| Mimișorsjs a întrebat:

Bună! Exista posibilitatea de a rămâne însărcinată datorită lichidului preejaculator în perioada NEFERTILĂ? Partenerul s-a masturbat cu aproximativ 36 de ore înainte, dar a urinat.
După cam 19 ore am luat pastila de a doua zi în caz de orice, însă îmi este teamă că am rămas însărcinată...
Rog seriozitate!

5 răspunsuri:
| stef87 a răspuns:

Putea sa se masturbeze si cu 2 ore inainte, tot putea sa existe "marfa" pentru o eventuala sarcina, doar ca sansele scad, mai ales daca zici tu ca erai in perioada nefertila ( if you say so... unele spun ca cu 10 zile inainte de mentruatie e perioada NEFETILA...nu stiu ce sa zic ca o mai fi si ovulatia asta ).

Revin, daca tu zici ca ai fost in perioada nefertila, iar el nu a ejaculat, ci doar ai suspiciunea lichidului preejculator + ca aia luat pastila, nu ai cum sa ramai insarcinata.

Legat de masturbare: "In fiecare zi ambele testicule produc intre 100 si 300 milioane de spermatozoizi care sunt depozitati la nivelul veziculelor seminale si in acest fel nu se epuizeaza rezerva de spermatozoizi, chiar daca au loc mai multe ejaculari. Pentru pastrarea capacitatii spermatozoizilor de fertilizare este necesar ca la nivelul veziculelor seminale sa existe o concentratie optima de testosteron si o temperatura a scrotului mai redusa decat cea de la nivelul corpului" profecund.ro

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Daca ai luat si pastila nu ramîi insarcinata, dar nu trebuia sa i ei pastila de a doua zi deoarece o sa ai reactii adverse si dereglarea ciclului menstrual, ce varsta ai

| Violleta2022 a răspuns:

Wow... sa iei o pastila atat de rea, luata fara logica si inutil.
Sper macar ca esti constienta de toate efectele negative seriose, pe care pastila asta ti le va da, pe urmatoarele 6-12 luni.

| GeorgeCazan a răspuns:

36 de ore de la masturbarea lui plus pastila de a 2-a stai liniștită fată dragă ești safe 100%. Nu ai de ce să te îngrijorezi. Și pastila ai luat-o cam degeaba, dar măcar înlătură orice îngrijorare.

| Mitzupitzu a răspuns:

Sigur ca ramai insarcinata. Ce e mai frumos in viata decat sa fii mama. Eventual sa nasti o fiica care odata ajunsa la varsta ta sa faca la fel.