| Zuza_6379 a întrebat:

in urma unui sondaj de opinie facut la scoala m-am gandit sa pun intrebarea si aici. daca la varsta de 17-18 ani ati ramane insarcinate. din greseala nu din dragoste.ati avorta sau ati pastra copilul?
pentru baieti,: ati fi dispusi sa va casatoriti cu o fata care are un copil cu atcnv facut in timpul adolescentei?

8 răspunsuri:
| SimonaAdina a răspuns:

Din punctul meu de vedere avortul este o crima.Nu as putea avorta niciodata nu sunt de acord cu asa ceva.Pana la urma acel copil nu are nici o vina ca eu nu m-am gandit la ce o sa fie si la faptul ca imi va aduce probleme.De ce sa moara o fiinta doar pentru ca eu m-am simtit bine, si apoi realizez ca nu este timpul sa am un copil. Daca am facut totusi aceasta greseala trebuie sa imi asum si consecintele.

| Sonny a răspuns:

Oricine, ti-ar raspunde, raspunsul lor este irelevant, fiindca tu poti sa zici nu voi face avort, dar daca nu esti in situatia aia nu ai cum sa vi sa dai un raspuns la intrebarea asta, fiindca aici e vorba de ceva foarte serios, adica de o fiinta care iti va schimba viata la 360 de grade, responsabilitate, fiindca nu e o papusa barbie.

| Maria_7883 a răspuns:

Buna! Uite, daca ramai insarcinata desi nu iubesti respectiva persoana eu te-as sfatui sa nu avortezi.Si stii de ce? Odata ce ai hotarat sa faceti sex, trebuia sa te gandesti la consecinte, sa iti asumi responsabilitate faptelor facute.Nu are rost sa avortezi copilul,este un suflet nevinovat, inocent si fara aparare! Eventual poti sa i dai nastere si in timpul sarcinii sa cauti cupluri dispuse sa adopte un copil, si sa aiba o stare financiara mai buna decat tine ca sa fi sigura ca micutului i va fi bine.Insa acest lucru nu il poti face fara sa stie si tatal. Daca iti va spune sa avortezi sa i spui ca esti matura, ca tu esti gazada acestei sarcini si ca iti asumi raspunderea spre deosebire de el.Numai bine, si daca ai nevoie de sfaturi nu ezita sa ma contactezi!

| liiifeiispiiink a răspuns:

Buna! eu as pastra copilul pentru ca nu are nici o vina...nu poti sa omori un copil pentru o prostie a aparintilor...nici sa il faci si apoi sa il dai la orfelinat sau spre adoptie, mi se pare crunt ca un copil sa traiasca fara parintii lui adevarati! sper ca te'am ajutat:-d

| dianca a răspuns:

Salut, eu as pastra copilul ca nu are nici o vina, voi cere sfatul parintilor, daca ma inteleg atunci totui bine. daca te vb lumea nu cred ca trebuie sa akorzi atentie ca uita...

| SAndreeaG a răspuns:

In primul rand daca faci avort vei ramane cu greu insarcinata dupa aceia. Daca esti in acest caz nu ar trebui sa-ti fie rusine si daca nu ai vrea sa pastrezi copilul il nasti si dupa aceea poti sa-l dai cuiva din familie sa ti-l creasca sau il lasi la o casa de copii desi nu te-as incuraja pentru asta, acum e pb ta

| Andreea97_9156 a răspuns:

Nu as avorta niciodata. Avortul nu e o solutie. As pastra copilul si l-as lasa in grijea mamei mele.

| vasile_2535 a răspuns:

Avortul din cate stiu eu este cel mai mare pacat pe care il poate face o femeiehappy