| andreeamalinaa a întrebat:

luna asta, pe 8 am avut contact sexual neprotejat cu iubitul meu.Din neatenție, acesta a ejaculat în vagin dar din fericire am fost la farmacie si am luat "pilula de a doua zi"(escapelle).A trecut o săptămână de atunci iar eu am greturi, ameteli si sânii măriți. Pe 26 ar trebui sa-mi vina mentruatia iar pana atunci stau cu sufletul la gura, asta daca nu o sa fac un test.Intrebarea mea este: are rost sa ma stresez daca imediat dupa "evenimentul" nefericit, la 20 de minute am luat pilula?

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Din nefericire ai facut cea mai mare greseala din viata ta, luand o bomba hormonala care ti-a dat peste cap, intreg sistemul hormonal, pe urmatoarele 6-12 luni, cand ciclul nu va mai veni la fel, nici ovulatia sau perioada fertila nu se vor mai putea aproxima.
De acum inainte, doar prezervativul poate fii folosit, pentru ca, asemenea pastila este recomandata 1 singura data in viata, din cauza efectelor ei dezastruaose.

In orice caz, pastila de a doua zi are o marja de eroare de 5%, din cea de 95% eficacitate.

| corbulalbrosu a răspuns:

Daca PASTILA CONTRACEPTIVA/DE a 2-A ZI este administrata cat mai urgent adica in perioada primelor 24 de ore de dupa "accident", (ruperea prezervativului) in acel caz eficienta pasilei contraceptive Escapelle este de circa 95%. Eficacitatea pastilei contraceptive este maxima sau foarte mare in functie de timpul rapid de administrare, in cazul in care contactul sexual se termina in mod "nefericit", nedorit in perioada fertila a ciclului menstrual. Cu cat este mai scurt intervalul dintre momentul contactului si momentul administrarii pastelei, cu atât sansele de a evita aparitia unei sarcini nedorite sunt mai mari. Eficacitatea pastilei Escapelle depinde de cate ore au trecut de la actul sexual neprotejat : astfel,
- In primelor 24 de ore - are o eficacitate de 95%
- Intre 25-48 ore - are o eficacitate de 85%
- Intre 49-72 ore - are o eficacitate de 58%
Daca din motive obiective administrarea pastilei Escapelle in primele 2 zile a fost imposibila, in acel caz poate fi folosita pastila contraceptiva EllaOne - de a 5-a zi. Insa aceasta pastila se elibereaza (sau asa ar fi normal) doar pe baza unei retete medicale cu parafa si stampila medicului ginecolog care l-a emis. Multa sanatate!

| Emilian65 a răspuns:

Daca ai luat pastila asa repede eu, zic sa nu iti faci probleme de sarcina.