| Andreea_8927 a întrebat:

as vrea sa stiu daca am sarcina extrauterina. nu am mai avut contact sexual dar poate a ajuns ceva sperma sau lichid din acela in vagin. mi-a intarziat putin ciclul menstrual si acum e uneori mai maroniu la culoare. azi cand mi-a venit am avut si niste dureri ingrozitoare de abdomen un pic mai jos de burta? pot avea sarcina extrauterina? sad

3 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Poti avea sarcina extrauterina. Nu ai cum sa afli de-acasa, mai ales ca in sarcina extrauterina testul de sarcina se pozitiveaza tarziu. Trebuie sa ajungi urgent la ginecolog (maine dimineata la prima ora). Sarcina extrauterina este o urgenta foarte mare. Daca este diagnosticata inainte de rupere, poti lua un tratament care sa omoare embrionul si sa elimine natural sarcina (fara operatie). Daca se rupe, insa, sangerarea intraabdominala este imensa si fara operatie de urgenta, femeia poate sa-si piarda viata.

| Andreutsa25 a răspuns:

Daca pana acum nu ai mai avut dureri menstruale ata de mari si nu e ceva obisnuit pentru tine trebuie sa te consulte un medic urgent.Nu pot spune sigur ca ai sarcina extrauterine, dar stiu ca durerile sunt groaznice atunci cand se intampla asta...
Succes!

| MaDaProd a răspuns:

Incearca sa mergi la un ginecolog iti va da el/ea toate raspunsurile