| cris19 a întrebat:

ma ajutati cu un raspuns, va rog. Pentru prima data am uitat sa iau pilula yasmine in decurs de 12 ore...mai exact o luam zilnic la 19 seara, ieri am luat-o la 20:00. Si practic au trecut 13 ore.Cum am citit, eficacitatea scade dupa 12 ore.Ar trebui sa imi incep cealalta tableta fara sa mai fac pauza celor 7 zile de la aceasta tableta, pentru a fi sigura ca sunt protejata?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Este vorba de pastile ANTICONCEPTIONALE care se folosesc cu scopul de a nu permite sa se formeze o sarcina. Se pare ca habar nu ai despre ce este vorba, din moment ce confunzi pastila AC cu pastila de a 2 zi adica cu pastila CONTRACEPTIVA. Scopul acestor pastile este cel de a nu permite organismului sa produca OVULUL in consecinta in organism NU EXISTA nici macar OVULUL/OUL din care sa ia nastere o sarcina, dara-mi-te samai existe si un copil rolling on the floor. Chiar nu-ti dai seama de aberatiile perorate cu atata patos?

3 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Mai bine nu mai folosi niciodată astfel de tablete.Pe lângă faptul că au atâția hormoni încât îți dau organismul peste cap pentru luni de zile, dacă s-a conceput totuși un copil, îl ucizi și la judecata de apoi vei sta cu el față în față si te va întreba de ce l-ai omorât. Dacă ai rămas cumva gravidă, mai bine dă-l spre adopție dacă nu poți să-l crești iar dacă nu mai bine nu mai face sex fără a fi căsătorită, ce rost are să fii obiect sexual pentru cineva și să trăiești cu anii în sresul ăsta. Dumnzeu ne-a creat ca să nebucurăm de sex cu cineva care să ne protejeze, să-și asume răspunderea pentru eventualii copii nu ca să fim exploatate în numele nu știu ccărei emancipări și să ne murdărim conștiința prin crime și curvie.

| corbulalbrosu a răspuns (pentru ania):

Este vorba de pastile ANTICONCEPTIONALE care se folosesc cu scopul de a nu permite sa se formeze o sarcina. Se pare ca habar nu ai despre ce este vorba, din moment ce confunzi pastila AC cu pastila de a 2 zi adica cu pastila CONTRACEPTIVA. Scopul acestor pastile este cel de a nu permite organismului sa produca OVULUL in consecinta in organism NU EXISTA nici macar OVULUL/OUL din care sa ia nastere o sarcina, dara-mi-te samai existe si un copil rolling on the floor. Chiar nu-ti dai seama de aberatiile perorate cu atata patos?

| corbulalbrosu a răspuns:

Procedeul corect de urmat este descris pe larg in prospect. Acesta depinde in a cata saptamana de administrare s-a intamplat incidentul. Este descris pe larg cum se procedeaza in fiecare din cele 3 saptamani de administrare a pastilelor AC Yasmine. Deoarece nu ai precizat in ce moment ai uitat sa-ti adminisrezi acea pastila este singurul raspuns corect in acest caz. Multa sanatate.

| Ionescu_Marius_1980 a răspuns:

Zilnic la ora 19, înseamna puțin mai mult de 13 ore. Citește mai cu atenție!