| anonim_4396 a întrebat:

Ce sanse sunt sa ramai gravida daca iei anticonceptionale? Eu am luat o cutie si am avut o menstruatie ciudata, numai cu cheaguri de sange. Ar trebui sa ma ingrijoreze?

5 răspunsuri:
| Dia007 a răspuns:

SUPER! Ceea ce numesti tu "cheag" e ceva normal. Se numeste "mucoasa uterina"si joaca un rol important in plasarea unei sarcini ^_^
Nu vreau sa tew sperii, tot ce se intampla nu face parte decat din devenirea ta ca femeie.
In mod normal, corpul unei fete produce acea mucoasa si impreuna cu ovulul produs de ovare se pregateste pentru ceea ce noi vom fi mai tarziu happy mamici.
Anticonceptionalele au rol de reglare a menstruatiei, a hormonilor si, in caz de contact sexual, sa te previna sa faci bebe (in caz de contact sexual, chiar daca iei anticonceptionale este foarte important sa folosesti si un prezervativ pentru prevenirea transmiterii bolilor )
Incearca pastilutele sa le iei dupa ce mergi la un control ginecologic. Un medic iti va presecrie exact pastilele de care ai nevoie.
Multa sanatate
Dia

| IoanaSmalls a răspuns (pentru Dia007):

Medicul ginecolog mi le-a prescris pentru ca la ecograf a vazut mici chisturi. Menstruatie asa ciudata am mai avut si acum 2 luni. Nu stiu ce sa mai cred...

| IoanaSmalls a răspuns (pentru Dia007):

Medicul ginecolog mi-a prescris anticonceptionalele pentru ca la ecograf a vazut mici chisturi ovariene. Menstruatie asa am mai avut si acum doua luni. Nu stiu ce sa mai cred...

| Dia007 a răspuns (pentru IoanaSmalls):

Draga Ioana,
As vrea sa mergi la medicul ginecolog si sa discuti aceste lucruri cu el/ea. Sa ii spui daca partea cu cheaguriele a aparut dupa ce ai luat pastilele si sa ii mentionezi daca s-a schimbat culoarea, daca te simti altfel de cand iei partilele si alte lucruri care ti se par ciudate (sau noi) de cand iei anticonceptionalele. E important sa discuti toate lucrurile astea cu medicul happy pentru noi fetele, medicul ginecolog trebuie sa fie echivalentul unui prieten apropiat si sa discutam aceste lucruri fara nici cea mai mica jena.
Acum sa raspund la intrebarea initiala, da, sanse sunt sa ramai insarcinata chiar daca iei anticonceptionale (mentionam in mesajul anterior ca pe viitor sa iei in calcul in a folosi si prezervativul - inafata de faptul ca scade substantial sansa de a ramane insarcinata, in aceeasi masura te protejeaza de transmiterea bolilor, cum ar fi HIV, sifilis, candida, etc. - mai bine te protejezi decat sa risti).
Inca ceva, de la luna la alta sa nu te astepti ca fiecare menstruatie sa semene una cu cealalta (vor diferi si starile de spirit tongue ) si asta pentru ca in fiecare zi corpul nostru trece printr-o serie de transformari happy
P.S.: Imi cer scuze de raspunsul tarziu, am avut o tema grea de prefatit pentru facultate happy

| alexutulul a răspuns:

Baga id asta in lista andr3y.bike