| PixCuGel a întrebat:

Eu fac liceul cu profil economic. Dupa ce termin liceul aveam de gand sa dau la ASE.Dar acum mam razgandit si vreau la medicina.Se poate asa ceva? avand in vedere ca nu mai fac biologie din clasa 10.
-as vrea sa devin medic de familie cam ce studii ar trebui sa urmez.
-

4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Sigur ca se poate. Biologia este foarte interesanta si frumoasa, iti cumperi manualele si o inveti singur. 2-3 ore pe zi sunt suficiente ca in 18-20 ed luni sa te faca sa intri fara probleme la medicina.
Ca sa devii medic de familie trebuie sa termini facultatea, sa promovezi examenul de rezidentiat si sa faci 3 ani de rezidentiat pe aceasta specialitate, la sfarsitul carora sa promovezi examenul de medic specialist

| Zenithf a răspuns:

Daca tot te gandesti si te razgandesti, ce zici de meseria de farmacist sau tehnician dentar? Sunt meserii bune, usor de gasit de lucru in domeniu si in strainatate.

| psycho771 a răspuns:

Desigur ca poti. in toata tara, medicina e pe baza de admitere dintr-un (sau mai multe) manual de anatomie de clasa a 11-a, chimie sau fizica. la cluj, spre exemplu e admitere si din biologie, si din chimie. la alte universitati, spre ex sibiu si tg mures, ai de ales din cele 3 materii enumerate mai sus. te poti pregati fie singur/a, fie privat, cu un profesor/profesoara. chiar nu conteaza ce fa-ti la scoala, daca iei admiterea. nu e insa usoara, sa stii, mai ales ca sunt cate 4 pana la 6 pe un loc...
ca sa devii medic de familie trebuie sa faci medicina generala (6 ani), sa dai un examen de rezidentiat, sa-l iei cu o nota cu care sa poti prinde un post de medic de familie, insa nu-ti face griji, putini opteaza pentru mf, in general sunt ultimele specializari luate (iti spun sigur!), deci ai sanse sa prinzi post. dupa ce ai prins postul, faci rezidentiatul, la un medic care sa-ti fie gen prof, iar dupa ce ai invatat tot ce trebuie, adica in cativa ani, poti sa ai propriul cabinet.
ps. si in timpul rezidentiatului ai proprii pacienti.
succes! happy

| justsummer a răspuns:

Se poate, dar iti va fi foarte greu si oricat de multa vointa vei avea sa inveti singur pentru admitere ai nevoie si de meditati sfatul meu ar fi sa te transferi undeva unde faci si biologie la clasa mai ales clala a XI-a unde inveti biologia pentru medicina