| Oltean_Bianca_2000 a întrebat:

În data de 9 Iulie am avut ultima menstruatie, in 12 Iulie avusem un contact sexual neprotejat, in a 4a zi de cm, a doua zi, pentru siguranta mea, luasem postinor 2 si a doua pastila dupa 12 ore. dupa a 5a zi de mesntruatie, mi s-a mai declansat sangerarea aceea care cica e de la postinor si m-a tinut vre o 3-4 zile de la terminarea menstruatiei. Lun aceasta, in 6 August trebuia sa mi vina menstruatia, dar inca nu a venit, simpotome de cm am cateva, ma enervez super rapid, ma dor sanii si sunt mai umflati, acnee nu prea am, si alte simptome nu prezint. Exista vre o sansa sa fiu insarcinata daca am luat postinor? Si daca nu, cand ar trebui sa mi vina menstruatia? Deja a intarziat o saptamana.

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Din descriere reiese destul de cert ca in momentul folosirii acelei pastile nenorocite si blestemate Postinor2 ai fost in perioada de infertilitate relativa a ciclului menstrual. Deoarece actul sexual intretinut in data de 12 Iulie a fost in cea de-a 4-a zi a ciclului menstrual, formarea sarcinii in acel moment era in proportie de peste 95-97% IMPOSIBILA astfel ca folosirea acele pastile nenorocite a fost ABSOLUT INUTILA si a reprezentat o crasa si grava IRESPONSABILITATE fiindca in deplina cunostinta ai decis sa-ti bati joc de sanatatea organismului tau. Cantitatea imensa de hormoni sintetici care au ajuns in organism complet inutil, fiindca NU au avut asupra a ce sa-si exercite actiunea lor in lipsa evidenta a posibilitatii de a se forma o sarcina in acel moment, au dereglat intreaga activitate hormonala normala care urma sa se produca si din acest motiv este IMPOSIBILsa se poata anticipa cat de dereglat va fi actualul ciclu menstrual. Fiindca simptomele premenstruale nu sunt prea evidente, este posibil ca menstruatia sa porneasca cu intrziere de cateva zile, dar la fel de bine intarzierea poate sa devina si de cateva saptamani. Fiindca este posibil ca aceste dereglari ale ciclului menstrual care de regula produc ''dureri de cap'' greu de suportat, se vor manifesta si in urmatoarele cateva luni (pana la 1 an de zile) sa fii pregatita sa le suporti. Este pretul pe care il platesti ca urmare a gestului inutil, necugetat si complet iresponsabil. Multa sanatate!

1 răspuns:
| Robert_Robert_1990 a răspuns:

Oferă-mi un contact sa vorbim mai multe