| anonim_4396 a întrebat:

As vrea sa imi raspundeti la o intrebare. Prietena mea cea mai buna are niste temeri. In martie a avut un contact sexual neprotejat, si-a facut un test si a iesit negativ (dupa 2 saptamani), si i-a venit menstruatia in fiecare luna de-atunci. Insa astazi mi-a zis speriata, ca a auzit ea ca menstruatia la sarcina extrauterina vine : de exemplu, timp de 2 zile curge fluent, dupa care cate-o picatura doua, iar pe urma curge din nou fluent. E posibil asa ceva?straight face e posibil sa fi ramas insarcinata? Va rog sa raspundeti fara bataie de joc, vreau doar sa stiu. Fundaa

10 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

La sarcina extrauterină, din martie până acum, ar fi avut avort iminent ( ar fi pierdut sarcina ) - şi, oricum, în cazul sarcinii extrauterine se produce o henoragie îndelungată, care NU se poate confunda cu menstruaţia ( este foarte abundentă şi dureazăî mai mult de 7 zile, cu dureri mari, etc. )!

Iar dacă ar fi avut "ciclu" peste sarcină, atunci dura doar 1-2 zile şi era slab cantitativ ( şi foarte închis la culoare )!

Deci, poate să stea liniştită, că nu este însărcinată!

Apoi, pe viitor, trebuie să ştie următoarele chestii ( despre testul de sarcină ) :

În GENERAL, testul de sarcina trebuie facut dupa MĂCAR 1 saptamana de la intarzierea menstruatiei sau dupa MĂCAR 3 saptamani dupa un contact sexual neprotejat.

Daca il face mai repede si rezultatul e pozitiv inseamna ca embrionul s-a implantat repede, dar daca e negativ nu inseamna ca nu exista sarcina.

Atunci când suspectezi o eventuală sarcină, se face 1 test de sarcină la 7-10 zile de la data la care TREBUIA să-i vină ciclul ( dacă e regulat, sau la 15-20 zile dacă e neregulat ) SAU la cel puţin 3 săptămâni de la contactul sexual neprotejat – iar dacă rezultatul e neconcludent : liniuţă/e incomlete, greu vizibile, posibile „umbre" etc., atunci se REPETĂ testul la 3-5 zile!

În cazul unui ciclu neregulat, este PREFERABIL să se REPETE testul de sarcină la 3-5 zile după primul ( INDIFERENT de rezultatul testului anterior )!

Te duci la farmacie şi cumperi 1-2 teste de sarcină, test tip "stilou" ( analiză pe bază de urină, NU de sânge sau altele ) - au un preţ mediu de 10 lei/test ( NU cumperi din cele mai ieftine, că sunt şi cu vreo 4-5 lei, DAR nici cele mai scumpe )!

ÎNAINTE de a face testul, seara anterioară ( sau dimineaţa devreme ) - deoarece testul se face din PRIMA urină de dimineaţa - CITEŞTE cu atenţie INSTRUCŢIUNILE, şi le urmaţi ÎNTOCMAI, în special TIMPUL de control ( trebuie verificate EXACT la timpul indicat, NICI mai repede, dar nici mai târziu, deoarece testul va fi NECONCLUDENT )!

Pentru alte detalii, vezi articolul de la linkul : http://www.contraboli.ro/cum-se-face-un-test-de-sarcina/

Indiferent de denumirea testului şi de "reclama" care i se face, NEAPĂRAT să-l facă din PRIMA urină de dimineaţa!

EU personal, NU am ÎNCREDERE în acel tip de test "Sure Check" ( care foloseşte urina de peste zi, poate fi NECONCLUDENT, şi cu asta nu-i de glumit ) - şi asta din acelaşi MOTIV pentru care la ORICE analiză/test de urină, din sistemul MEDICAL, se CERE PRIMA URINĂ de dimineaţa ( aceea este cea mai concludentă )!

Acum, voi faceţi cum doriţi, dar eu NU recomand acel tip de teste, DECÂT DACĂ se foloseşte ( la acel test ) PRIMA urină de dimineaţa!

În CONCLUZIE : pentru a scăpa de orice „bănuială", să facă un test de sarcină şi, deoarece ( cred că ) are ciclu neregulat, să REPETE acel test la 3 zile după primul ( indiferent de rezultatul primului test )!

Ambele teste TREBUIE să iasă NEGATIVE; dacă unul iese negativ şi celălalt pozitiv – atunci trebuie un consult ginecologic pentru a verifica supoziţia de sarcină ( îi face un test de sânge pentru depistarea sarcinii )!

Cam asta ar fi...

| AngelGirl5 a răspuns (pentru bursuc001):

OK. si daca nu e insarcinata, atunci de ce-i vine stopul doar 2 zile? straight face

| Bambicuochiiverzi a răspuns (pentru AngelGirl5):

Poate aree o infectie sau a racit dc nu merge la un ginecolog?

| bursuc001 a răspuns (pentru AngelGirl5):

Depinde de mai mulţi factori : de vârstă, de când are ciclu ( când a avut prima menstruaţie ), dacă şi-a început recent viaţa sexuală, etc.

Apoi, mai pot fi anumite aspecte/diagnostice de natură medicală - care NU se pot "ghici" aici pe sait - pentru asta TREBUIE neapărat un control ginecologic la care să-i facă o ecografie vaginală şi/sau ecografie ovariană ( pentru a se "verifica" starea ovarelor/uterului şi trompelor uterine )!

Deci, să meargă URGENT la un control ginecologic!

| Ekcstsy a răspuns:

Da e posibil dar daca si-a facut testul de sarcina nu ar trebui sa stea cu griji. Sarcinile extrauterine sunt mai rare. Sa-si mai faca un test si sa stea linistita. Adica sa stai linistita. Sincer nu cred chestiile astea cu domnle o prietena a facut o prietena m-a rugat sa intreb. laughing Ce ti-e rusine sa recunosti ca e vba de tine? Te cunoaste prea multa lume pe aici?

| Mirela77 a răspuns:

Da e posibil in ambele cazuri din cate cunosc.Atat la sarcina normala cat si la extrauterina.Cel mai bine urgent un consult la ginecolog!

| Bambicuochiiverzi a răspuns:

Daca sia facut un test si ia vent din martie pana acum nu prea are cu pentru ca daca esti insarcinata e posibil sa vina mernstruatia da primele 2 luni sau deloc, deja au trecut 5

| AngelGirl5 a răspuns (pentru Bambicuochiiverzi):

4 luni :d. si daca n-ar fi insarcinata, atunci ce-ar putea sa aiba? de ce ii vine stopul in felul precizat in postare?

Răspuns utilizator avertizat
| Madalin_Buga_1996 a răspuns:

Depinde daca baiatul a ejaculat in ea sau nu, daca da este posibil, daca nu, nu are de ce sa isi faca griji.