| Manuellllaa a întrebat:

Buna dragii mei prieteni. Va rog sa-mi ascultati povestea si fetelor, daca nu a-ti trecut prin ce am trecut eu, invatati.
Voi sunteti singurii cu care pot vorbii orice si care m-ati ajutat de fiecare data.
Incep cu inceputul. Am 18 ani, si acum 3-4 luni am decis sa-mi incep viata sexuala cu prietenul meu cu care am stat 1 an jumatate. A fost totul bine,simteam ca ma iubeste,cadouri,tandreturi. Am mai spus povestea cu parintii lui, nu erau de acord cu relatia asta, insa odata am trecut peste amandoi si am luptat. Acum 1 luna,s-a schimbat total,nu ma mai suna,nu-mi mai raspundea la telefon,si am tot insistat si pana la urma mi-a trimis un mesaj "Doamne,noi nu mai putem fi impreuna" Si apoi l-am sunat si mi-a spus ca nu se mai poate, ca asta nu era o relatie de viitor, i-am spus ca am inteles totul ca a fost o bataie de joc si eu fata cuminte care nu dorea sa-si inceapa viata sexuala de la 18 ani, am cazut in plasa lui.
Acum dupa 1 luna dupa ce nu am mai vorbit de loc, sa aflu ca acum 4 saptamani era in oras cu o fata, si ca m-a mintit, ca a fost un fals ca s-a prefacut. Am suferit enorm.Mama mea,are o prietena care da in carti,si m-a luat de mana si am mers la ea. Cand femeia aceia mi-a spus totul cu lux de amanunte,am incremenit zicea"Te-ai culcat cu el" si culmea nu voiam sa afle mama,dar a aflat. A fost suparata pe mine,mi-a spus"daca acum incepe sa povesteasca" si zic"povesteste,asta e,ce vrei acum? Sa ma omor ca am fost mintita? Nu a fost vina mea,ca eu credeam ca,chiar ma iubeste". Femeia aceia mi-a spus clar" Acum e cu o satena,nici nu te mai iubeste, a vrut doar sa faca asternut de pat cu tine, si daca te cauta o face tot pentru asta.Ca e un baiat foarte inselator si fara viitor,nu o sa se aleaga nimic din el." Acum bineinteles voi poate unii ma judecati ca e mare pacat sa ti se dea in carti sau alte chestii.Dar simteam ca mor,trebuia sa aflu sa vad ce am sa fac sa nu mai cad in plasa de genul asta. Femeia respectiva mi-a spus"O sa mergi la facultate si o sa ajungi ceva mare,o sa ai o functie mare,si acolo o sa-ti gasesti sufletul pereche cu care te ve-i casatorii, intr-un grup de oameni, e la fel un tip brunetel cu care o sa ai 2 copii". Si iarasi am ramas "seaca".

Stiu, poate unii ma v-eti judeca gresit, insa chiar eram in stare sa raman virgina pana ma v-oi casatorii insa am crezut ca el o sa fie alesul.Si m-am inselat.Acum nu mai vreau o relatie cel putin las timpul sa decida, pana la facultate.Ma simt o femeie usoara,cu toate ca nu ar trebui, nu sunt nici prima nici ultima care a fost pacalita. Ce impresie o sa-si faca acum urmatorul iubit, ca va fi peste 1 an 2, ca nu mai sunt virgina? Ce o sa creada despre mine?
Cum o sa ma impac cu ideea cand o sa-l vad pe fostul stiind ca el a fost primul baiat din viata mea?
Mai e cineva care a fost in situatia mea? Va rog mult, am nevoie de sfaturile voastre.

Răspuns Câştigător
| BlackheartQueen a răspuns:

Buna!
Da, te inteleg perfect doar ca eu am fost mult mai naiva decat tine. Dar asa se intampla cand traiesti o iluzie a dorintelor si sentimentelor.
Nu iti face probleme, ce a fost a fost, s-a dus si nu se mai intoarce. Viata iti aduce o serie de experiente din care trebuie sa inveti pentru a nu face din nou aceleasi greseli.
Am citit un comentariu idiot de mai sus in care persoana se mira ca nu ai vrut sa iti incepi viata sexuala la 18 ani. Se pare ca ea, saraca doar cu atat a ramas din tot ce ai scris.
Trecand peste asta, nu te judec pentru cititul in carti, e decizia ta. Daca tu ai credinta sau nu, e la fel, decizia ta. Poti sa te duci la multe persoane sa iti dea in carti, daca tu crezi sau nu ce iti va spune, este din nou alegerea ta.
Viitorul tau iubit nu va avea considera o problema faptul ca nu mai esti virgina, el daca tine la tine, te accepta asa cum esti.
Incearca sa ai o perioada de liniste si sa vezi ce iti rezerva viata in continuare.
Ai grija de tine.

