| ioanai34 a întrebat:

Deci am 15 ani. Am vorbit cu un baiat timp de un an, non stop, ore in sir noaptea la telefon si ne vedeam, dar nu mai mult ca prieteni. Insa, in tot acest timp mie mi-a placut de el, imi placea din ce in ce mai mult, dar nu era reciproc. Cu toate astea și el era gelos daca ma vadea ca ieseam sau deveneam mai apropiata cu altii. Au fost destule ruperi sa zic dar mereu ne-am impacat.
Intr-o zi am iesit doar eu cu el si ne-am pupat, de atunci se comporta diferit, ca si cum eram iubita lui. Am tot ieșit și pana la urma am fost impreuna. In momentul de fața avem 2 luni,fara certuri și ne intelegem foarte bine.
Am decis,fara sa imi aduca el propuneri,sa ma culc cu el. NU sunt o fata usuratica, deoarece multi mi-au propus,insa nu am acceptat.
Consider ca nu m-am grabit deloc și chiar am asteptat un an. tin la el foarte mult si am simtit ca (,) cu el pot sa o fac. Nu a spus nimanui nimic, ci a pastrat asta in intimitatea noastra.
Credeti ca am gresit ca m-am culcat cu el? SI NU, NU mi am distrus viata, nu regret nimic.
Vreau doar sfatul dvs, fara glume care nu isi au rostul.

Răspuns Câştigător
| Allin_Zallin_1992 a răspuns:

De ce copilul nu poate intretine relatii de natura sexuala decat dupa 18 ani? Pentru ca asa spune legea? Daca legea spunea ca e ok de la 12 ani? Era ok pentru toata lumea? Era ceva normal? Adevarat un copil are dreptul la inocenta atata timp cat o are. Dar daca psihicul e dezvoltat cu mult peste varsta eu cred ca e ok.

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

La 15 ani esti inca copil mic si nu este indicat sa te culci cu el! Nu stiu unde sunt aprintii tai si de ce dorm cand tu stai pe telefon ore in sir cu baietii, dar lipsa lor de atentie, s-ar putea sa te coste scump pe tine.
Normal ca nu regreti nimic acum, ca esti mult prea mica sa realizezi cat de grava a fost decizia ta, dar curand vei regreta si asta, cu varf si indesat.
Ma rog, nu-ti gasesc tie vina, ca nu ai creier sa poti judeca, dar le gasesc vina parintilor tai ca nu te supravegheaza, cum ar trebui sa faca orice pairnte care are un copil sub 18 ani, cand este dator legal sa aiba grija de tine.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Allin_Zallin_1992):

La 12 sau 15 ani, degeaba esti dezvoltata, bine daca nu ai nimic in creier si esti incapabila sa discerni binele de rau. De aceea legea prevede ca copilul sa stea sub tutela parinteasca pana la 18 ani, cand i se dezvolta si creierul si poate sa ia decizii cat de cat corecte, pana atunci, primind educatie atat acasa, cat si la scoala.
Ce va face daca ramane insarcinata?
Cu ce se intretine, cine ii da ei sa manace si copilului?
Nu se gandeste ca se duce pe apa sambetei scoala, cand ar trebui sa fie preocupata sa invete, nu sa faca sex? Are timp de sex de la 18 ani pana la 80 fara sa respire!
Nu cred ca un copil de 15 ani are psihicul dezvoltat cu mult peste varsta lui, de aceea nici nu constinetizeaza toate riscurile la care se supun... si tocmai de aceea legea protejeaza copilul si-l da in grija parintelui sau tutorelui, pana la 18 ani!

| Allin_Zallin_1992 a răspuns (pentru Violleta2022):

De ce copilul nu poate intretine relatii de natura sexuala decat dupa 18 ani? Pentru ca asa spune legea? Daca legea spunea ca e ok de la 12 ani? Era ok pentru toata lumea? Era ceva normal? Adevarat un copil are dreptul la inocenta atata timp cat o are. Dar daca psihicul e dezvoltat cu mult peste varsta eu cred ca e ok.

| Freya1 a răspuns:

Daca tu ai vrut, asa ai simtit si asta ti-ai dorit, nu iti pare rau de ce sa fie gresit sau de ce sa nu faci bine, Poate ai noroc si o sa ai in continuare o relatie frumoasa cu el si de durata

| sofisis a răspuns:

La 15 ani, ba da, te-ai grabit din toate punctele de vedere...
Acum sa-ti ajute Dumnezeu sa iti tina relatia.

| cyupaku a răspuns:

La 15 ani? te-ai dezvirginat? naspa..ai viitor asigurat

| Bratu24 a răspuns:

În primul rând te felicit pentru curajul de a întreba, de a cere un sfat, însă nu îl cere de la puşti/puştoaice de vârsta ta. Acest fel de oameni, copiii ce au vârste fragede tind să judece repede, să trăiască şi să privească după cum le-a fost impus. sick"nu face. Eu nu am făcut. Eu am fost ca tine şi ştiu. Eu până la tac-tu nu am mai avut." Serios? Cine crede astea? Aşa cum şi acum copii spun că iubesc, aşa şi 'ăi bătrâni spuneau la fel.
În al doilea rând îți aduc la cunoștință că tu eşti singura în măsură să decizi dacă ai făcut bine sau nu. Nu asculta de cei ce în secunda în care ai deschis gura să le spui ce te apasă te vor arăta cu degetul. Faptul că tu consideri că ai luat decizia corectă se datorează faptului că ți-a plăcut, că ți la copilul acela. Am văzut răspunsuri critice, neconstrctive, din păcate, cum că : "unde erau părinții tăi?". Ei bine, un părinte îşi supraveghează odrasla până la un punct, până la o vârstă. Îi dă libertate la alegere, treziți-vă, oameni buni, suntem în 2017, nu mai vine mama cu noi la şcoală ori la film cu puştiul de care ne place! Să fim realişti. Suntem în era tehnologiei! De la cei de 3+ până la cei de 70, toți folosesc tehnologia.
În al treilea rând nimeni nu ar trebui să te judece pentru ce ai făcut, nici să te arate cu degetul, nici să te umilească. Nu ai făcut nimic greşit, e în legea firii umane să doreşti sex. Cât despre faptul că ai doar 15 şi nu 18... dacă aveai şi 25, nimeni nu ar fi înțeles. tot copil fără minte ai fi fost pentru toți. Aşa că, draga mea, trăieşte-ți viața, doar una avem fiecare, du-te la şcoală, nu te lăsa doborâtă şi aşa cum susțineau iluminiştii în secolul 17 sickdatoria omului pe pământ este de a-şi găsi calea spre fericire.