| Renata9602 a întrebat:

Bună, ce riscuri de a rămâne însărcinată există dacă am făcut sex neprotejat în a 2-a zi după menstruaţie? Menționez ca este un ciclu neregulat( de peste 30 de zile), iar de data asta a fost si mai puțin cantitativ( în ultima zi chiar deloc). Partenerul nu a ejaculat în mine dar au fost 2 acte sexuale și din câte am înțeles ar exista posibilitatea de a rămâne ceva pe uretra. Multumesc!

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Probabil ca odata si-o data veti intelege ca CICLUL MENSTRUAL incepe din PRIMA ZI de menstruatie si orice calcule si analize privind ovulatia, perioada fertila si/sau posibilitatea de a se forma sau nu o sarcina se fac pe baza indicarii precise a acelei PRIMA ZI de menstruatie. Fiindca ai precizat faptul ca ciclul tau menstrual chiar daca este NEREGULAT, cu toate acestea mereu are o lungimea de peste 30 de zile, rezulta foarte clar, cert si sigur ca ovulatia se produce intotdeauna dupa a 16 zi a ciclului astfel ca si posibila perioada fertila incepe dupa a 12 a ciclului numarata incepand cu PRIMA ZI de menstruatie. Fiindca nimeni nu poate sti si nici ghici cate zile tine menstruatia in cazul tau, dar cu toate acestea se poate doar presupune ca a 2-a zi dupa menstruatie a fost totusi o zi situata inainte de a 12 zi a ciclului si in aceasta situtie chiar daca a ajuns sperma in vagin, fie ca este vorba de cea ramasa in uretra sau de sperma ejaculata in mod involuntar, se poate aprecia fara teama de a gresi ca formarea unei sarcini devine aprape sigur... IMPOSIBILA. De asemenea trebuie sa stii ca NU are absolut nici-o importanta in ce mod s-a produs/a decurs/s-a desfasurat menstruatia, din moment ce sexul aflat in discutie a fost intretinut dupa terminarea respectivei menstruatii. Multa sanatate!

1 răspuns:
| Emilian65 a răspuns:

Daca actul sexual a avut loc la 2 zile dupa menstruatie, nu este posibil sa ramai gravida.