| Manuellllaa explică (pentru BlackheartQueen):

Da,am credinta si chiar foarte mare,insa lucrul asta m-a dus in eroare,am ramas marcata sa zic asa, eu eram genul de fata care nu se lasa influentata usor, eu imi vedeam de scoala mea, cartea a fost prioritatea mea principala. Da ai dreptate, poate baiatul care o sa vina in viata mea o sa ma inteleaga daca ma iubeste nu sunt nici prima nici ultima si nu am 15-16 ani sa cad in plasa cum au cazut multe.
Insa ce ma macina este gandul ca el, fostul ar incepe sa povesteasca la toti"uite ma, pe aia am dezvirginato eu", cum v-oi vedea eu lumea cand o sa-l vad pe fostul fiind cu actualul de mana si stiind ca nu cel care a meritat cu adevarat a fost primul, ci acel nemernic care m-a mintit si si-a batut joc de sentimentele mele si de mine... Sper sa trec cat mai repede peste.Iti multumesc pentru sfat si pentru timpul acordat.

| BlackheartQueen a răspuns (pentru Manuellllaa):

Nu mai regreta. Tu nu ai avut nicio vina. Ai avut incredere in el, l-ai iubit, nu poti spune ca ai gresit prin asta. La momentul respectiv, el a fost tot ce aveai tu nevoie sa te simti fericita. El te-a mintit si din pacate s-a ajuns unde s-a ajuns. Nu te mai gandi atat de departe. Te vei plimba alaturi de prietenul tau fara sa il vezi pe fostul prieten, fara sa te gandesti la trecut. Vei reusi sa treci peste, nu te mai gandi la asta.Mergi inainte fara sa privesti inapoi.

21 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Esti extrem de credula si te lasi pacalita de toti escrocii. Intai te-a mintit el, e un nemernic, dar pana la urma e si vina ta ca te-ai lasat prostita. daca aveai cea mai mica dorinta sa fii virgina pana la casatorie, cum ai cedat dupa doar un an si ceva de relatie?
Apoi te-a pacalit tiganca cu cartile. E adevarat ca ele lucreaza cu diavolul si ca vanzandu-te si tu diavolului afli niste lucruri de genul asta, dar n-o sa-ti fie bine in viata. Probabil tu esti atee sau ceva de genul asta, dar oricum,, daca ai de gand sa-ti faci viata dupa indicatii de magie neagra, cred ac gresesti si ca face parte tot din acea naivitate si credulitate care te fac sa iei de bun tot ce ti se zice si sa nu gandesti deloc.
Impaca-te cu ideea ca esti femeie, aducandu-ti aminte de ce ti-ai dorit asta atat de mult. Lasa prostiile de genul: am crezut ca el era alesul. Daca intr-adevar ai crezut asta si intr-un an de relatie nu l-ai cunoscut deloc, inseamna ca esti foarte imatura si nu esti deloc atenta in jurul tau. Daca este adevarat, maturizeaza-te, invata sa cunosti oamenii, sa-ti folosesti inteligenta si mintea, sa nu mai crezi orice gogoasa. Invata sa analizezi actiunile unui om, sa nu inchizi ochii de genul: sunt o relatie, nu-mi pasa cu cine, bine ca e langa mine.
Urmatorului iubit spune-i ca intre timp te-ai maturizat, ca nu te mai lasi pacalita de oricine si ca ai mai multa minte ca atunci. Nu ca nu esti virgina il va deranja, ci ca nu stii sa-ti alegi anturajul si ca intr-un an nu ti-ai cunoscut deloc partenerul si totusi ai acceptat sa te culci cu un necunoscut. Asta spune multe despre adaptarea ta la viata, despre capacitatea ta de a-ti urma hotararile, de a fi consecventa, de a gandi inainte de a actiona. Dar daca te maturizezi si incepi sa gandesti si sa te porti ca un adult, toate astea vor trece de la sine.
Sunt multe fete in situatia ta, atat de pline de propria lor persoana incat nu se obosesc sa se gandeasca si se lasa duse de val, crezand ca sunt atat de perfecte incat nimic rau nu li se poate intampla. Unele se maturizeaza, altele raman asa toata viata, sunt folosite de diversi (nu numai barbati, dar si escroci de tipul tigancii ghicitoare care te-a atras in magia ei neagra). eu nu sunt foarte bisericoasa, doar credincioasa, dar poate te poti indrepta si spre credinta, daca iti folosesti gandirea alaturi de credinta, poti invata multe.

