| nicolle_9877 a întrebat:

as vrea sa va pun si eu cateva intrebari, imediat dupa ce va voi povesti o asa-zisa poveste de dragoste.Acum vreo 7 ani am cunoscut un baiat, nu l-am putut suporta la inceput, dar cu timpul am hotarat sa fim impreuna, a fost o relatie foarte frumoasa, sau mai bine zis a stiut sa faca totul sa para bine, toata frumusetea relatiei acesteia, era doar in mintea mea.Niciodata nu imi puteam imagina ca acest baiat pe care eu il consideram un inger, era de fapt un drac, relatia noastra a durat 3 ani, au fost frumosi pentru mine, dar sfarsitul a fost cutremurator, nu am crezut ca imi poate face un lucru atat de grav o persoana pe care o iubeam cel mai mult pe lumea asta si pentru care as fi facut totul, totusi s-a intamplat.Ne-am despartit pentru ca asa a ales el, s-a insurat cu o prietena buna de-a mea, cu care acum are un copil. mi-a facut foarte mult rau si eu nu il pot uita, il iubesc la fel de mult, credeti-ma ca nu facea nimeni ceea ce am facut eu pentru el, dupa ce m-am despartit de el nu am putut accepta lucrul asta, asa ca il mai cautam din cand in cand, m-am intalnit cu el intr-o seara, era cu un prieten de al lui, am stat de vorba putin timp, dupa care mi-a spus ca vrea sa ii dovedesc ca il maai iubesc. Dar stiti cum? Culcandu-ma cu prietenul lui, poate veti rade, dar credeti-ma ca am facut si lucrul acesta, am facut tot posibilul sa fiu cu el.Il iubesc si acum dupa toate aceste lucruri, m-am intalnit cu el acum 2 zile intamplator si mi-a zis ca regreta, ca a fost cea mai mare greseala din viata lui, m-a facut sa plang si a plecat, il iubesc la fel, l-am iertat pentru tot, eu acum am o relatie de 2 ani, baiatul cu care sunt ma iubeste si merita sa fie iubit dar nu pot, nu pot uita un nenorocit care mi-a distrus viata. Ce as putea face sa il uit? Cum as putea trece peste tot? Nu il pot ura, imi face rau, dar inima mea nu il poate uita, il iarta iar si iar.Sunt 3 ani de cand ne-am despartit si sufar ca la inceput, nu pot sa stau o zi fara sa nu ma gandesc la el. mi-a zis ca desi el are familie se gandeste la mine si ma iubeste, dar nu mai poate da inapoi...sincer cchiar nu mai stiu ce sa cred, ce sa mai fac.am incercat sa ma despart de prietenul meu, pentru ca nu vreau sa il fac sa sufere, nu vreau sa ma gandesc la fostul cat timp sunt cu el.stiu cum e cand te face cineva sa suferi si de aceea incerc sa il fac sa inteleaga ca nu il pot face fericit, cu toate astea el imi zice ca e cel mai fericit langa mine si ca nu vrea sa ne despartim, as vrea sa ma despart de el fara sa il fac sa sufere dar cred ca e tarziu...in viata nu poti iubi decat o data si daca eu il iubesc pe cel care mi-a distrus viata si dupa toate acestea nu l-am putut ura, pe acesta nu cred ca l-as putea iubi vreodata. ce sa fc? va rog nu va bateti joc

Răspuns Câştigător
| monyk a răspuns:

Buna, sincer m-a emotionat povestea ta...atata iubire cat i-ai purtat mai rar.Ma gandesc ca l-ai iubit enorm din moment ce dupa atata timp nu ai reusit sa il scoti din inima si din mintea ta. E dureros dar uneori nu te poti impotrivi sentimentelor oricat de mult ai incerca.
Nu stiu ce sa cred, am ramas oarecum impresionata cat de mult il poti iubi dupa atata timp si dupa cate ti-a facut.Totusi el nu te merita si in plus are viata lui, tu a ta, poate vei trai mereu cu el in gand dar asa vei suferi toata viata daca nu faci cumva sa il uiti. Poate daca ai mai multa vointa... tu nu il iubesti pe actualul, dar el te iubeste, totusi nu e bine sa il amagesti, tu esti cu el si te gandesti la altul. Poate ca iubitul tau nu a putut sa te ajute sa il uiti pe fostul si poate ai avea nevoie de o persoana care sa te faca sa il iubesti, incat sa il uiti pe fostul.Sincer ti-a facut mult rau si daca ar fi sa te impaci cu el, eu te-as sfatui sa nu o faci, sa nu te lasi umilita pentru. un barbat oricat l-ai iubi. El a gresit dar intr-o zi va plati pentru.asta ca roata se intoarce. Poate deja incepe sa regrete, dar sunt unii cu un suflet atata de rau, incat nu au nicio parere de rau.
El si-a batut joc de tine, de viata ta, de sentimentele tale, gandeste-te bine la asta. Ce trist e ca uneori iubim si in schimb primim bataie de joc, umilinta, jigniri si multe altele.
Sti... poate iubim cu adevarat doar o data in viata dar totusi putem iubi din nou, poate nu la fel, dar macar pe aproape, pentru.ca viata nu se termina la o persoana chiar daca pare greu de crezut, tu il poti uita si poti iubi din nou. Dar cred ca pe altcineva, nu pe iubitul actual. Daca el nu te-a facut sa il uiti pe fostul, poate altcineva ar putea sa o faca, poate actualul nu e persoana potrivita pentru. tine si in plus il amagesti.
Gandeste-te bine ce si cum, dar e pacat ca traiesti din trecutsad.

