| Oάηά_1252 a întrebat:

as vrea sa stiu si eu dupa cate zile poti ramane insarcinata dupa ciclu si inainte!?
Fundita' love struck

Răspuns Câştigător
greece12
| greece12 a răspuns:

Nu merge asa.Invata urmatorul calendar.Incepi sa numeri din prima zi in care ti-a venit ciclul, da? Asta e prima zi.Numeri 10 zile-in aceste zile NU poti ramane insarcinata(din cauza ca elimini ovulul nefecundat si isi incepe dezvoltarea noul ovul).Pe urma, urmatoarele 10 zile POTI RAMANE INSARCINATA(esti in perioada de ovulatie, fertila, ovulul s-a maturizat si e riscant). Deja au trecut 20 de zile de la prima zi de ciclu,dupa cum observi. Zilele care au ramas pana la urmatorul ciclu,sunt,de asemenea,neprimejdioase(Ovulul nefecundat se sparge si se pregateste de eliminare,care va incepe cu prima zi din urmatorul ciclu). Daca ai un ciclu regulat, posibil sa te poti ghida dupa aceasta metoda, dar nu uita ca nu este 100% valabila si accidente pot aparea oricand.Iti recomand prezervativul si anticonceptionalele, ca sa ai o viata si o sanatate lipsita de riscuri si complicatii.Mult noroc!

2 răspunsuri:
| fsss a răspuns:

Pai dupa ciclu ramai insarcinata dupa 7 zile si pana in ciclu inainte cu 10 zile. spor daca vre sa fi mamica!

| Bebeeeee a răspuns:

Dupa ciclu