| Manuellllaa explică (pentru Brigaela):

Cata dreptate poti avea,si da,pot spune ca am invatat multe din greseala mea,data viitoare o sa-mi vad de carte si de familia mea,ca doar asta e cel mai important lucru,dar totusi ma doare, si poate am fost naiva, dar chiar am crezut in el, nu a fost vina mea ca el se pricepea atat de bine sa joace teatru, sa patrunda in inima mea si sa ma controleze. Multumesc din suflet pentru sfat.

| Brigaela a răspuns (pentru Manuellllaa):

Nu e adevarat ca nu e vina ta, pana nu ti-o vei asuma, nu vei trece peste asta si o vei mai pati de multe ori. E raspunderea noastra sa ne aparam. Oricat de bine ar juca un om teatru, ajungi sa-l cunosti daca VREI. Daca preferi sa inchizi ochii si sa te gandesti: mie nu mi se poate intampla, atunci e si vina ta ca esti pacalita.

| ascovit a răspuns:

Mda, destul de incalcita povestioara ta, ce sa spun, o dai din rau in mai rau.
Nu, nu ai fost prima pacalita si nici nu vei fi ultima. E ingrijorator faptul ca dorinta ta de a ramane virgina pana la casatorie s-a spulberat asa nitam nisam dupa doar un an de relatie. Ca parintii nu l-au vrut, uite o situatie in care parintii au stiut ce au stiut de la inceput. Nu e cazul sa ti se mai faca morala de acum,, banuiesc ca lectia ai invatat-o, insa de acum nu mai ai ce sa faci, poate doar sa nu te mai lasi pacalita atat de usor.
Viitorul ce va crede despre tine? Nimic! Nimic dupa asta. Sunt "n" fete care nu mai sunt virgine de la 14 ani ( nu sunt de acord), deci ce sa mai spuna despre o fat trecuta de 18 ani, asta e. Poate o sa ii si povestesti, dupa mai mult timp de relatie, acum insa vezi-ti de facultate si apare si al' nou.
Cat despre cititul in carti, alta greseala, poate mai mare ca desfraul, nu trebuia sa accepti, mare pacat, spovedeste-te. Nu iti cunosc religia, dar cred ca esti constienta ca acum rade si dracu' de tine sad

| Manuellllaa explică (pentru ascovit):

A fost un moment de pierdere de constiinta faptul ca am acceptat sa vad prezentul si viitorul, stiu, am gresit ca am acceptat insa fapta e consumata.Cred in Dumnezeu, ma rog in fiecare zi la El sa-mi dea putere si sa fiu sanatoasa si de fiecare data cand am cerut ceva poate suna ciudat insa dorinta cat de mica a fost mi s-a indeplinit.Am acceptat sa merg la acea femeie sa stiu daca am fost iubita si daca a meritat lucrul acela, sa ma daruiesc unui baiat dupa 1 an de relatie, si poate daca nu mergeam eram iarasi naiva si speram si credeam ca ma iubeste insa nu ma iubeste asa pot merge mai departe, stiind ca nu se mai poate si ca am fost pacalita pentru prima data in viata si pacalita incat sa-mi ajunga toata viata.
Acum am sa fac in felul urmator, mai am 1 an de liceu,o sa-l termin,o sa invat cat mai mult, am sa merg la facultate si am sa lupt sa devin cineva.
In legatura cu baietii?! Nu am sa caut eu un baiat anume, cel putin la liceu acum in ultimul an nu am sa intru intr-o alta relatie, aici nu ai cu cine. La facultate poate o sa fie altceva, iar daca o sa intalnesc peste 1 an 2, 3 un baiat si imi spune ca ma iubeste, bineinteles nu dupa 2-3 luni dupa mai mult timp daca dureaza relatia am sa-i povestesc tragedia mea.Si lucrul pe care l-as face ar fi sa nu mai cad in patul urmatorului iubit numai daca stiu ca el va fi sortitul meu, daca ma iubeste si e asa, ma accepta. Crede-ma nu vreau sa fiu ca altele"gata nu mai sunt virgina, pot sa am 5 prieteni pana la facultate si ma culc cu toti.NU. Daca ma iubeste ma intelege, imi intelege dorinta si ma accepta asa cum sunt. Multumesc pentru sfaturi.

