| Elena236 a întrebat:

Buna,inainte cu 3 zile de ziua ovulatiei am avut un joc mai indecent cu iubitul meu dar fara penetrare si fara ca el sa ejaculeze pe vagin...dar am citit ca exista posibilitatea unei sarcini de la lichidul preejeculator. Dupa terminarea atingerilor tin sa mentionez ca m-am spalat repede, iar la 14 zile am facut un test care a iesit nrgativ. In 24 trebuia sa imi vina menstruatia si vazand ca nu vine am mai facut un test care a fost tot negativ iar dupa 7 zile de intarziere a venit dar a tinut doar 1 zi jumatate si nu a fost abundenta. Ca textura era mai apoasa precum un sange diluat iar durerile au fost foarte mari. Exista sansa unei posibile sarcini? Inainte de ciclu am avut si niste dureri de sani care o data cu aparitia menstruatiei au plecat iar in rest nu am nici un simtom. Va rog sa imi oferiti un raspuns cat mai curand posibil

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Acel lichid preejeculator asa cum este prosusde glandele bulbouretrale este perfect STERIL deci nu contine spermatozoizi astfel ca formarea unei sarcini prin intermediul acelui lichid este IMPOSIBILA. Insa daca iubitul a ejaculat cu putin timp inainte de joaca voastra (2-3 ore) si nu a urinat intre timp, atunci resturile de sperma se amesteca cu lichidul preejeculator si prin contaminare va contine spermatozoizi. Eu nu am de unde sa stiu cat de bine reuseste sa-si retina iubitul tau ejacularea, pentru a putea evalua corect situatia reala. Rezultatul testului de sarcina efectuat dupa 14 zile de la joaca si 11 zile dupa ovulatie a fost in mod absolut sigur GRESIT/INCORECT. Rezultatul testului de sarcina pe baza de urina care sa poata fi considerat corect/valabil se poate face NUMAI dupa trecerea a MINIM 21 zile DE LA DATA OVULATIEI. Acea menstruatie atat de atipica ca si mod de manifestare si numar de zile de eliminare de menstra la fel de atipica este destul de suspecta. Din acest motiv sfatul meu este cel de a se efectua intr-un laborator de analize medicale un test de sarcina pe baza analizei de sange fiindca este singurul test acceptat si necesar sa-i fie prezentat medicului ginecolog in cazul in care este pozitiv. Rezultatul este INTOTDEAUNA sigur fiindca are un grad de precizie de peste 98%. Nu se poate da un raspuns sigur si din acest motiv am sugerat efectuarea testului de sarcina pe baza analizei sangvine.

2 răspunsuri:
PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

Lichidul preejaculator a facut multe mamici.
http://www.mayoclinic.org/......q-20058518

Testul se face in a 21-a zi, din prima urina de dimineata, nu in ziua 14.

| Mahna a răspuns:

Ai rămas însărcinată?