| anonim_4396 a întrebat:

cine ma poate ajuta? m-am culcat cu partenerul meu cu 2 zile pana in ciclu, exista riscul sa raman insarcinata? Stiu de perioada fertila, dar asta inseamna ca ori de cate ori se intampla in afara perioadei fertile riscul de a ramane insarcinata este zero? astept raspuns, multumesc

4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu exista absolut nici o zi cu risc zero. Priimele 5 zile (din momentul inceperii menstruatiei) si ultimele 5 zile au risc minim, numai la femei cu ciclu perfect regulat. Dar nici la acestae riscul nu e zero.
Dar, dara menstruatia a venit in ziua in acre trebuia (la doua zile de la contact) si a fost normala din toate punctele de vedere, atunci sansele de sarcina sunt aproape nule (atentie, nici maca in cazul asta nu sunt zero absolut).

PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

Care zero, mai?! Ia trage-ti matalutza niste prezervative, hai! Daca nu ti s-a urat cu binele, si vrei sa faci Revelionul pe la spital, la Dermatologie!

| xibalba a răspuns:

Nu este zero riscul, cel mai bine te protejeaza un prezervativ, sunt sanse 1% sa ramai insarcinata daca il folosesti. Metoda calendarului este una riscanta si nu mi se pare eficienta.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bună.
Şansa să rămâi însărcinată cu 2 zile înainte să îţi vină menstra este nulă, ovulaţia s-a încheiat.
Şansele să rămâi însărcinată sunt crescute în perioada ovulaţie, înainte şi după ea sunt mai mici, dar prezente.
Foloseşte prezervativul, are dublă protecţie: antisarcină şi antiboli.
Pa, pa.