| HolyPotato a răspuns:

Eu, sincer, nu inteleg de ce o fata care nu mai e virgina e considerata c*rva, atata timp cat nu a facut-o pentru bani sau alte servicii. Nu ai de ce sa te simti vinovata! Sa te simti vinovata ca ai iubit si ai avut incredere? Nu. Tine capul sus si mergi mai departe. Daca baiatul cu care vei fi, te va iubi intr-adevar si va fi "alesul tau" atunci nu te va judeca. happy

| PotcaPădurii a răspuns:

Cu ce te ajută virginitatea? Cu nimic. Tipii care caută virginitate ori o au mică, ori sunt praf. Get over it. Ai 18, eşti destul de mare.

| h3r a răspuns:

În primul rând, vreau să zic despre ghicitoare, nu e vorba de păcat, ci de înșelăciuni în mare parte. Nu-ți fă speranțe după spusele ei! Mergi pe instinctul tău, alegerile tale! Și încă ceva, cum poate o mamă să-și ducă copilul la o vrăjitoare doar pentru o asemenea problemă?

Acum, îmi pare rău pentru situația ta.
N-o să te consoleze, dar nu ești nici prima și nici ultima! Zic asta, pentru a nu-ți mai fie teamă de părerea viitorului partener. Mă gândesc că n-o să fie preot, care va dori o fecioară, să mă ierte Cel de Sus.
Vei avea grijă să-ți alegi un băiat cuminte, capabil să te înțeleagă și să te respecte pentru ceea ce ești! N-o să te judece pentru asta.
Ai pățit-o, treci prin momente destul de urâte, pentru că noi femeile punem accent pe asta și toate te vom înțelege la acest capitol „primul bărbat".

Cât despre fostul tău, inculpatul, e un mare nesimțit, un copil ipocrit, prost și nu va ajunge prea departe cu asta, oricât de multe păsărici ar avea în pat. Stai liniștită, tu ai fost mai bună pentru că l-ai iubit, n-o să fie alta mai presus de tine, n-o merită.
Gândește-te la binele tău, când o să-l vezi îți vezi de drumul tău! Iartă-l, nu e nevoie să uiți, ci doar să te gândești că s-a întâmplat așa pentru a-ți fi o lecție de viață. Va trebui să ai grijă de acum încolo.
Nu recomand o relație acum! Ai ceva de așteptat, trebuie să te liniștești.
Nu-ți face griji, te vei „vindeca". Și cel care te va avea va fi mândru de tine. Tu doar ai grijă să fii curată și să nu te prostești.

Ai grijă de corpul tău și de inima ta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu e asa o tragedie. ai fost toanta, inveti. uita-te bine la oameni, vezi ce ai in comun cu ei.
nu o lua ca pe o drama, o pierdere. au fost momente frumoase, te-ai bucurat de ele, retine ce e mai frumos si mergi mai departe.
Cine spune ca trebuia sa-ti dea el vesnicia?! Invata sa te bucuri de prezent, de ceea ce ai. E adevarat, a fost nesimtit pentru ca nu a stiu sa se desparta de tine civilizat, ca intre prieteni. Atat.

| catablondu a răspuns:

Buna, faptul ca nu mai esti virgina nu e o problema, fi mandra de tine ca nu ai facut-o ca altele la 12 ani. Adevarata problema este ca ai oferit tot si nu ai primit nimic, dar viata nu se termina aici. Ce e al tau, e pus de o parte. Ia-ti o pauza, relaxeaza-te, fa-ti ordine in minte si in suflet si, fara sa fortezi lucrurile, va veni si ziua in care sa uiti, sau macar sa poti ignora trecutul. Nu te lua dupa carti, vraji, ghicitoare si alti excroci din categoria asta. Reprezinta o simpla prostie. Mult success pe toate planurile.

