| AlinnnaAlina a întrebat:

În a doua jumătate a lunii noiembrie situația a cerut sa iau EllaOne. În decembrie mi-a venit ciclul cu o zi mai repede decat era așteptat, în situația în care mie imi venea mereu cu o zi-doua dupa prima zi a lunii anterioare. Ieri am avut contact neprotejat cu prietenul meu. Astăzi de dimineață am observat o secretie maronie, cu un miros nu prea accentuat și consistență normală. Care ar fi cauza? Sa fie o rană pe col sau sa "se chinuie" menstruația să-mi vină? Luna aceasta ar trebui să îmi vină pe 28, deci curând. Menționez că am niste dureri surde de spate, pe la rinichi și ovare, iar durerea de la ovare parca se prelungește spre picioare. Astea sunt simptome de ciclu la mine. Nu ma doare foarte tare, dar ma deranjează. Cel mai tare, însă, mă îngrijorează secretia. În speranța unui răspuns, vă mulțumesc anticipat!

3 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

In lunile imediat urmatoare folosirii contraceptivului EllaOne, activitatea sistemului hormonal este intotdeauna mai mult sau mai putin dereglat si orice previziune in astfel de situatii devine incerta si impsibila de a fi anticipata. Multa sanatate!

| HazelEyes77 a răspuns:

Cel mai probabil urmeaza sa ti apara menstruatia de vreme ce ai si simptome evidente. Rana pe col numai medicul ginecolog ti o poate depista la un control amanuntit dar nu cred ca e cazul sa te gandesti la asa ceva. Pilula de a doua zi se stie bine ca da organismul femeii peste cap si deregleaza ciclul menstrual uneori si cateva luni. Sunt sanse sa ti apara menstra ori mai devreme ori sa intarzie zile bune in lunile imediat urmatoare administrarii pilulei EllaOne. Multa sanatate

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu cred ca trebuie sa iti vina ciclu si secretiile maroni sunt de la secretia aceea alba care o au toate fetele si putin sange.Eu am avut o rana pe col si nu are nici un simtom, deci nu te gandi la asa ceva. Daca ai avut mai multi parteneri eu zic sa mergi sa faci un papanicolau sau daca ai peste 20 de ani.Ai grija de tine ca si eu am depistat din timp si rana pe col si hpv.Multa sanatate!