| Dragosres111445 a întrebat:

Buna,Credeti ca sexul opreste cresterea masei musculare? Stiu ca prin ejaculare se elimina mult testosteron, si alte substante benefice cresterei masei musculare.Fac sala si as fi interesat de cate ori pot race sex pe saptamana pentru a creste in masa musculara? sa nu influentez negativ cresterea masei.

5 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Serios prin ejaculare se elimina mult testosteron? se elimina sperma atat, sexul nu are nici o legatura cu ejacularea, sperma se produce in testicule non stop

| corbulalbrosu a răspuns:

In nici un caz, dezvoltarea fizica a ta si cresterea masei musculare nu va fi perturbata de intretinerea unei activitati sexuale normale.

| mihai69 a răspuns:

Prin ejaculare NU se elimină deloc testosteron! Dimpotrivă, ejacularea stimulează producerea de testosteron.
Iar cantitățile de „alte substanțe" sunt infinitezimale.
http://ro.wikipedia.org/wiki/Sperm%C4%83#Compozi.C8.9Bia_spermei_umane

| Emilian65 a răspuns:

Activitatea sexuala nu influenteaza cresterea musculara.

| kandaraki a răspuns:

Facand sex nu cresti in masa musculara copilule. eu merg la sala de 3 ori pe saptamana si fac sex de 5-6 ori pe saptamana si nu influenteaza cu nimic sala. Poate ca apetitul sexual si performantele sa fie mai puternice, sa rezisti mai mult dar masa musculara nu are nimic cu sexul.