| lalala8 a întrebat:

In urma cu o zi prietenul meu a ejaculat pe mine (ma refer pe partea intima, pe vagin), eram in dus si sperma a atins si intrarea in vagin, precizez si faptul ca sunt virgina, deci nu a avut loc un contact sexual propriu zis. Imediat dupa am fost si am luat pastila de a doua zi. Este posibil sa fi ramas gravida? (imediat dupa m-am spalat.). Pastila poate avea efecte adverse? Daca ati luat-o, spuneti-mi va rog daca la voi a fost eficienta si ce efecte adverse a avut (am uitat sa precizez si ca SUNT IN PERIOADA FERTILA). Multumesc mult pentru raspunsurile la intrebari. Fundita

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Pastila de a 2-a zi se administreaza DOAR in cazul in care in urma unui sex sau prin orice alt mod/cale, sperma PATRUNDE in vagin in PERIOADA FERTILA a ciclului menstrual si drept urmare, formarea unei sarcini NU se mai poate evita. Daca NU ai fost in perioada fertila, pastila de a doua zi ti-ai administrat-o absolut INUTIL, FARA ROST deoarece intro astfel de situatie posibilitatea de a se forma o sarcina in afara perioadei fertile si mai ales in situatia in care sperma nu a fost ejaculata in vagin este extrem de mica de 1-3% sau altfel spus aproape IMPOSIBILA. Daca in acest moment nu esti in perioada fertila ai dat dovada de cea mai crasa IRESPONSABILITATE de a folosi pastila, fiindca formarea unei sarcini este imposibila. De obicei insa nu in mod obligatoriu, cam dupa 4-7 zile din momentul administrarii pastilei, poate sa apara o sangerare slaba cantitativ care sa se manifeste 2-3 zile. Sangerarea respectiva pornita la cateva zile dupa administrarea pastilei cotraceptive, reprezinta o reactie adversa a organismului fata de hormonii sintetici introdusi abuziv in organism. Hormonii ajunsi in organism de obicei vor perturba ciclul menstrual si din acest motiv menstruatia s-ar putea sa intarzie chiar si 5-7 zile (uneori chiar 10) fata de data la care ar urma sa se porneasca menstruatia. Eficienta pastilei de a 2-a zi este de peste 95% in cazul in care este administrata imediat dupa "accident" insa cu precizarea ca DOAR in cazul in care formarea unei sarcini era intr-adevar posibila/reala si nu doar presupusa. Multa sanatate!

4 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Dacă nu a fost ejaculare in vagin nu este posibil asa ceva

| Emilian65 a răspuns:

Daca ai luat imediat pastila de a doua zi, nu ai cum sa ramai gravida.

| Atlas33 a răspuns:

Pai daca il mai lasi pe nebunul ala sa faca multe experimente intre buze chiar o sa ramai pana la urma si nu te va mai scapa nici pastila pentru secunda direct urmatoare. pune-i caciulita la netrebnic. nu ai ramas stai linistita

| Biu009 a răspuns:

Ba frate nu mai luati pastile ca pe jeleuri, ganditi inainte