| anonim_4396 a întrebat:

După finalizarea liceului, vreau să merg la una dintre școlile de subofițeri sau la academie, nu m-am decis încă. Iubitul meu deja este polițist și îmi povestește foarte multe detalii despre cum e. Eu nu vreau să urmez o altă facultate sub nicio formă, deoarece poliția m-a atras din clasa a 8-a și cu această dorință am rămas de atunci și el știe acest lucru. În ultima vreme, am vorbit mai mult despre decizia mea și mi-a spus că lui nu-i prea place că voi fi polițistă (iar dacă ne vom căsători, nu prea vrea ca soția lui să fie polițistă), dar a afirmat că mă va susține și mă va iubi la fel. Bineînțeles că am întrebat de ce nu îi convine și mi-a spus că în poliție, bărbații profită mult de femeile polițiste; că și în școli profită profesorii, a auzit multe cazuri, pe timpul școlii, cu fete care făceau sex cu profesori; mi-a povestit și o scenă cu un coleg de al lui care o tot atingea pe o colegă (căsătorită) și se dădea la ea, ea îi spunea să înceteze, dar ăla spunea că e "ca între colegi"; mi-a spus că toți colegii lui spun că femeile polițiste sunt curve și că cei care sunt necăsătoriți spun că nu-și vor lua niciodată o polițistă pentru că femeile ajung curve după ce intră în poliție; mi-a mai spus că pe timpul școlii aveau o vorbă: "Ce se întâmplă în Câmpina, rămâne în Câmpina", înțelegeți conotațiile, nu e nevoie de explicații. El e un băiat fidel, e cuminte, liniștit, nu a făcut nimic pe timpul școlii (știu sigur), la muncă nu face. A fost înșelat și a suferit și la începutul relației îmi spunea foarte mult că să nu-i fac ceva (să-l înșel) deoarece ține la mine și se dedică cu totul relației și nu ar putea rezista să mă piardă sau să-l înșel, l-ar durea prea tare; avea puțină neîncredere din cauza experienței anterioare, dar și-a dat seama pe parcursul relației că îmi doresc și eu ceva serios, nu îmi voi bate joc de el sau să-l fac să sufere. Eu m-am cam supărat când mi-a spus că nu-i va plăcea să intru în poliție, deși am avut o discuție calmă, unde i-am explicat că nu voi accepta niciodată avansurile colegilor (dacă vor fi) deoarece am niște principii foarte bine implementate și am pus și problema căsătoriei, i-am zis că o căsnicie nu funcționează dacă partenerii nu au încredere unul în celălalt, pentru că nu va fi bine dacă eu voi merge la muncă și el va sta cu frică că-l înșel cu vreun coleg sau că vreun coleg se dă la mine, iar eu accept acest lucru. După discuție, a spus că el va avea încredere în mine, nu vom avea conflicte pe acuzații nefondate și că mă va iubi la fel, doar să existe sinceritate. Totuși, eu nu mă simt împăcată, simt că el va fi dezamăgit toată viața pentru că voi lucra în poliție, chiar dacă poate nu-mi va spune. Cum să procedez cu el? Să-l fac să înțeleagă că e ceea ce-mi doresc să fac și că nu aș fi fericită făcând altceva, dar în același timp să aibă încredere de la sine?

4 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Orice frică este în esență o frică de moarte sau pentru apărarea vieții. Ea nu este logică ci psiho-logică.
Frica lui nu este legată de tine, de viitorul relației voastre ci de frica bazală din interiorul lui.
Asta nu poți să o faci, să îl faci că înțeleagă căci înțelegerea se face prin cuvinte, iar frica lui precede logica, aparatul lui logic se bazează pe ceva mai profund iar acolo în profunzime este această frică. Ea va periclita relația voastră și dacă nu te faci polițistă, căci și la alte locuri de muncă sunt bărbați gata să profite de tine, sau cu care ai putea să îl înșeli.
Dacă te căsătorești cu el, te înhami la o viață grea.

| Sofer a răspuns:

Lasă poveștile. Dacă ești fata serioasa nu o sa cedezi sa faci sex cu bărbați pe acolo.

| WgStefan a răspuns:

Sigur te pot ajuta. Cand a terminat iubitul tau la Campina? Si unde munceste? Oricum ai dreptate, vorba e adevarata "what happens in Campina stays in Campina". Toate fetele care aveau iubiti acasa, aveau si la campina. Iar la locul de munca, da, tot la fel, colegii se dau la ele, si sefii, dar mai mult colegii, noapte la schimbul 3, doar ei doi in masina... Se intampla multe. Ca sa rezisti in politie trebuie ori sa fie curva ori jigodie. E o meserie urata, cel putin in Romania, nu merita, mai ales pentru o fata, mai bine te orientezi spre altceca, dar poti incerca. Si nu ai de unde sa stii daca o sa ti placa daca tu nu ai facut niciodata acest lucru " socoteala de acasa nu bate cu ea de la piata". Cum am mai spus, ca sa iti placa in politie, trebuie sa fii o curva cu sange rece, care e gata oricand sa si-o traga cu cineva, daca esti emotiva de fire, nu e locul tau.

| bbnnmm a răspuns (pentru WgStefan):

Îmi place ceea ce implică meseria de polițistă, dar cu siguranță nu-mi vor plăcea avansurile colegiilor sau șefilor. Știu că nu voi accepta în veci relațiile sexuale cu colegii, deoarece am alte principii. Oricum dacă ramân cu această decizie, nu mă voi schimba ca om. Dacă voi primi avansuri, după ce le refuz categoric, îi voi da în judecată dacă nu se opresc, pentru că nu o să accept niciodată să fac sex cu un bărbat pentru o funcție mai bună sau pentru mai știu eu ce.