| Ajutatorool a răspuns:

Cratima te bate rau de tot. O singura intrebare, clarvazatoarele astea de ce nu castiga niciodata la loto?

| Gαηαmα a răspuns:

Buna.
Bine zis: fetelor daca nu ati trecut prin asta, invatati! Asta daca nu vor se culce cu nu stiu cati barbati.Nu te judec cu chestia cu cartile si prostiile alea dar chiar, nu stiu, cum vrei, nu am habar despre astea pentru nu ma intereseaza asa ceva.Cred ca urmatorul tau iubit o sa te inteleaga daca vrea, ai facut-o din iubire si nu ai avut de unde sa stii ce...si ai grija, trebuie sa ai mare incredere! Mai ales ca presupun ca cu urmatorul vrei sa ramai.Nu stiu daca te-am ajutat,trebuie sa te impaci tu cu tine,ca oricum el e un nesimtit, tu doar l-ai iubit, te-ai inselat in ceea ce simtea el pentru tine, asta e...dar iti doresc noroc, sa iti revii si sa te gandesti bine ce faci.

| alexandraplay a răspuns:

E cam ciudat ca la 18 ani sa nu iti doresti sa iti pierzi virginitatea waiting dar fiecare cu nebunelile ei imi pare rau de ce s-a intamplat dar si o prietena de.a mea i s-a intamplat la fel nmai ca ea avea 16 ani

| Rockefeller a răspuns:

Nu te increde in clar vazatoare si referitor la problema ta, iti spun din perspectiva unui baiat ca nu ai de ce sa-ti faci griji pentru ca e ceva normal, dar in general trebuie sa fii anteta cu cel fel de tipi* te culci si nu ai de ce sa te temi ca nu mai esti virgina, e o chestie de mandrie la ani acestia ^^

| Rockefeller a răspuns:

A si din spusele tale vad ca esti putin naiva, ar trebui sa ai mai multa tarie de caracter

| Capriciu a răspuns:

Buna! Stii trebuie sa te fereste de asemenea baieti mereu chiar daca ai o perioada de timp mare de cind te intilnesti cu el.Sa stii ca 50% el te vede altfel dupa ce te culci cu un baiat fie in bine, fie in mai rau.Altii urmaresc numai acest lucru sa vada cum esti la pat sau cum a fost la tine doresc sa se culce cu virgine si sa se laude tuturor ca eu am fost primul ca sa intelegi cum spun ei (eu am spart-o)asa chiar am auzit de la un baiat laudindu-se prietenilor sai. Oricum nu trebuie sa te macine gindul ca ce va spune urmatorul tau prieten, caci cred ca si el a avut multe relatii si a intretinut relatii sexuale cu alte fete asa ca nu este sfirsitul lumii.Chiar daca nu va fi asa, atunci daca te va iubi va intelege povestea ta ca ai fost pacalita si ai iubit la acea vreme.De acum inainte fii mai atenta la baietii cu care te intilnesti si nu le face pe placul lor daca te iubeste, crede-ma ca te intelege acel baiat si iti accepta deciziile.Succes si uita-l pe acel tip mincinos si profitor.Pa!

| cllaudDia a răspuns:

Stai linistita ca nu esti prima persoana care pateste asa ceva. Si eu am fost intr-o situatie asemanatoare si stiu cum e. Dar stai calma ca nu o sa te gandesti mereu la el,o sa treaca timpu, o sa ajungi sa fii cu altcineva si o sa vezi ca o sa iubesti mult mai intens decat l-ai iubit pe el.
Si daca cumva se apuca sa povesteasca in toate partile, nu te agita prea mult pentru ca nu ai de ce. Nu e nicio rusine in faptul ca ai iubit atat de mult pe cineva si ai incercat sa faci orice pentru a-i demonstra asta.
Cand o sa gasesti baiatu potrivit nu o sa il intereseze ca ai fost sau nu virgina. Cine te iubeste o sa te iubeasca indiferent cum esti.
Asa ca fi puternica, tine capul sus si mergi mai departe fara sa pui la suflet toate rautatile lui. :*
P.S: daca o sa vrea sa va impacati sa nu il crezi, pentru ca o sa incerce sa se joace iar cu tine.

Răspuns utilizator avertizat
| yneedlove a răspuns:

Multa lume