5 răspunsuri:
| Floreenofficial a răspuns:

Pe toti ne-a emotionat povestea ta pana la lacrimi fara indoiala.pe mine m-a SOCAT faza cu prietenul lui.adica tu realizezi cum au pus aia la cale totul? adica e prea jegos fostul. daca ii mai dai o sansa o sa ajungi un rebut...ramai la actualu care te iubeste!love struck
si apropo cu casatoriile nu te joci.se pare ca pentru el e o joaca.se casatoreste, face copii, se desparte. ce-i asta?!

| Hmmmm a răspuns:

Situatia nu e chiar atat de complicata.ai niste variante.
in primul rand vreau sa iti zic ca esti femeie! ma repet:femeie! unde e deminitatea ta? chiar crezi ca merita cineva pe lumea asta sa te lasi calcata in picioare, sa te lasi batjocurita? nu cred ca merita. oricat ai iubi pe cineva trebuie mai intai, nu sa te iubesti, sa te respecti pe tine. daca tie nu iti e bine cand faci ceva nu mai face acel lucru.ai facut o greseala enorma in momentul in care te-ai culcat cu prietenul lui. ce ai reusit sa demonstrezi prin asta? nimic! pur si simplu si-au batut joc de tine si pe urma au ras de asta in spatele tau. a meritat? normal ca nu! trebuia sa te respecti catusi de putin si sa zici nu. faci o greseala enorma ca te umilesti in fata lui ori da cate ori ai ocazia ca sa va impacati. fac o gresla enorma in momentul in care te las calcata in picioare.trebuie sa intelegi ca el nu mai vrea nimic de la tine. el a ales in mementul in care s-a casatorit, si aleasa nu ai fost tu.stiu ca doare, dar trebuia sa accepti ideea si sa il lasi in pace sa isi traiasca casnicia alaturi de sotia lui. da! ai gresit foarte mult in momentul in care l-ai cautat iar si iar.nu ai facut nimic altceva decat sa ii demonstrezi ca esti in stare sa faci orice pentru el si el ce a facut? te-a luat drept proasta si a profitat de naivitatea si de iubirea pe care o simteai pentru el.si-a batut joc de tine 3 ani de zile.chiar crezi ca merita sa isi mai bata joc de tine si acum? daca rupeai orice legatura cu el si nu il mai vedeai, si nu mai vorbeai cu el, crede-ma, ca pana azi l-ai fi uitat. da! ar fi trebuit sa rupi orice legatura cu el in momentul in care s-a casatorit.ma repet! oriacat de mult iubesti pe cineva, in primul rand, trebuie sa te respecti pe tine insuti. ce e de facut acum? raule deja a fost facut. timpul nu mai poate fi dat inapoi, insa nu e prea tarziu sa incetezi sa te mai vezi cu el, nu e prea tarziu sa o iei de la capat. pur si simplu trebuie sa accepti faptul ca nu te-a ales pe tine, trebuie sa il lasi sa isi traiasaca viata, trebuie sa refuzi sa il mai vezi.nu o sa faca nimic altceva decat rau.mai merita sa suferi? nu crezi ca ai sufeit destul? cu timpul vei trece peste.cu timpul vei lua totul a pe o experienta in plus. o experienta din care trebuie sa inveti sa te respecti pe tine, sa nu mai crezi orice ti se zice, sa nu mai cedezi atat de usor chiar daca iubesti, sa nu te lasi calcata in picioare oricat ai iubi.vei invata toate astea si iti vei da seama de toate astea daca vei inceta sa te mai vezi cu el.
acum mai am o singura intrebare la tine. daca nu te simteai pregatita, daca inca te mai vedeai cu el, daca inca nu ai trecut peste relatia cu e de ce ai decis sa ai o noua relatie? asta nu a facut decat sa inrautateasca lucrurile.de ce? dupa cum observ ca te simti vinovata si iti pare rau ca si tu, la randul tau, iti bati joc de cineva care nu merita. ti-ai dat seama de asta prea tarziu.iti bati joc de el de un an de zile. el accepta asta pentru ca te iubeste, dar crezi ca e corect? ti se pare corect ceea ce ii faci? te respect pentru faptul ca tu nu ii ascunzi faptul ca nu il iubesti, sau cel putin ai incercat sa te desparti de el.
imi cer scuze daca am fost dura, imi cer scuze daca te-am jignit.nu asta a fost intentia mea. vroiam pur si simplu sa iti deschid ochii si sper ca am reusit. daca nu o ziceam asa poate nu intelegeai.asta e realitatea.imi cer scuze inca o data!
ce e de facut acum? eu zic sa nu te mai lasi orbita de dragostea pe care inca o simti pentru acel tip.eu zic sa incetezi sa il mai vezi sau sa mai vorbesti cu el.nu merita.iti va face din ce in ce mai mult rau si daca continui asa nu vei putea lasa niciodata trecutul in urma. el ar trebui sa apartina trecutului tau, nu prezentului sau viitorului.prezentul si viitorul tau ar trebui sa il reprezinte barbatul cu care esti impreuna acum.incearca sa gasesti in el ceea ce nu ai gasit la celalat.invata sa il iubesti macar pe jumatate cat il iubeai pe celalat.toti am iubit, toti am avut esecuri, dar trebui sa stii sa treci peste.trebuie sa inveti sa zici stop, sa inchei un capitol, si sa mergi mai departe.invata sa nu iti mai bati joc de cel pe care il ai langa tine.nu merita. te iubeste mult prea mult si accepta situatia pentru ca te iubeste. daca simti ca nu ii vei putea oferi ceea ce isi doreste nu il face sa sufere si mai mult.nu il mai chinui. spune stop. ia-ti putin timp pentru tine. pune-ti gandurile in ordine. obisnuieste-te cu anumite idei, cu anumite fapte, cu anumite ganduri.invata sa treci peste si inavat sa nu te mai lasi cacata in picioare numai pentru ca iubesti.intata sa te respecti pe tine, in primul rand, pentru ca daca tu nu te respeci pe tine nici ceilalti nu te vor respecta.

