| Psiholoaga27 a întrebat:

In saptamana 3 am uitat sa iau cea de-a 5 pilula de Yasmine, am luat-o a doua zi, dupa 15 ore, apoi am mai luat urmatoarele doua pastilute si am facut pauza de 7 zile( timp in care am folosit prezervativul). Mi-a venit menstruatia asa cum imi venea de obicei, fara nicio intarziere. Intrebarea mea este, acum cand incep urmatorul bliter sunt protejata? Sau trebuie sa ma protejez suplimentar pana la cea de-a 7 pastiluta?

2 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Oare de ce mai există PROSPECT?

NU ai făcut cum se indica în Prospectul Yasmin!

"CUM SA PROCEDATI DACA...

... ati omis administrarea comprimatelor
Un comprimat omis în saptamâna a 3-a
Puteti alege una dintre urmatoarele optiuni, fara sa aveti nevoie de o metoda contraceptiva suplimentara.
1. Administrati comprimatul omis imediat ce v-ati aminitit (chiar daca aceasta înseamna sa administrati doua comprimate odata) si continuati cu celelalte la ora obisnuita. Începeti urmatorul blister imediat ce ati terminat blisterul curent, fara pauza între blistere. Nu veti prezenta sângerarea menstruala pâna la sfârsitul celui de-al doilea blister, dar puteti avea mici pete sau sângerari neregulate în zilele în care administrati comprimatele.
sau
2. Nu mai administrati comprimatele din blisterul actual, faceti o pauza de 7 zile sau mai putin (numarând si ziua când ati omis administrarea comprimatului) si continuati cu blisterul urmator. Când folositi aceasta metoda, puteti începe urmatorul blister în aceeasi zi a saptamânii ca de obicei." - SURSA = Prospectul de la linkul :
http://www.medipedia.ro/......MIN-R.aspx

Ai făcut bine că ai folosit prezervativul în cele 7 zile, dar există RISC de sarcină şi în cazul în care ai făcut neprotejat înainte cu 2-3 zile...

Ar fi INDICAT să te protejezi SUPLIMENTAR şi în primele 7 zile de administrare a tabletelor din noua folie!

Toate cele bune.

| sergyula a răspuns:

Parerea mea ar fi sa ramai protejata.