| amelia28 a întrebat:

As dori sa-mi oferiti cateva sfaturi deoarece nu stiu cum pot afla daca sunt insarcinata sau nu! Pe la jumatatea lunii mai am avut ultimul contact sexual(de fiecare data protejat). Cu toate astea mi-a intarziat cu 11 zile si nu da semne ca ar veni. Nu prezint nici un fel de simptome ba chiar uneori am o usoara durere ca si atunci cand ar trebui sa vina, dar dureaza o perioada de 2-3 ore si trece. Am facut doua teste de sarcina(primul la sase zile de la data de cand ar fi trebuit sa vina si al doilea la patru zile dupa primul). Ambele au iesit negativ. Este posibil totusi sa fiu insarcinata? Cum pot afla sigur? Va multumesc!

Răspuns Câştigător
| Lorenyk a răspuns:

Poate fi o dereglare hormonala. dar nu toate testele sunt sigure. cel mai bine, mergi la medic. in primul rand afli daca esti sau nu insarcinata, iar in al doilea rand, daca nu esti, afli motivul pentru care nu ti-a venit ciclul si ce poti face in aceasta privinta ca sa nu se mai intample asta si data viitoare.

12 răspunsuri:
mlm
| mlm a răspuns:

S-ar putea sa fie o dereglare hormonala, dar mai sigur este sa faci un test de sarcina, a doua zi al repeti si vei vedea cu siguranta care sint cauzele intarzaierii, daca rezultatele testelor sint negative parerea mea este sa consulti un medic ginecolog, el te va informa ceea ce este bine si ce nu sa faci.Multa bafta iti doresc.

Zbenguici
| Zbenguici a răspuns:

Poti afla sigur mergand la medic.
De obicei testele de sarcina sunt ok.

| Notme a răspuns:

Si mie mi se intampla ceva asemanator. mai mereu. Da semne ca vine vine. si degeaba si cand te astepti mai putin atunci. plof! Daca testele au iesit negative stai linistita, mai ales daca ati facut-o protejat. Totusi daca nu vine in cateva zile mergi la ginecolog, mai asteapta inca 3-4 zile maxim.

| cristina_6456 a răspuns:

Sar putea sa ai o dereglare hormonala de la stres eu am patit asa nu mi-a venit 6 luni :d siam f la ginecolog si mi-a dat tratament si acum mi-a venit trebuie sa mergi la ginecolog sa-ti faca ecografie

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ar trebui da faci un TIS (test imun de sarcina)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu cred ca este posibil, mai ales ca ai facut sex protejathappy. Eu zic sa stai linistita.Se mai intampla sa se deregleze cine stie de la ce...thinking

| raluca_4568 a răspuns:

Fa-ti intr-o zi 3 teste unu la prima ora la pranz si seara si daca toate 3 ies negativ nu esti si se mai intampla mie in fiecare an e o luna in care nu imi vine dar du-te si la un control

| amelia28 explică:

Pai tocmai asta este problema(cum am mentionat si in mesaj) ca am facut doua si au iesit negative ambele. Exista posibilitatea sa ca doua teste sa indice negativ dar totusi sa fiu insarcinata?

| amelia28 explică:

Ideea este ca pe testele alea scrie mare de-o schiopa ca se pot face la orice ora din zi, deci nu prea ar avea sens sa fac 3 in aceeasi zi, mai ales ca am facut 2 in zile diferite la ore diferite. Da, probabil voi merge zilele astea la medic. Este cel mai sigur!

| amelia28 explică:

Mda, l-am facut de dimineata pe cel de-al treilea. Tot negativ dar tot nici un semn ca ar veni.(ma gandesc ca din trei macar la unul ar fi trebuit sa iasa ceva). Ultimul a fost facut la 12 zile de la data la care ar fi trebuit sa vina si la mai bine de 20 de zile de la ultimul contact sexual. Voi incerca sa ma programez azi la medic.

| amelia28 explică:

TIS(Test imun de sarcina?). Zau ca n-am auzit,.

| amelia28 explică:

Buna! M-am programat dar din pacate tocmai pe finalul saptamanii viitoare. Dupa 3 teste inca sunt nelistita, pentru ca nici un semn de CM. Aveti idee cum se numeste analiza de sange care determina daca esti sau nu insarcinata(hcg sau beta-hcg?). Din cate am inteles rezultatul este dat cu precizie de 100%! Multumesc!