| anonim_4396 a întrebat:

Aseara, in timpul unui contact sexual neprotejat cu prietena, chiar inainte sa ejaculez am scos-o si dupa aproximativ 2-3 secunde am ejaculat, dupa care am mers la baie si cand am venit inapoi, ea mi-a "aratat" ca are un"lichid" transparent fara miros (cam cum arata si sperma doar ca era mai transparent si fara miros) langa vagin, dupa a mers repede la baie, a urinat si a facut dus. Cum imi dau seama daca acel "lichid" a fost sperma sau doar leucoree? Sa ia pastila de a doua zi pentru orice eventualitate? Fata a fost la ciclu in ultima saptamana din decembrie.

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Deci fata este in plina perioada fertila, daca i-a venit ciclul in ultima saptamana din decembrie.
Daca nu ti-ai mai introdus penisul dupa ce ai ejaculat, nu-i risc de sarcina, fiindca tu ar trebui sa fii acela care urineaza, ac sa elimini toata sperma de pe teava. Fata nu are ce elimina prin urina, findca urina iese prin alta parte, nu prin vagin.
Secretia ei este transparenta si normala, asa cum trebuie sa fie.

| corbulalbrosu a răspuns:

DACA, ''Fata a fost la ciclu in ultima saptamana din decembrie.'' se poate presupune ca ciclul menstrual/menstruatia a inceput cam in jurul datei de 26-27 Decembrie.
DACA presupunere este corecta, in acel caz ieri, in data de 10 Ianuarie, ciclul menstrual ar fi putut fi in una din zilele perioadei fertile in cazul in care ciclul menstrual are de obicei o lungime cuprinsa intre 29 -31 de zile si numai in acest caz ar fi existat o anumita posibilitate sa se poata forma sarcina, bineinteles cu conditia absolut necesara si obligatorie de a fi ''scapat'' putina sperma in vagin.
Fiindca numai tu stii foarte precis ce si cum s-a intamplat si/sau daca esti sigur si convins ca ai reusit sa o scoti la timp, in acel caz folosirea pastilei contraceptive ar fi inutila.
Fiindca nu ai oferit toate informatiile strict necesare pe baza carora sa se poata face o analiza obiectiva si mai ales corecta, nu se poate oferi un raspuns care sa fie cert ci doar simple pareri si presupuneri subiective. In concluzie numai voi doi sunteti in masura sa decideti in aceasta problema. Sanatate!