| laraandy a întrebat:

Buna fetelor! as putea sa cumpar anticonceptionale si fara prescriptia unui medic ginecolog.pentru ca imi este tare rusine sa merg la ginecolog si as vrea sa ma protejez eu...sa nu se mai protejeze pr meu.si-ar face efectul daca le-as cumpara de la farmacie

14 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Daca esti suficient de matura ca sa ai viata sexuala, in mod cert esti suficient de matura sa mergi la ginecolog.
Stiu ca prima data e greu, dar trebuie sa stii ca mai bine mori de rusine decat de cancer. De-ar fi sa mori de rusine, in prima luna de la inceperea vietii sexuale trebuie sa te duci la ginecolog, orice femeie normala la cap face asa ceva, fiindca viata sexuala fara ginecolog egal moarte sigura.
Anticonceptionale sa nu iei fara indicatia medicului nici in ruptul capului. Poti face complicatii mortale sau te poti trezi peste 2-3 ani ca nu mai poti avea niciodata copii sau ca ai facut tumori de ovare care trebuie scoase. Am vazut fete care au luat anticonceptionale dupa ureche si la 20-22 de ani au fost operate, li s-au scos ovarele si au intrat la menopauza. Asta inseamna adio viata sexuala normala, adio copii, adio casnicie, bun-venit osteoporoza.
Nu face nebunia asta, o sa o plangi amarnic cand te vei imbolnavi grav din cauza unei rusini prost-intelese. Daca chiar nu poti trece peste rusinea de a merge la medic, renunta la viata sexuala pana te maturizezei suficient.

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Am citit acum explicatia urmatoare cu fuga. La un psiholog ai fost? E clar ca ai o problema psihologica, poate terapia te poate ajuta sa infrangi frica asta. Adica stii ca viata sexuala fara ginecolog inseamna moarte aproape sigura si ti-e mai mare rusinea decat frica de moarte? Asta este o problema in ierarhia ta de valori, in instinctele tale, daca preferi sa mori mai degraba decat sa mergi la medic.

Abh
| Abh a răspuns:

ţi-e ruşine să mergi la ginecolog, dar vrei să faci sex fără prezervativ? Norocos prietenul ăsta al tău, dacă vreodată vă despărţiţi... aş avea şi eu nevoie de o fată aşa naivă.

kittyalexandra
| kittyalexandra a răspuns:

Mergi la medic, mergi la un cabinet de planing. La cabinet este ok. Lumea vorbeşte frumos cu tine, nu te judecă, nu te dezbracă. Găseşti acolo o persoană specializată care să îţi spună care sunt metodele de contracepţie şi alegeţi împreună metoda potrivită pentru tine. Nu se întâmplă nimic. Şi medicul îţi face teste de sânge pentru a-ţi prescrie anticoncepţionale. Mergi cu încredere la medic. Nu le lua fără să vorbeşti cu un medic pentru că e foarte riscant. Ţi-a spus brigaela cam ce s-ar putea întâmpla dacă le iei fără prescripţie medicală. Curaj! Nu o să păţeşti nimic.

| JeSa a răspuns:

Decizia asupra metodei anticonceptionale potrivite trebuie sa fie luata impreuna cu medicul. El este cel care va face evaluarea starii de sanatate a femeii si va decide asupra situatiilor speciale, a conditiilor deosebite sau a contraindicatiilor. Ceia ce stiu : - pentru a fi foarte eficiente trebuie administrate aproximativ la aceeasi ora in fiecare zi, pot apare modificari ale ciclurilor menstruale (mici sangerari sub forma de picaturi intre menstruatii, amenoreea, unele femei pot avea menstruatii prelungite sau abundente) posibil timp de mai multe luni, neregularitati in privinta greutatii corporale (pot apare cresteri sau scaderi). Deci se vor procura numai cu prescriptia de la medic, iar apoi va fi luata de la farmacie.
Sanatate, pa!

| undercovergirl a răspuns:

Buna
Faptul ca vrei sa i-ei pastile nu inseamna ca nu poti fi expusa mai multor factori : boli venerice sau alte chestii si mai grave pe care le poti lua de la partenerul tau.
Problema ta este ca nu gandesti mai departe la ce ti se poate intampla daca ve-i face sex fara prezervativ. Lista e enorma si nu vreau sa le enumar pe toate, parerea mea este sa te mai gandesti. Efectul de placere pe care crezi ca il poti simtii fara prezervativ este nimic pe langa faptul ca poti face cancer sau mai stiu eu ce alte boli pe langa.
Ai grija, poti lua si pastile daca vrei sa te simti mai sigura dar nu-l lasa pe prietenul tau sa renunte la prezervativ. Gandeste-te daca viata ta merita "placerea" oferita de sexul fara prezervativ.

