| didi_1419 a întrebat:

Eu cu sotul meu ne dorim foarte mult un copil, luna trecuta ciclul mi-a venit pe 28 iulie iar contactul sexual a fost pe 10, 11, 12 august.La 2 saptamani am inceput sa am simptome de sarcina mi-am facut un test dat a iesit negativ iar acum luna asta mi-a venit ciclul mai devreme decat de obicei pe 23 august si m-a tinut doar 2 zile jum. Spuneti-mi va rog poate fi sarcina sa imi fac un test si cand pot fi insarcinata in ce perioada pot fi fertila luna aceasta?

3 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Fii atenta ca inca ar putea fi sarcina. Un test la doua saptamani e prea devreme facut si poate fi fals negativ. Repeta-l din urina de dimineata la minim 21 de zile de la contact. Iar sangerarea poate fi o sangerare de fixare a sarcinii.
Daca nu esti insarcinata, e greu de calcuat perioada fertila tinand cont ca ai avut dereglari de ciclu. Eventual ia-ti niste teste de ovulatie de la farmacie si foloseste-le.

| Leea1234 a răspuns:

Eu nu mai cred in perioade fertile...nefertile! pentru ca niciodata nu le-am nimerit!
sfatul meu pentru tine este:
lasa lucrurile sa vina de la sine! nu mai socoti, nu te mai gandi... tu fa ce trebuie sa faci ...si asteapta sfarsitul de luna!
daca, crezi ca ai probleme in obtinerea unei sarcini, consulta un ginecolog!
iti poate prescrie niste pastile pentru prindere si mentinere a sarcinii!
daca ai sa continui asa, numarand, asteptand si facand teste de sarcina...nu ai sa fac decat sa te demoralizezi!
si starea de stres influenteaza mult fertilitatea!
vorbeste cu un ginecolog!
e mai sigur, si el va stii sigur de ce ai nevoie!
iti doresc din suflet sa vi se indeplineasca visul!
stiu cum e!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
Ciclul menstrual a venit cu 2 zile mai devreme, după calculul meu.
Trebuie să mai repeţi un test de sarcină şi vezi rezultatul.
Perioada maximă a fertilităţii va fi între 06.09.-08.09.2009.
Numai un consult ginecologic şi un ecograf 3D sau 4D te poate ajuta să şti dacă eşti sau nu însărcinată.
Cât priveşte menstra săracă poate fi o dereglare hormonală (ţinând cont şi că a venit mai devreme!), o răceală sau chiar să vină peste sarcină.
Fuguţa la medic, măi mămico!
Sănătate.
Pa, pa.