| mihaela_7412 a răspuns:

Sincer interesanta poveste de dragpste dar prost fostul tau sincer cum sa te puna sa te culci cu altul mai ales ca e prietenul lui asta e bataie de joc oricat ai iubi o pers nu asa face asa ceva, nu stiu cum sa il uiti inseamna ca e adev povestea ca o dragoste adev nu se uita niciodata si ce iubesti in viata nu uiti pana mori, si eu am vb cu unu 2 ani il iubeam f mult si ma iubea dar neam desp din cauza parintilor in fine e un an de cand neam desp si ink tot ma cauta dar eu am pr de 6 luni dar ma mai gand la el si mimi aduc aminte de tot ce a fost, nu stiu du-te undeva unde sa stai lin arunca tot ce iti aduce aminte de el si zii si u in minte gata de azi nu ma mai gandesc la el e greu stiu cum e dar macar incearca el are familie cu pr ta eu nu as suporta sa imi fac cineva asa ceva, nu stiu asta depinde de tine daca ai vr cu adev ai putea sa il uiti la draq ca doar e un baiat, are copil gata e interzis pentru tine daca te iubea trebuie sa fie cu tine sa aiba un copil nu cu aia sa fim serioase nu e asa, gandeste-te si u oleaca ca nu e singurul baiat pe care o sa il iubesti. e greu dar trebuie sa poti ca tot tie iti faci rau pe cand el e fericit cu toate ca iti mai sp si tie ca te iubeste daca te iubea era cu tine, si nu te punea sa te culci cu ala cand iubesti vr ca acea pers sa fie doar a ta nu si a altuia nah fa ce vr eu ti-am zis ca nu se merita sa stai sa plangi o viata pentru ceva ce e interzis. uital si iti va fi mai bine

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sincer ii mai bine sa nu ai prieten si cand ai chef sa te culci cu cineva gasesti pe cineva disponibil sau foloseste vibratoru ok oricum iii tare povestea

| Ruxy_1106 a răspuns:

@adellina`ss:X : Frate, fata are o problema destul de grava si tu tot vrei sa obtii voturi pe stupizenia aia? Gasiti-va o viata, deja ma scarbiti.
@aliss: Odata ce ti-a distrus viata nu mai merita sa te mai gandesti la el. Si-a facut-o cu mana lui. Gandeste-te ca nu i-a pasat de tine atunci cand si-a format o familie cu acea fata. Uita de el. Incearca sa incepi o noua viata, sigur o sa te ajute. Ramai cu iubitul tau daca chiar il iubesti si te iubeste si el. N-o am cu de astea dar sper ca te-am putut ajuta.
Bafta!