| RaSpUnS.pT.vOi a răspuns:

De ce sa iti fie rusine? Nu vai, in ziua de azi *cu rusinea mori de foame*. Sigur ca iti poti lua si fara reteta(in strainatete nu primesti nimica fara reteta, dar in esti in Romania). Sigur ca isi face efectul, dar dupa catva timp 2-3 saptamani, pentru siguranta ta mai bine sa se protejeze si el. Apoi e totul ok. O sa fie mult mai mistolaughingBAFTA!

| AldanaBlue a răspuns:

Buna. Nu asta e problema daca isi fac sau nu efectul. Daca le iei exact cum scrie pe prospect e ok. Problema e ca toate au reactii adverse, sau efecte secundare (multe efecte). Daca vrei sa le iei de capul tau poti sa ajungi sa ai dureri de cap, senzatii de voma, lubrifiere scazuta, act sexual dureros, scaderea libidoului, crestere in greutate etc.
Incearca sa mergi la un medic ginecolog - femeie, daca ti-e jena, pentru a-ti face niste investigatii si a vedea ce tip de anticonceptionale poti folosi.
Si o femeie ar trebui sa mearga cam de 2 ori pe an la ginecolog.

| AldanaBlue a răspuns:

Pai "aia" vede nu stiu cate pe zi. Sigur nu o va retine pe a ta. Lasa pudoarea de o parte, fa-ti curaj si intra la consult pentru ca o faci pentru binele tau.

| AldanaBlue a răspuns:

Si mai ceva : spui ca esti matura, dar te comporti ca un copil mic. Toate lumea iti spune ca nu este bine sa le iei de capul tau si sa mergi la un consult, dar tu o ti una si buna pe a ta. Mi-e greu sa inteleg.
Oricum decizia e a ta, ca nu poate sa te ia nimeni de manuta sa te duca cu forta. Fa cum crezi tu ca e mai bine, dar nu uita ca 1 gram de prevenire costa cat 1 KG de corectie (poate mai mult in unele cazuri).

| laraandy explică:

Abh problema este alta...prezervativul nu este 100% sigur, de aceea prefer sa ma protejez eu ca sa stau linistita.
am vazut n.cazuri in care s-a rupt prezervativul.etc...si nu vreau sa trec prin probleme de genul asta
referitor la ginecolog, sincer sunt suficient de marura, m-am tot gandit ca sa las rusinea la oparte, dar cand sunt pe cale sa intru fug repede...nu conteaza ca este femeie. dar nu pot sa o las pe aia sa ma vada dezbracata.de asta as prefera sa le i-au fara prescriptia medicului

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
Cel mai indicat este să faci un consult medical: ginecologic (medic femei, nu obligatoriu bărbat), endocrinologic, cardiologic, gastroenerologic și dacă ai avizul verde poți folosi contraceptive prescrise de medic fără a întâmpina probleme majore.
Ai grijă, sunt dozate hormonal și poate să te îngrașe.
Tot prezervativul este mai bun, eficiența lui este de 99%.
Acum tu hotărăști ce vei face.
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Lara.alea ant niste droguri.care au efecte secundare.in timp poti ajunge cat o balena. inghitind atatea pastile. dar poti sa-ti afectezi fertyilitatea.fiindca actioneaza la nivelul aparatului de reproducere. ia vezi tu ca mica placere de 5 minute poate sa te coste nu numai cat dai pe pastilutele alea.ci mult mai mult.foarte mult.eu imi protejez sotia de cand ne-am casatorit.si avem, trei copii.si de la ultima nastere o protejez tot eu.niciodata nu i-am dat voie sa ia pastile.asa ca ai grija.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu pot intelege! In fata unui baiat poti sta dezbracata dar a doctorului nu poti? Explicatie fara sens.Apropo.sa stii ca singura motoda de protejare 99% deci nici macar 100% este prezervativul. Exista copilasi facuti si in timpul tratamentului cu anticonceptionale si din prezervative rupte.asa ca... daca doar asta i motivul pentru care vrei sa scapi de prezervativ, n are rost(e mai sanatos cu prezervativ)! Nopti placute in continuare!