| IoanaBibiG a întrebat:

Au trecut 6 zile de când am luat pastila de a doua zi Postinor...de vreo 3 zile mă doare spatele foarte tare..numai cand îmi venea menstruația ma durea așa...și în seara asta am observat ca îmi venise...dar de fapt menstruația trebuia să.mi vină pe 23... întrebarea mea este daca acum mi.a venit menstruația sau am acea sângerare care o au unele fete după ce iau această pastila?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

De obicei dupa administrarea pastilelor contraceptive denumite si pastila de a 2-a zi, in organism se produc schimbari dramatice ale activitatii hormonale si din acest motiv dupa trecerea a 4-7 zile apar reactii adverse, care se manifesta prin aparitia unor sangerari slabe cantitativ, cu aspect si continut mult diferit fata de sangele menstrual, care se manifesta pe o perioada de 2-3 zile, si din acest motiv trebuie avut in vedere ca sangerarile din acest moment NU reprezinta MENSTRUATIA. Fiindca ai precizat ca ''Au trecut 6 zile de când am luat pastila de a doua zi Postinor...de vreo 3 zile mă doare spatele foarte tare.'' reiese ca pastila a fost administrate in data de 2 Februarie, adica probabil in a 6-a sau a 7-a zi a ciclului menstrual, (probabil imediat dupa menstruatie), in perioada INFERTILA a ciclului menstrual, intr-o zi in care formarea sarcinii ar fi fost in proportie de 94-97% IMPOSIBILA, sau altfel spus pastila Postinor2 a fost folosita INUTIL, absolut FARA ROST. Ai reusit ''performanta'' ca printr-un gestul IRESPONSABIL sa-ti bati joc se sanatatea ta si sa-ti si dereglezi ciclul menstrual pe termen lung. Multa sanatate! ca sigur vei avea nevoie de asa ceva.