| Stefania a întrebat:

Ce sampon sa folosesc c sa scap de matreata? S-ar purtea ca matreata ca seinmulteasca si din cauza apei care contine clor? Ce fel e sampon sa folosesc?

Răspuns Câştigător
| mady_3152 a răspuns:

Reinnoirea celulelor este un lucru normal, care are loc cam o data sau de doua ori pe luna si trece neobservata. Cind insa persoana in cauza are matreata, aceasta reinnoire este mult mai rapida, intre 8 si 10 zile. Matreata se poate prezenta sub doua forme. Poate fi sub forma de mici solzi uscati, care dispar dupa o samponare, pentru a reaparea in ziua urmatoare. Pielea capului isi pastreaza aspectul sau normal. Nu apare nici o iritatie. Matreata poate lua si forma unor solzi mai desi si atunci pielea capului este rosie si presarata de pete. Acestea se gasesc mai ales pe marginea fruntii, nu pe toata suprafata pielii. Acest caz este cronic si vizibil, mai ales, in timpul perioadelor de stres. Cauzele formarii matretii sint multiple. Printre acestea se numara produsele iritante, dar si stresul.Am eu un leac babesc pentru tine:spala te cu sapun de casa si clateste cu apa cu otet. Daca ai varsta intre 17-25 de ani atunci e mai dificil pentru ca esti in perioada pubertatii. daca poti sa consulti un dermatolog care sa te tina sub observatie si sa iti schimbe tratamentul periodic, ar fi super. insa cel mai bine este sa nu consumi ciocolata, dulciuri, cacao, zahar (si mai sunt altele care stimuleaza sebumul pielii), si este recomandat sa te speli la doua zile (sau chiar zilnic), iar la o spalare sa te sa samponezi si sa te clatesti de 2 ori minim (vezi rezultatele). de obicei asa se rezolva la pubertate. Selegel de la Ducray/din Farmacie, ai incercat?

Mie mi-au fost eficiente acestea: Selegel si Nizoral.

Matreata o faci si de la apa cu clor!

Ideal ar fi sa te limpezesti pe par, cu apa curata de izvor, apa cu clor face matreata, pe langa alti factori... succes

9 răspunsuri:
| JeSa a răspuns:

Este foarte bun "Favisan" - este un şampon, ce se găseşte la farmaciile naturiste.
http://www.produsenaturiste.ro/product_info.php/products_id/370
Şi încearcă să-ţi speli părul foarte rar, asta ar însemna o dată pe săptămână. E mult mai sănătos aşa.

Sănătate.

| JeSa a răspuns:

Madaly,

Nu:P mai bine oferai sursa inspirării!?
Este cumva aceasta? http://www.evenimentul.ro/articol/matreata-poate-sa-apara.html

| lays a răspuns:

Eu ma spalam cu clear si tot am.de cateva zile ucid 2 lamai si le pun sucul intr-un lighean micut plin cu apa. dupa ce ma clatesc de sampon bag capul in lighean si nu ma mai clatescbig grinbig grinda rezultatebig grin

| OanaG a răspuns:

Eu folosesc wash&go antimatreata,:XInainte aveam si eu matreata, acum nu mai am :X

| Drums a răspuns:

Buna.\
am fost in aceeasi situatie, aveam multa matreata si ma manca scalpul ingrozitor.eu folosesc clear(cu bulina verde) si a dat rezulltate. apropo.sa stii ca diferenta se vede dupa o luna de folosire.si trebuie sa te speli regulat.eu o data la trei zile. pup sa ma anunti:*

| Rebe97 a răspuns:

Io inainte aveam matreata pentru ca tot schimbam samponurile.Am inceput sa folosesc doar PANTENE pentru mine ii bun dar depinde si de parul tau

| alecssia a răspuns:

Ce fel de scalp ai?
ai par gras si se uleiaza repede? sau daca ai un scalp uscat ca si al meu, iti recomand noul head&shoulders cu almond oil. il gasesti in magazine la un pret avantajos.
deci daca ai un par uleios sau gras iti recomand clear galben, are o prietena de`a mea si il foloseste cam de vreo luna si aproape ca nu mai are matreata. Sper ca te-am ajutat cu ceva :*:*:*

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa folosesti Hair Stabil Sampon:D
http://www.chemomed.ro/produse.php?id=10&tipLista=4

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Incearca sampon antimatreata de la Krauter. poti sa cauti pe www.life-care.com
il folosesc si eu si chiar e bun. pa pa!