| anonim_4396 a întrebat:

Buna, as avea o intrebare. Dacă înainte de contactul sexual, lichidul seminal, preejaculator a atins zona intima, câteva picături mici ..este vreo posibilitate de sarcina? Nu stiu daca a reușit să pătrundă în interior..Si stiu ca sansele sunt mai nule având in vedere că acel lichid nu prea contine spermatozoizi. Dar totusi am rămas cu gândul la asta si as vrea sa aflu si răspunsuri de la voi. Nu vreau mișto sau alte ironii.

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Lichidul preejaculator este produs de 2 glande bulbouretrale care NU au nicio legatura cu cele 2 glande spermatogene (testicule) care produc spermatozoizii. In concluzie este cu totul imposibil ca in continutul lichidului preejaculator asa cum este proaspat produs si pana in momentul deversarii sale in partea superioara a uretrei penisului sa poata sa existe macar chiar si un singur spermatozoid.
Spermatozoizii pot sa intre in continutul lichidului preejaculator, doar ulterior dupa ce a fost deversat in uretra, printrun preces de contaminare cu resturi de sperma ramase in uretra dupa o ejaculare care a avut loc cu 2-3 ore mai devreme. Sanatate!

2 răspunsuri:
| Sofer a răspuns:

Nu e nicio posibilitate de sarcina.

| Paul754880338 a răspuns:

Lichidul acela in contact cu zona exterioara a corpului, chiar a vaginului, nu va produce niciodata sarcina. Cu greu m-am abtinut sa nu fiu sarcastic, dar daca ai specificat tu asta...