| AnaPisicutza a întrebat:

Am luat Postinor-2 in noaptea de 15-16 august, a fost cam la o ora dupa contactul sexual neprotejat, apoi am luat cea de a doua pastila la 12h. Astazi, 23 august am niste sangerari. Ultima menstruatie a inceput pe data de 2 august, deci viitoarea ar cam fi pe data de 30 august.Pe data de 22 august am facut un test de sarcina si a iesit negativ. Oare e menstruatia sau spotting? Ma gandesc ca menstruatia nu are cum sa fie pentru ca au fost in niste cantitati foarte mici si ar fi si devreme. Daca e spotting, menstruatia cand ar trebui sa vina, va intarzia? Va rog sa ma ajutati!

7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Din pacate, din acest moment nu mai poti calcula nici o "data viitoare" pentru ca pastila aia este o bomba hormonala care ti-a rascolit tot corpul, acum nestiindu-se cand se vor intampla urmatoarele 2-3 menstre, nici perioada fertila sau ovulatia, putandu-se intampla chiar si in timpul menstruatiei.
Recomand pentru urmatoarele 3 luni, folosirea prezervativului!

| corbulalbrosu a răspuns:

Sangerarea care apare de obicei dupa trecerea a 2-7 zile fata de momentul administrarii pastilei contraceptive reprezinta o reacti adversa, de aparare a organismului fata de hormonii sintetici ajunsi in organism. Aceasta sangerare de obicei slaba cantitativ, diferita calitativ si cu o durata de manifestare redusa, de maxim 2-3 zile este destul de greu sa fie confundata si considerata ca ar reprezenta o menstruatie autentica. De obicei menstruatia se porneste la data la care a fost preconizata sau cu o oarecare intarziere (imposibil de anticipat ca nr. de zile) datorita dereglarilor hormonale inerente care intotdeauna apar in organism. Multa sanatate!

| AnaPisicutza explică (pentru corbulalbrosu):

Deci menstruatia ar veni la timp?

| corbulalbrosu a răspuns (pentru AnaPisicutza):

S-ar putea ca menstruatia sa porneasca la data la care ar fi trebuit sa inceapa in mod normal, insa trebuie sa fii pregatita si pentru situatia in care poate sa apara o intarziere chiar si de 7-10 zile.

| vocea a răspuns:

In primul rand draga mea nu trebuie sa te ia curul tarasi, stiu ca pofta e mare ca barbatul da si pleaca dar nu vezi cate traci si probleme iti pui si faci, trebuie sa ii dai prezervativ la inceput ca sa nu risti iar daca se sparge abia atunci iei pastile, eu nu cred ca ramai din ce ai spus este o dereglare de hormoni probabil, ginecologul abia peste doua luni intervine, te pup ai grija de tine ca esti femeie si respectati corpul pentru ca barbatii vor in clipa aia doar **** si nu mai gandesc si tu tragi te up

| AnaPisicutza explică (pentru vocea):

Am avut prezervativ, dar s-a rupt fix la ejaculare happy

| PikaPikaChuChu a răspuns:

Sunt doua posibilitati:
1. sangerarea indica o reactive alergica a organismului impotriva pastilei pentru ca tu de fapt, luand pastila, incerci sa modifici ciclul ovulului, inclusiv o lege a naturii
2. poate fi primul semn de sarcina.cand ovulul fecundat se fixeaza in uter apare o usoara sangerare, diluata, nu asa cum ai sangerare menstruala.

deci cumpara un test de sarcina sau si mai bine iti faci analizele din sange.
in urina iese sarcina dupa vreo luna pe cand in sange iese dupa 2 saptamani