| Husky234 a întrebat:

Buna
In urma cu o luna si ceva am avut prima relaţie sexuala cu prietenul meu, dupa care au mai urmat doua acte. Peste o zi am avut menstruatia care a fost ca de obicei. Peste doua săptămîni am simţit cum sînii mei sau marit si sunt mai tari. Peste trei săptămîni am facut un test de sarcina si mi-a dat negativ, a trecut cam patru săptămîni si merg mai des la wc si menstruatia nu se începe (desi nu a fost niciodată regulata)
E o sarcina?
Va rog ajutati-ma.

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| corbulalbrosu a răspuns:

Deoarece a 2-a zi s-a produs o menstruatie care au avut o durata normala ca numar de zile si probabil ca s-a si desfasurat in conditii care au fost asemanatoare sau chiar similare cu menstruatiile tale avute anterior, ca si cantitate de menstruatie eliminata, flux zilnic de sange eliminat, culoare, aspect, textura, miros, etc. se poate aprecia ca a reprezentat o menstruatie autentica si din acest motiv este lipsit de sens si logica sa-ti mai faci/sau sa ai vreo ingrijorare in privinta chiar si a posibilitatii de a putea exista o sarcina pur ipotetica in acest moment in uterul tau. Trebuie sa stii/sa intelegi ca intotdeauna menstruatia reprezinta GARANTIA sigura ca NU EXISTA o sarcina fixata in endometru. Menstruatia se produce in proportie de 99, 99% NUMAI in cazul in care in cursul ciclului menstrual anterior, NU s-a produs fecundarea ovulului si din acest motiv NU s-a format o sarcina. Prin procesul menstrual se elimina din corp fostul ENDOMETRU imbatranit si degenerat in care ar fi urmat sa se instaleze/fixeze sarcina daca aceasta s-ar fi format in ciclul menstrual abia terminat. In concluzie atat teoretic cat si practic se considera ca fiind IMPOSIBILA existenta unei sarcini chiar si ipotetice si in aceasta situatie este vorba de o dereglare de natura hormonala care a dereglat si ciclul nenstrual. Multa sanatate!

4 răspunsuri:
| 1231242 a răspuns:

Salutari!
Sunt sanse mari ca un ginecolog sa stie mai bine, probabil...

| Husky234 explică (pentru 1231242):

Ohhh, sper sa nu fie ca de nu am incurcat-o rău

| DaniAdrian a răspuns:

Stai linistita nu este vorba de nici o sarcina, totul are legatura cu primul tau act sexual si hormonii, care au luat-o un pic razna ceea ce e foarte normal sa se intample, poti sa faci dragoste in continuare fara sa te gandesti la lucrul asta, chiar o sa te ajute sa iti reglezi hormonii, iar cu timpul vei fi mai stabila si cu menstruatia.

| Husky234 explică (pentru DaniAdrian):

Mersi mult
M-ați mai calmat.