| IoanaElena123 a întrebat:

E normal să întârzie ciclul 10 zile? Precizez ca e neregulat si luna trecută mi-a venit pe 16. Am făcut un test de sarcină, cam dupa 5 zile de întârziere si a ieșit negativ. Până acum nu dă semne că ar veni si îmi fac foarte multe griji...

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Fiind ciclul neregulat NU se poate vorbi de intarziere, pentru ca este normal pentru el, sa vina la date aleatoare!

Vad ca tu ai o probleme sa intelegi ca, avand ciclul NEREGULAT este imposibil sa poti calcula ovulatia, perioda fertila sau urmatorul ciclul mentrual!
In acest caz, toate partidele sexuale trebuiesc facute numai cu prezervativ.
Iar singura metoda de a afla daca esti insarcinata, este sa faci un test de sarcina DUPA 21 de zile, de la ultima partida sexuala.

Inca ceva: DA este normal sa intarzie ciclul, nu doar 10 zile, posibil chiar 2 luni DOAR atunci cand il ai neregulat.

| corbulalbrosu a răspuns:

Trebuie sa afli/sa cunosti ca uneori chiar si in cazul celor mai bine reglate cicluri menstruale, poate sa apara posibilitate de a se produce mici dereglari ale lungimii ciclului menstrual fata de un anumit numar FIX de zile. Durata abaterii poate sa prezinte variatii mici de doar +/- 3-5 zile, insa dereglarile pot fi si mai mari chiar si de 7-10 zile. Astfel de dereglari ale lungimii ciclului menstrual apar si se produc destul de frecvent mai ales la varsta adolescentei din cauza faptului ca in decursul ciclului menstrual, activitatea hormonala lpoate fi dereglata de proasta functionare a unuia sau a mai multe glande endocrine dintre cele existente in organismul tau. Iar in cazul in care ciclul menstrual este de tipul NEREGULAT asa cum este si al tau, diferentele de lungime de la un ciclu la altul este considerata a fi o manifestare absolut ""NORMALA"" chiar si daca de fapt este ANORMALA.
Intro astfel de situatie in care dereglarea de la un ciclu la altul este mare sau foarte mare, este indicat ca prima data fata sa se prezinte la endocrinologie pentru consultatie si efectuarea unui set complet de analize endocrine pentru a se stabili factori care influenteaza si provoaca dereglarea activitatii hormonale.
Revenind la intrebarea ta, se naste intrebarea cum ai reusit sa stabilesti ca momentul de pornire a menstruatiei a intarziat 5 sau 10 zile? si nu mai multe? sau mai putine?, din moment ce este cu totul imposibil sa poata fi anticipata lungimea ciclului menstrual. Multa sanatate!

| Andreeush a răspuns:

Dacă nu îl ai regulat mai așteaptă.
Nu sta cu stres că nu e în favoarea ta.
Poți să mergi la un ginecolog dacă vrei.

| Alisia88888c a răspuns:

Mai așteaptă 4 zile să se facă 2 săptămâni, dacă nu vine va trebui să consulți un doctor.