| raluca009 a întrebat:

happy As avea si eu o dilema, am 14 ani, imediat 15, si sunt cu un baiat de 4 luni in cap, si imi pun aceea intrebare pe care multe fete si-o pun de altfel, daca intr-adevar il iubesc si tin la el enorm [asa si este] si vreau sa imi incep viata sexuala cu acest baiat, care sunt urmarile, adica nu imi este frica ca se va rupe prezervativul, pentru ca doamne iarta-ma nu o sa facem sex animalic, dragoste asa mai usor, ca doar no, ideea este ca, imi e frica dupa aceea, de dezvolatarea foarte rapida a organismului, sau incetinirea acesteia [deoarece am doua exemple in scoala, una din ele, a facut-o si acum arata foarte foarte foarte bine, forme rotunjite si asa mai departe, si alta care nu a mai crescut deloc nici in inaltime, nici sanii, nici fundul, nimic ], asta ar fi o urmare de care imi este frica, iar a doua frica aceea "daca afla mama","daca afla tata". Cam astea imi sunt temerile si imi este destul de neclara situatia, deci nu stiu ce sa fac, chiar nu stiu :-s. Am urgenta nevoie de ajutor.happy Astept raspunsuri concrete! Multumesc Anticipat >big grin

Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Sexul nu influenteaza cresterea, cele doua exemple sunt pur si simplu intamplatoare, si cu si fara sex tot asa s-ar fi dezvoltat.
Sexul al varsta ta creste insa riscul de cancer de col uterin foarte foarte mult si iti impune sa te duci la ginecolog toata viata din 6 in 6 luni. Nu se pune problema "daca afla parintii" fiindca esti obligata sa le spui tu, preferabil inainte, daca nu imediat dupa ca sa te duca la ginecolog (nu ai voie sa te duci singura la varsta ta, mai ales ca s-ar putea sa ai nevoie de investigatii mai complexe). In plus, sa stii ca si daca nu se rupe, prezervativul nu te protjeaza 100%, existand un mic risc de sarcina chiar daca e integru.

7 răspunsuri:
| I'mPerfect(a)! a răspuns:

4 luni e prea putin, God! Mai asteapta si tu 1 an, 1 an si ceva ca totusi abia faci 15!

Nu ti-au intrat zilele in sac!

Cat despre parinti, stai tu linistita ca orice mama isi da seama cand fiica ascunde ceva! Nu ai cum s-o pacalesti!hee hee

| liveincolors a răspuns:

Daca iti incepi viata sexuala, trebuie sa te duci o data la 6 luni la ginecolog. Si din cate stiu, daca esti minora, trebuie sa mergi cu un adult. N-ar fi mai bine sa mai astepti macar vreo 2-3 ani? Altfel, o sa stai mereu cu frica in san sa nu afle parintii.
Tu crezi ca cel cu care esti chiar te iubeste, si nu se va desparti de tine dupa ce o s-o faceti?

| candycarrie a răspuns:

Majoritatea parintilor nu isi dau seama pentru ca schimbarile care se petrec la o fata dupa ce isi incepe viata sexuala nu sunt atat de evidente, desi depinde de organism, nu te gandi ca te umfli dintr'o data.problema e alta.ai doar 14 ani, mai stai un pic sa te dezvolti si tu normal, nu te arunca cu capul inainte pentru ca nu merita, ai toata viata sa faci chestia asta.va puteti atinge, saruta, etc dar nu mergeti asa departe, plus ca au trecut doar 4 luni, sunt sigura ca tipul e minunat dar nu poti sa zici ca esti sigura ca e baiatul cu care vrei sa faci asta, ai mare grija si gandeste'te bine la ce vrei sa faci.

| zhady a răspuns:

Doamne frate, tu crezi ca iti cresc sanii si fundul daca iti incepi viata sexuala? de unde le scoateti fratilor...

| bigphenis30cm a răspuns:

Pastreaza-te pana mai incolo, nu fi proasta

| raluca009 explică:

Ok, dupa cele spuse de voi mi-am schimbst total parerea happy Mersi de raspunsuri si o sa mai asteptbatting eyelashes

| raluca009 explică:

Multumesc de raspunsuri:* Cred ca am luat o hotarare sigura si anume nu imi incep viata sexuala acum clar. Sunt prea multe riscuri si varsta e prea frageda, multumesc ca mi-ati deschis ochii :*