| Adriana096 a întrebat:

As avea si eu o intrebare. De curand mi-am inceput viata sexuala..azi am facut dragoste cu prietenul meu, ne-am protejat si totul a decurs bine. Am facut pauza vreo jumatate de ora, apoi am avut din nou un contact sexual, protejat de asemenea, insa de data aceasta prezervativul s-a rupt..prietenul meu a sesizat acest lucru exact in momentul in care s-a rupt si am oprit actul sexual. exista posibilitatea unei sarcini? Ideea este ca a doua oara nu a terminat, deoarece ne-am oprit in momentul in care s-a rupt prezervativul, iar dat fiind faptul ca am facut dragoste si inainte de asta, iese din discutie lichidul preejaculator, nu? Tin sa mentionez ca menstruatia mea s-a terminat acum vreo 3-4 zile, deci nu ma aflu in perioada ovulatiei, cand este mai mare riscul unei sarcini. Pentru siguranta, as apela la un test de sarcina...acesta se face dupa ovulatie sau chiar inainte de data la care trebuie sa apara urmatoarea menstruatie? Multumesc! Dau funda! happy

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Daca esti in a 7-8 -a zi a ciclului menstrual si acesta este de 27-28 zile, teoretic probabilitatea instalarii unei sarcini este foarte mica deoarece pana in momentul ovulatiei ce se va petrece peste 5-6 zile, nici un spermatozoid nu ar putea supravietui.Cel mai devreme vei putea efectua un test de sarcina al carui rezultat sa fie corect, prin analiza de sange dupa trecerea a minim 8-10 zile dupa ovulatie sau prin testul clasic pe baza de urina dupa trecerea a 21 de zile de la ovulatie. (sau 7 zile de uintarziere a menstruatiei). Rezultatul unui test pe baza de urina facut inainte de cele 21 de zile nu se poate considera valid.

| Adriana096 explică (pentru corbulalbrosu):

Ciclul meu menstrual de obicei are durata mai mare, chiar si cu o saptamana si jumatate peste cele 28 de zile. Multumesc frumos pentru informatii!

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Adriana096):

Ln cazul in care ciclu tau menstrual este de circa 35 de zile (mai lung cu o saptamana fata de cel mediu) ovulatia seproduce in ziua a 21-a a ciclului menstrual. Rezulta ca sexul putea decurge/se poate face in aceasta perioada fara folosirea prezervativului si cu precizarea ca prietenul tau putea ejacula fara probleme in vagin.Nu ar avea nicio logica sa-ti faci test de sarcina din moment ce nu exista nicio suspiciune de sarcina, deoarece ai irositi banii inutil.

| Adriana096 explică (pentru corbulalbrosu):

Nu am facut sex neprotejat deoarece este mult mai sigur cu prezervativ, doar ca de data asta s-a intamplat ca a doua oara sa se rupa. Bine totusi ca am observat chiar atunci si ne-am oprit. Oricum, multumesc mult, m-am mai linistit. Fundita e a ta!

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Adriana096):

Multumesc. poti fi linistita.multa fericire.

5 răspunsuri:
| Emilian65 a răspuns:

Daca actul sexual a avut loc la 3-4 zile de la ciclul menstrual, sansele de a ramane gravida sunt minime.