| anonim_4396 a întrebat:

In ultimele 2 luni pe timpul menstruatie am avut mai multe cheaguri de diferite marimi, cand mai mari(cam cat o unghie) cand mai mici, si ele apareau in primele 2 zile, respecticv luna asta in prima zi, apoi dispareau, totul revenea la normal. Ceea ce m-a speriat luna asta au fost cateva cheaguri mai deschise la culoare decat celelalte…De ramas insarcinata nu cred ca am ramas pentru ca am folosit prezervativul nu s-a rupt, nu s-a intamplat nimic si dupa 6 zile de la contact mi-a venit si menstruatia si totul parea normal cu exceptia acestor cheaguri mai deschise. Insa cu o saptamana inainte de menstruatie am avut niste dureri foarte mari de burta, ma dureau foarte tare ovarele, uneori durerea se transforma intr-o arsura, arsura pe care am simtit-o si in timpul contactului sexual(parca ma ardeau ovarele)…. stiu ca trebuie sa merg la doctor cat mai repede dar deocamdata nu pot pana nu trece….si sunt foarte ingrijorata as avea nevoie sa aud niste pareri de la voi. Si inca o intrebare care sper sa nu vi se para prosteasca "poate sa se apara nidatia in timpul menstruatiei" sa fie o sarcina pe parcursul caruia sa apara si menstruatia? Va multumesc pentru raspunsuri!

5 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu e sarcina, dar probabil e ceva mai grav. Mie mi se pare ca elimini bucati intregi de endometru, ceea ce se poate datora unor dezechilibre intre hormonii secretati de ovar. Dureri precum cele descrise de tine am avut si eu si surpriza neplacuta a fost ca se datorau unor chisturi ovariene, afectiune foarte grava s care necesita tratament de urgenta.
Nu vreau sa te sperii, dar e foarte important ca dupa incetarea sangerarii sa te duci la ginecolog.

| frumusica80 a răspuns:

Poate ai racit un pic de aia ai dureri foarte mari la ovare, fa un ceai de musetel un pic cald si stai cu fundu an ceai 20 min si nu o sa mai simti asa tare durere, si cu cheaguri daca spui ca ai ar trebui sa mergi la un control medical nu e normal sa ai asa cum spui tu. pote fi ceva grav si poate de nu te duci acum cand ai aceasta problema, pote mai tarziu nu e bine poti face ceva infectie.nu vreau sa te speriu dar me am pierdut mama din cauza ca a fost un pic neglijenta cu sanatatea ei. ok te pup si multa sanatate ...pa

| Roberta00 a răspuns:

SI eu am avut problema asta si a zis mama mea ca e din cauza ca am racit a burtica si mi-a trecut.
Sanatate!

| oana_1897 a răspuns:

Trebuie sa mergi de urgenta la medic deoarece aceste arsuri nu sunt normale, poate fi orice:o cistita, o raceala, un chist care la efort provoaca aceste arsuri... iar cat despre cheaguri acestea pot fi si normale, adica daca esti la scoala si stai 1 ora in banca iar cand te ridici observi acel cheag e normal(asa mi s-a spus si mie de catre un doctor) dar mergi al un specialist! bafta multa

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

In caz de ciclu abundent cu cheaguri Cretisoara.(Ceai sau picaturi)