| Sophie22 a întrebat:

As dori si eu sa imi spuneti cateva metode de contraceptie. Am 17 ani si inca nu mi-am inceput viata sexuala, dar am un prieten de un an si 3 luni si as dori sa ma informez. Nu as vrea sa folosesc anticonceptionale. Multumesc anticipat!:*

Răspuns Câştigător
| Irimia_Irina_1992 a răspuns:

Daca ai menstruatia regulata, poti folosi ovule contraceptive (gen contracept-m); daca te hotarasti la ele as recomanda sa eviti perioada fertila, pentru ca nu au eficacitate decat in jur de 70% si astfel nu risti.
Tot in categoria asta mai exista niste foite chinezesti contraceptive (nu pot reproduce numele, ceri chiar asa la farmacie). Astea sunt cele mai comode-parerea mea.
In rest: vestitul prezervativ, diafragma, plasturii contraceptivi (care se gasesc doar la cabinete de planning si foarte rar) si multe altele.
Parerea mea e ca anticonceptionalele nu sunt potrivite de la varsta asta, poti avea probleme dupa ce intrerupi tratamentul de genul dereglarilor hormonale, de asemenea poate sa nu iti mai vina menstruatia cateva luni dupa. Eu asa am patit cu ele. Inainte sa te decizi la o metoda, cauta online prospectul ei si vezi daca e cea mai potrivita pentru tine. Sper sa iti fi fost util raspunsul happy

5 răspunsuri:
| Oana92 a răspuns:

Prezervativul e cel mai sigur, protejeaza si de sarcina si de boli, nu are efecte adverse si nici nu e exagerat de scump. Nici nu iti recomanda anticonceptionalele, sunt periculoase...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Anticonceptionalele prezinta anumite avantaje: sunt o metoda eficienta de contraceptie, au efecte benefice in sindromul premenstrual si un pret convenabil. Deoarece contin estrogen si progesteron, sunt utile in prevenirea osteoporozei, anemiei prin lipsa de fier, acneei, atrofiei vaginale, a sarcinii extrauterine.

| Oana92 a răspuns (pentru anonim_4396):

Mdah...si pe langa astea duc la ingrasare, dezechilibru hormonal, infertilitate, instabilitate emotionala, sangerari, probleme hepatice si renale, cancer, candidoza...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cu sexul nu e de joaca. funda?

| ScapaMaDeEa a răspuns:

Buna si tie! Cel mai popular si mai eficient este prezervativul! Pentru ca te protejeaza cam 99% de sarcina si de boli cu transmitere sexuala! Anticonceptionalele nu le recomand la varsta asta, plus ca am auzit ca folosirea pe timp indelungat poate duce la infertilitate. Diafragma, spermicidele, injectia hormonala contraceptiva, inelul vaginal etc sunt alte metode noi! Exista si cea mai veche metoda anume cea a coitului intrerupt dar poate fi folosita numai de cuplurile pentru care un copil nu ar fi o problema, deoarece nu ar eficienta ridicata! Iti doresc numai bine! happy Funda?