| anonim_4396 a întrebat:

fara sa mă judecați. as dori sa va povestesc ceea ce mi se întâmpla în momentul de fata.
Am un iubit. spun iubit deoarece îl iubesc enorm! Suntem împreună de 2 ani.
Problema mea este că de ceva timp am un amic. spunem noi că suntem " frați ". Ideea este că. din păcate, mă simt atrasa de acest " frate ". Acest lucru îl bănuiește și el probabil, deoarece mi-a zis de câteva ori că mă simte diferită. nu știu cum să vă explic, dar simt mereu nevoia sa vorbesc cu el. Mereu! Mai nou am și un fel de stări de gelozie când îmi povestește despre alte fete.
Îmi place timpul, mă face să mă simt copil, mă face să râd, mă face să am încredere în mine. ne tachinam mereu; alteori am senzația că mă place.
L-am întrebat intr-o seara ceva in genul " nu îți e teamă că dacă vorbim atât de mult. gen, de dimineața până a doua zi dimineața, vom ajunge să simțim altele? " Răspunsul lui a fost vag " ești surioara care mi-a lipsit întotdeauna, și aș vorbi oricât și oricând cu tine "...
Mă face să râd, să mă simt bine doar cu prezența lui. mă simt bine când vorbim intr-una la telefon sau prin sms-uri.
Amândoi avem pe cineva ( cu toate că el spune că nu mai simte nimic pentru respectiva. și îmi cere mie sfaturi despre cum sa se despartă fara a o face să sufere ) el practic spune că sunt sora lui, și are nevoie de mine să îi fiu alaturi, că sunt singura persoana care îl mai poate face sa rada, că sunt " surioara " lui mai mica.
Repet. va rog sa nu mă judecați. Probabil ați trecut și voi prin așa ceva.
Nu vreau sa îmi pierd relația. Îmi iubesc foarte mult iubitul. chiar nu am idee de ce mă simt atrasa atât de mult de acest băiat ( aș vorbi cu el 24/24 și tot nu mi-ar fi de ajuns ).
M-am gândit efectiv sa ii blochez numărul. să nu mai luam legătură, dar nu cred că ar fi ok din partea mea. În același timp, nu vreau sa ii spun ceea ce simt pentru el ( cu toate că probabil bănuiește el ceva ).
Va rog, dati-mi niste sfaturi și ajutati-ma. fara sa mă judecați.

12 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Adevarul este ca omul este o fiinta poligama iar monogamia a fost inventata de om,ceea ce simti pentru fratele tau sa spun asa se numeste atractie fizica =dorinta sexuala si da poti simti si iubire si atractie fizica in acelasi timp, singurul mod este de a numai pastra legatura cu acel frate al tau, dar asta va duce la frustrari personale, care in timp duc la lipsa interesului fata de actualul partener, in natura daca am fi liberi sa fim ai face sex cu baiatul ala si relatia ar continua, omul numeste asta inselat eu numesc asta natura umana, e greu sa fi om si sa negi propia ta natura umana

| iulya2299 a răspuns:

"Fratele" tau face si spune exact ceea ce ai vrea tu. Te face sa razi, te protejeaza, te ajuta, iti spune "surioara", este genul de baiat de care orice fata se indragosteste pentru ca se simte ajutata, iubita, adorata etc, insa nu cred ca dupa ce va obtine ceea ce vrea(pare dura exprimarea, dar nu gasesc alt mod de a o spune) nu te va parasi.
Oricum, este vorba despre viata ta si tu decizi... Eu iti sugerez doar sa nu iti parasesti iubitul pentru acest baiat. Poate este doar ceva trecator, o atractie puternica stiind ca iubirea voastra in acest moment este imposibila, amandoi fiind impreuna cu cineva...

| sleier a răspuns:

Hei draga mea.Hai sa iti povestesc ceva.Eu si cu fosta mea iubita de care m-am despartit de cateva zile am fost impreuna 1 an si 4 luni.Ea mi-a zis ca nu mai mai iubeste si nu stie ce se intampla cu ea. Este confuza.Tu poate crezi acum ca ai sentrimente pentru acest "frate" al tau dar adevarul este ca nu ai.Se nu numeste atractie si acesta atractie o poti avea pentru orice persoana nou care intra in viata ta si ti se pare interesanta. Chestia cu "fratele" este o prostie. Ce incearca el sa faca este sa se apropie de tine.Nu exista fratii sau prietenii intre un baiat si o fata ..crede-ma.Oricat de prieteni ati fi voi intr-o zi tot va incerca sa te sarute sau sa faca alt ceva. Si nu ar fi pacat atunci sa iti inseli iubitul cu care ai stat o parte destul de mare din vaita ta. Doi ani de zile este mult totusi. Vrei sa arunci toate acele amintiri si momente frumoase cu el pe geam? NU prea cred. Ceea ce incearca acum "fratele" tau este sa se aproprie te tine si sa te "combine" ca sa zic pe romaneste. Dar hai sa ne gandim asa. Ce fel de om este el daca o lasa pe actuala lui iubita pentru tine? Ce il va opri pe viitor sa faca asta pentru alta fata.Sa te lase pe tine pentru alta? Nimic.Asa este genul lui de om.Probabil iubitul tau este o persoana minunata daca il iubesti atat de mult pe cat zici si a stat alaturi de tine 2 anisori. Nu il parasi si nu il insela pentru acel baiat care tu doar ai impresia ca il placi. Iubitul tau va fi devastat.Tu esti persoana in care el isi pune toata dragoste si iubirea. Nu il rani pe cel care te iubeste. Acesta e ste sfatul meu pentru tine.Crede-ma ca vei regreta sa il lasi pe actualul pentru acel baiat.Iti va parea rau toata viata. Eu inca o astept pe fosta sa se intoarca la mine pentru ca o iubesc enorm dar am ranit cu ceea ce a facut.Iar daca o mai vad si cu altul...inima imi va fi distrusa si nu cred ca o voi mai vrea inapoi. Sper ca te-am ajutat sa iti deschizi ochii. Fa ce trebuie acum ca dupa iti va parea rau de decizia luata.Rupe orice contact cu acel baiat si ai grija de iubitul tau. Imagineaza-ti daca el ar face ce faci tu cum ar fi? Nu ti-ar placea crede-ma

| Catte a răspuns (pentru sleier):

Nu m-am gândit nici măcar o secunda să renunț la iubitul meu! Il iubesc foarte mult! Eu caut doar o soluție sa îmi văd " fratele " doar ca pe un prieten. să nu mă mai simt atrasa de el.
Între mine și iubitul meu totul este perfect. ne înțelegem de minune. e amuzant. frumos ( întorc și fetele capul după el ). îmi oferă atenție. îmi este alaturi. mă iubește!
Dar nu știu de ce dracu, de vreo două saotamai mă simt atrasa de amicul meu.
Repet! Îmi iubesc iubitul foarte mult! Eu caut doar o soluție sa nu mă mai simt atrasa de amicul meu...

| RAY a răspuns (pentru Catte):

Dorinta sexuala scade la menstruatie si este la maxim la ovulatie, deci la ovulatie e pericol mare sa fi langa acel baiat

| sleier a răspuns (pentru Catte):

Doar ignora-l pe celalalt tip. Nu esti iubita lui deci nu ai nici o obligatie fata de el. Doar ignora-l

| DenisaCristiana1996 a răspuns:

Trebuie sa te gandesti bine ce simti cu adevarat pentru ca adevarul este ca daca il iubeai cu adevarat pe iubitul tau nu simteai nimic pentru celalalt. Ai spus ca sunteti de 2 ani impreuna. Nu cumva a intervenit monotonia? Nu cumva acea iubire este de fapt obisnuinta? Deseori oamenii confunda iubirea cu atasamentul fata de o persoana. Incearca sa iti dai seama de ceea ce simti de fapt. cam asta e singurul sfat pe care ti-l pot da si consider eu singurul de care ai nevoie...

| Catte a răspuns (pentru DenisaCristiana1996):

Nu e monotonie între mine și iubitul meu. după atâta timp, încă simt acei fluturași în stomac, ca la început...
Dar ceva, și nu știu ce. mă face să mă simt foarte atrasa de celălalt tip.

| DenisaCristiana1996 a răspuns (pentru Catte):

Poate iti ofera ceva ce iubitul tau nu poate. Poate este mai multa atentie, poate te intelege mai bine. exista o mie de motive sa te simti atras de cineva. Poate fi chiar si doar sexual. Atata timp cat nu intervin sentimentele nu este nimic anormal.

| Catte a răspuns (pentru DenisaCristiana1996):

Dar au intervenit deja. din partea mea... Și nu știu cum să ies din situația asta...

| DenisaCristiana1996 a răspuns (pentru Catte):

In cazul asta urmeaza.ti inima. Fa ce iti spune instinctul sa faci.

| RAY a răspuns (pentru DenisaCristiana1996):

Denisa ba da poti simti atractie fizica pentru cineva chiar daca iubesti pe cineva, sunt doua circuite diferite in creier